Соработката во борбата против терористите дава резултати

Регионалната соработка е еден од најважните начини за да се запре движењето на терористите, велат експертите. Здружените напори на агенциите за спроведување на законот доведоа до зголемување на бројот на апсења поврзани со тероризам. [AФП] Здружените напори на САД и Босна и Херцеговина (БиХ) доведоа до апсења претходно овој месец на шест лица обвинети дека обезбедувале материјална помош и ресурси за Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ). Американското oбвинителство во Источниот округ Мисури на 6-ти февруари го обелодени федерално обвинение во кое шестмина имигранти од БиХ се товарат за финансирање тероризам. Рамиз Зијад Хоџиќ, неговата сопруга Седина Ункиќ Хоџиќ, Армин Харчевиќ, Нихад Росиќ, Медиха Меди Салкичевиќ и Јасминка Рамиќ се обвинети за заговор за обезбедување материјална помош и ресурси за ИСИЛ. Рамиз Зијад Хоџиќ и Росиќ се, исто така, обвинети за заговор за убиство и осакатување на лица во странска држава. „Сите шест лица се родени во БиХ и имигрирале во Соединетите Американски Држави. Тројца ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Балканските земји се дел од новите меѓународни напори за размена на разузнавачки информации и соработка во искоренувањето на радикализацијата, пишува SETimes.com . Официјални претставници на 60 влади и организации, вклучително и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, присуствуваа на Самитот на Белата куќа за борба против насилниот екстремизам, кој се одржа од 18-ти до 20-ти февруари во Вашингтон. Балканските официјални претставници ја искористија приликата за да ги информираат своите колеги за најновите настани. Косово веќе работи на стратегија за националната безбедност, им рече министерот за внатрешни работи Скендер Хисени на присутните колеги, истакнувајќи дека членството во Интерпол ќе ја олесни борбата против „екстремизмот и меѓународниот тероризам, како и организираниот криминал и корупцијата“. Албанија, исто така, повика на поголема соработка со своите соседи. „Сиромаштијата и незнаењето поттикнуваат криминал и тероризам, затоа е потребен стабилен и регионален пристап за борба против причините за ...
| | веќе видена | слични

Балканските земји бараат од Соединетите Американски Држави и Европа да помогнат во борбата против главните причини за тероризмот. Претставниците на 60 земји на 18-ти февруари присуствуваа на отворањето на Самитот на Белата куќа за борбата против насилниот екстремизам. [AФП] Балканските земји се дел од новите меѓународни напори за размена на разузнавачки информации и соработка во искоренувањето на радикализацијата. Официјални претставници на 60 влади и организации, вклучително и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, присуствуваа на Самитот на Белата куќа за борба против насилниот екстремизам, кој се одржа од 18-ти до 20-ти февруари во Вашингтон. Балканските официјални претставници ја искористија приликата за да ги информираат своите колеги за најновите настани. Косово веќе работи на стратегија за националната безбедност, им рече министерот за внатрешни работи Скендер Хисени на присутните колеги, истакнувајќи дека членството во Интерпол ќе ја олесни борбата против „екстремизмот и меѓународниот тероризам, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 250 | | | веќе видена

Сиљановска Давкова со граѓаните сподели вест каде што рече дека добила поддршка од претседателот на Европската Народна партија што според нејзе тоа претставува ...
сите 163 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 88 | | | веќе видена

Пендаровски ги повике граѓаните во недела, на 21 април, со својот глас  за бројот 3 да одлучат за сигурна иднина и да изберат напредок за европска држава Со ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соработката во борбата против терористите дава резултати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: