НАТО го проширува присуството во Источна Европа

Неодамнешните безбедносни закани го поттикнаа НАТО да го подигне нивото на подготвеност во Источна Европа, велат балканските експерти за безбедност. Mинистрите за одбрана на НАТО се согласија да отворат нови командни центри во Источна Европа, објави на 5-ти февруари во Брисел генералниот секретар Јенс Столтенберг. [AФП] Планот на НАТО да отвори шест нови командни центри во Источна Европа е поздравен од страна на балканските експерти како знак дека регионот не се игнорира. Министрите за одбрана на 28-те членки на воената алијанса на 5-ти февруари се согласија да отворат командни и контролни единици во Бугарија, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Романија. До овој потег дојде „поради променетата безбедносна клима на исток и југ од границите на Алијансата“, се вели во изјавата на НАТО. Новите центри „во шест наши источни сојузнички држави“ гарантираат дека „имаме вистински сили, на вистинско место, во вистинско време“, рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Нашите одлуки јасно даваат до ...
| | веќе видена | слични

Балканските земји бараат од Соединетите Американски Држави и Европа да помогнат во борбата против главните причини за тероризмот. Претставниците на 60 земји на 18-ти февруари присуствуваа на отворањето на Самитот на Белата куќа за борбата против насилниот екстремизам. [AФП] Балканските земји се дел од новите меѓународни напори за размена на разузнавачки информации и соработка во искоренувањето на радикализацијата. Официјални претставници на 60 влади и организации, вклучително и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, присуствуваа на Самитот на Белата куќа за борба против насилниот екстремизам, кој се одржа од 18-ти до 20-ти февруари во Вашингтон. Балканските официјални претставници ја искористија приликата за да ги информираат своите колеги за најновите настани. Косово веќе работи на стратегија за националната безбедност, им рече министерот за внатрешни работи Скендер Хисени на присутните колеги, истакнувајќи дека членството во Интерпол ќе ја олесни борбата против „екстремизмот и меѓународниот тероризам, ...
| | веќе видена | слични

Кога се работи за Србија, Косово, Црна Гора, Македонија и други, како Грузија, Молдавија, Придњестровје, сите тие се на линијата на огнот, нагласил американскиот државен секретар Џон Кери во Сенатот на САД. Коментирајќи ја изјавата на Кери, експертите велат дека безбедноста на Македонија не е директно загрозена и дека ваквите тврдења се во функција на мерење на мускулите меѓу Америка и Русија ЕКСПЕРТИ ЗА ИЗЈАВАТА НА ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА САД Вашингтон смета дека повеќе европски држави, меѓу кои и Македонија, се наоѓаат на линија на огнот кога станува збор за односите меѓу Америка и Русија. Кога се работи за Србија, Косово, Црна Гора, Македонија и други, како Грузија, Молдавија, Придњестровје, сите тие се на линијата на огнот, изјавил американскиот државен секретар Џон Кери, одговарајќи на прашања на сенатори за зголеменото влијание на Русија во Европа. Кери во Сенатот на САД рекол и дека Русија лаже за своите активности во Украина, каде што сѐ уште има судири меѓу армијата и проруските сили и покрај ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Блиц – БелградРусија доби понуда од Кипар да изгради авионска и морнарска база на територијата на оваа земја. Со оглед дека е една од 28 држави членки на ЕУ, овој потег на Кипар предизвика голема загриженост кај европските сојузници.Претседателот Никос Анастасијадис изјави дека неговата држава е подготвена на тој чекор да се изградат руски воени бази на своја територија. Официјалниот договор меѓу двете држави треба да биде потпишан на 25 февруари, наведе рускиот сајт Lenta.ru.- Постои стар договор меѓу нашите две земји, кој ќе го обновиме и ќе го збогатиме со уште некоја клаузула. Истовремено, на Русија ќе понудиме одредена соработка која ја имаме и со некои други земји, како Германија и Франција – изјави Анастасијадес и додаде дека Кипар и Русија имаат традиционално добри односи и дека тоа нема да се менува под никакви околности.Оваа изјава на претседателот на Кипар дојде откако Русија неодамна изрази желба да изгради воени бази во оваа земја.Руското влијание во економијата на Кипар и тоа како е големоОна ...
| | веќе видена | слични

Новите стратегии имаат за цел да им помогнат на земјите кои го чувствуваат притисокот од дестабилизирачките дејства на Москва. Луѓе се собираат пред споменикот „Небесните стомина“ на 20-ти февруари во Киев, на одбележувањето на првата годишнина од судирите во кои загинаа демонстрантите од Евромајдан. [AФП] Украина, Грузија и Молдавија наскоро ќе добијат помош во блокирањето на руското мешање и погрешните информации. Соединетите Американски Држави одвоија милиони долари за да им помогнат на земјите да се спротивстават на рускaта пропаганда. ЕУ, исто така, работи на начините на кои може да се спречи руската пропаганда со поддршка на развојот на независните медиуми. Американскиот Стејт департмент, на почетокот од февруари, објави дека за да се „зголеми отпорноста на владите и економиите кои се најмногу изложени на рускиот притисок“, 514 милиони американски долари ќе одат за Украина, 77 милиони американски долари ќе добие Грузија и 49 милиони американски долари ќе добие Молдавија. Финансиската помош доаѓа како ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО го проширува присуството во Источна Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: