Унгарија почна да гради ограда и на границата со Хрватска

Унгарија во текот на минатата ноќ започна да подига ограда и на границата со Хрватска, како би го спречила приливот на бегалци, а веќе ангажирала над стотина војници и полицајци на границата, изјави за локално радио премиерот Виктор Орбан. Орбан изјави дека до крајот на денот во потполност ќе биде подигната ограда на границата со Хрватска во кртичниот дел во должина од 41 километар каде двете земји не се раздвоени со река, пренесува Танјуг. „Мора да ги спроведеме истите мерки кои ги преземавме на границата со Србија“, ијзави Орбан додавајќи дека во овој момент на подигањето на оградата работат 600 војници, а дека во текот на денот ќе бидат ангажирани уште 500 и уште 700 војници во текот на викендот.
| | веќе видена | слични

Тешката ситуација во врска со илјадниците баратели на азил ги обнови старите разлики меѓу Србија, Хрватска и Словенија кои датираат уште за време на распадот на поранешната Југославија. Истовремено, мигрантската криза создаде нови тензии. Унгарската одлука да ја затвори границата со Србија натера илјадници луѓе од Блискиот Исток, Африка и Азија да се свртат кон Хрватска. x Најпрвин Хрватска добро ги пречекуваше, мислејќи дека тие едноставно преку Словенија ќе продолжат за Австрија и Германија. Но, Словенија ја затвори границата и Хрватска почна да се полни со мигранти. Затоа Хрватска почна со возови и автобуси и да ги испраќа за Словенија. Во меѓувреме, се разгореа обвинувањата меѓу балканските политичари. Србија ја обвини Унгарија дека со солзавец ги растерува мигрантите, а Хрватска дека ги затворила граничните премини. Унгарија пак, ја обвини Србија дека им дозволила на мигрантите да фрлаат камења врз унгарската полиција на границата. Долг е списокот за што можеме да се обвинуваме меѓусебно, но тоа нема да ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Унгарија целосно ја постави оградата на границата со Хрватска во должина од 41 километар, со цел да спречи илегален влез на бегалци во земјата, соопшти денеска Министерството за одбрана. – Заштитната ограда е комплетирана синоќа, изјави претставник на Министерството Атила Ковач. Останатите 330 километри од границата меѓу Унгарија и Хрватска се долж реката Драва, која е тешко да се премине.
| | веќе видена | слични
3 копии

Унгарија го завршила поставувањето на жичената ограда по должината на 41 километар долгата граница со Хрватска, во обидот да го спречи приливот на мигрантите преку нејзината територија во Западна и во Северна Европа, изјави во саботата портпаролот на тамошното министерство за одбрана. „Оградата е завршена ноќта од петокот кон саботата“, изјавил портпаролот Атила Ковач , пренесе AFP . Унгарија реши да постави ограда од бодликава жица на 41 километри од копнената граница со Хрватска, додека другите 330 километри од заедничката граница ги чини реката Драва, која е тешка за преминување. Властите во Будимпешта веќе подигнаа таква ограда по должина на 175 километри од својата граница со Србија, зајакнувајќи ја потоа со цврста ограда висока четири метри. Унгарија има намера да подигне ограда и на делот од својата граница со Романија, на исток, доколку илјадниците мигранти и бегалци се обидат да влезат на нејзина територија преку овој правец. Големиот наплив од бегалци, главно од Сирија и други земји од Блискиот ...
| | веќе видена | слични

Унгарија прогласи кризна состојба во регионите Зала и Вас, на западниот дел од земјата, како и Барањи и Шомоќи на југозападниот дел. Периодот на кризна состојба ќе трае до 18. март следната година. Унгарската полиција соопшти дека вчера, поради нелегално поминување на границата, уапсила речиси 500 луѓе. Поради целосното затворање на границата од страна на Унгарија, бегалците се упатија кон Хрватска а оттаму повторно во оваа земја. Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави подигање на ограда и на границата со Хрватска, за да го стопира бранот на мигранти, а земјата веќе ангажирала стотина војници и полицајци на границата. Тој очекува оградата да биде покрената до истекот на денешниот ден, во должина од 41 километар. - Мораме да ги преземеме истите мерки како што ги преземавме на границата со Србија, изјави Орбан за унгарско радио, додавајќи дека на оградата во моментов работата 600 војници,а дека ќе бидат ангажирани уште најмалку 1.200 за време на викендот, пренесува Ројтерс.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 407 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 251 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 229 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарија почна да гради ограда и на границата со Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: