БиХ и Србија ја јакнат воената соработка

Јакнењето на воените врски меѓу двете земји е од полза за нивните билатерални односи, соживотот и успехот на идната регионална соработка. Српските вооружени сили и оние во Босна и Херцеговина имаат полза од заедничката обука и соработка. [AФП] Воената соработка меѓу Босна и Херцеговина (БиХ) и Србија постојано се интензивира во последниве години и е од полза за подобрувањето на вооружените сили на двете земји, регионалната безбедност и стабилност и напорите за интеграција во ЕУ на двете земји. „Општата оценка е дека билатералната соработка во одбраната меѓу двете земји е многу интензивна и продуктивна и дека придонесува за развојот на севкупните добрососедски односи“, рече за SETimes Ума Синановиќ, шефица за односи со јавноста во Министерството за одбрана на БиХ. Таа додаде дека најдобрите резултати се постигнати во областа на едукацијата и обуката. „Во 2014 година 23 припадници на српските армиски сили учествуваа на 14 активности во БиХ, организирани од страна на сараевскиот Центар за операции на поддршка ...
| | веќе видена | слични

Целта на воената вежба, водена од страна на САД, е да им помогне на балканските земји да одговорат на катастрофи предизвикани од природата и од човекот. Хеликоптер од албанските воздухопловни сили на 1 февруари спасува човек заглавен на покривот на една зграда од поплавите. [Албански воздухопловни сили] На Јадранот е во тек првата заедничка воена вежба на балканските земји и САД. Целта на вежбата наречена „Заедничка реакција 2015“ е да ја зајакне соработката помеѓу Албанија, Хрватска, Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина (БиХ) во случај на цивилни вонредни состојби и природни катастрофи. Истата ќе се одвива до јули. Вежбата е прва од овој вид во 12-те години од воведувањето на Спогодбата САД-Јадран (А5), со намена да се зафати со заедничките безбедносни предизвици и да ја зајакне евроатлантската интеграција на регионот. „Ова ќе биде нешто навистина единствено во историјата на воените и цивилните подготовки“, рече амбасадорот на САД во Албанија, Доналд Лу, на 26 јануари, за време на церемонијата за ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 403 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 226 | | | веќе видена

Точно една недела откако поранешниот премиер Никола Груевски објави дека е во Будимпешта, македонското министерство за правда во Унгарија го испрати барањето ...
сите 265 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 46 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БиХ и Србија ја јакнат воената соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: