Пожар на Брач - туристите евакуирани

2 копии

Гасењето на пожарот на хрватскиот остров Брач, во подрачјето на Пустината Блада и натаму трае, а евакуирани се околу 200 туристи од хотелот Милна и 30 мештани од населбата Бобовичше. Туристите и мештаните биле евакуирани на нивно барање, соопшти Државната управа за заштита и спасување. Според првичните проценки досега изгореле над 2.500 хектари густа борова шума, трева и ниско растение, а биле зафатени и земјоделски култури. Во гасењето на пожарот учествуваат 170 пожарникари со 44 возила, пет канадери, три воздушни трактори и два хеликоптера. Облаците од чадот од пожарот, кој избувна вчера попладне, можеле да се забележат од Сплит.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во исчекување на најавениот студен бран, Балканот „се пече“ на пеколни температури. Неподносливо топлото време предизвикува масовни здравствени проблеми, а во некои земји се регистрирани и првите жртви. Грција делумно, а Хрватска тешко се справува со огромните пожари кои никако не можат да се стават под контрола. На Брач трет ден гори. Според хрватските медиуми, досега во пепел се претворени четири илјади хектари шума, односно речиси една четвртина од површината на островот. Освен боровите шуми, гори и ниска вегатација, како и големи насади со лозја и маслинки, но за среќа нема човечки жртви. Иако во гаснењето на пламените јазици учествуваат 350 пожарникари со 50 возила и со поддршка од пет канадери, ситуацијата и натаму е драматична, бидејќи ветерот Трамунтана кој доаѓа од Јадранот, само го распламтува огнот. На Брач се исклучени далеководите, а на оние кои сакаат да си заминат, локалните власти им организираат превоз до копното. Хрватските медиуми шпекулираат дека пожарот бил предизвикан од ...
| | веќе видена | слични

Командантот на хрватската противпшожарникарска бригада Младен Јурин изјави дека пожарот на Брач нема да биде изгаснат уште најмалку неколку денови. Според него околу 80 проценти од запалената површина се наоѓаат на непристапен терен, а ветерот дополнително ја отежнува ситуацијата. Во гаснењето на огнот во југозападниот и централниот дел на островот Брач денеска учествуваат 350 пожарникари, пет канадери, три ертрактори и еден хеликоптер, но густиот чад ја намалува видливоста. Причината за пожарот се уште не е позната, но полицијата се сомнева дека огнот го предизвикале туристи кои правеле скара во Блаце. Властите ги евакуирале туристите кои се наоѓале на критичните места.
| | веќе видена | слични

Пожарот на Брач нема да биде изгаснат уште најмалку неколку денови бидејќи околу 80 проценти од запалената површина се наоѓаат на непристапен терен, а ветерот многу ја отежнува ситуацијата, изјави командантот на хрватската противпшожарникарска бригада Младен Јурин. Во гаснењето на огнот во југозападниот и централниот дел на островот Брач денеска учествуваат 350 пожарникари, пет канадери, три ертрактори и еден хеликоптер, но густиот чад ја намалува видливоста. Причината за пожарот се уште не е позната, но полицијата се сомнева дека огнот го предизвикале туристи кои правеле скара во Блаце.
| | веќе видена | слични
5 копии

Шумскиот пожар на островот Брач кој веќе три дена пожарникарите не можат да го стават под контрола, зафатил четвртина од островот, односно 4.000 хектари шума. Според хрватските вчера попладне избил и нов пожар на четири локации околу местото Перковиќ кај Шибеник. При гаснењето на пожарот, на пожарникарите им пречел и густиот чад, па за гаснењето биле ангажирани дополнителни хеликоптери. и биле затворени некои од патиштата кои воделе кон опожарената област. Причината за пожарот се уште не е позната и засега нема поведени. Полицијата ја истражува можноста пожарот да бил предизвикан од туристите кои правеле скара.
| | веќе видена | слични

Приказ на пожарот на Брач Пожарникарските екипи и натаму го гаснат пожарот на хрватскиот остров Брач, кој според последните проценки, зафатил околу 4 илјади хектари густа борова шума, трева и грмушки, соопшти изутрината хрватската Државна управа за заштита и спасување. Како што се наведува во соопштението, моментално се заштитени сите населени места. Сепак, од утрово дува ветер и стравувањата се покажаа како оправдани - огнот повторно се шири. Се проценува дека е опустошена една четвртина од зелените површини на опстровот. Во текот на изминатата ноќ во гаснењето учествувале повеќе од 250 пожарникари со помош на 60 возила, а денеска ќе пристигнат уште 50 пожарникари и 19 возила. Од воздух во операцијата учествуваат и два авиона и два хеликоптера. Пожарот на Брач избувна во четвртокот попладне, а се проценува дека е еден од најголемите во последните неколку години во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Хрватските власти евакуираа повеќе од 200 туристи поради пожарот што беснее на островот Брач откако се реализираат стравувањата на пожарникарите дека ветерот повторно ќе го распламти огнот и ќе заврти кон Нережиште. Жителите стравуваат дека досега изгоре четвртина од островот. Во гаснењето на пожарот што е најголем годинава учествуваат повеке од двеста пожарникари и 5 авиони.
| | веќе видена | слични
3 копии

Загреб, 16 јули – Пожарникарите и натаму го гаснат пожарот на островот Брач, кој, според последните проценки, зафатил околу 4.000 хектари борова шума, трева и ниски растенија, соопшти утрово хрватската Државна управа за заштита и спасување. Истата служба додава дека се заштитени сите населени места. Изминатата ноќ во гаснењето на пожарот учествувале повеќе од 250 пожарникари со помош на 60 возила, а денеска ќе пристигнат уште 50 пожарникари и 19 возила. Од воздух помош во гаснењето пружаат два авиона и два хеликоптера, а засега густиот чад ја ограничува употребата на други воздушни сили. Пожарот на Брач избувна во четвртокот попладне, а хрватските медиуми како можна причина го наведуваат човечкиот фактор. /
| | веќе видена | слични

Шумски пожари беснеат во јужниот дел на Хрватска. Небото над островот Брач е покриено со густ облак чад. Горат 2,5 илјади хектари шума, а од островот се евакуирани неколку стотици туристи. Според хрватските медиуми ова е најголемиот пожар последните неколку десетици години. Владата на земјата за борба со огнената стихија ги испрати сите екипи на противпожарната служба на островот, но тие засега не можат да се справат со ширењето на пламенот. Наскоро на помош на пожарникарите ќе се притече и авијацијата. Хрватска е уште една жртва на топлината и летните пожари. Температурите во делови од земјата достигнуваат и до 45 степени. Слична ситуација се забележува во Грција, Бугарија, Италија и Србија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Големи шумски пожари го зафатија познатиот хрватски остров Брач, каде што спасувачките екипи евакуирале над 200 жители и туристи, пренесуваат локалните медиуми Во обидот за гаснење на огнената стихија, која ја зафатила шумската област над градот Супетар, учествувале повеќе стотици пожарникари со педесетина противпожарни возила. Според „Вечерњи лист“, за справување со големиот пожар биле употребени и осум авиони од типот „канадер“ и „ертрактор“, два хеликоптери, како и противпожарниот брод „Свети Флоријан“. Весникот наведува дека туристите и локалните жители биле веднаш преместени во другите делови на островот, кои не се зафатени од пожарот. Според првите процени на локалните власти, огнената стихија уништила околу 2.300 хектари густа борова шума, трева и ниски растенија, како и насади со земјоделски култури. Локалните жители тврдат дека пожарите избувнале откако туристи приготвувале скара во близината на Супетар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 407 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 209 | | | веќе видена

Jелена Карлеуша вчера сепак се појави на снимањето на “Ѕвездите на Гранд”. Пристигна видно нерасположена, во придружба на својот менаџер, избегнувајќи ги ...
сите 231 | | | веќе видена

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 102 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 246 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пожар на Брач - туристите евакуирани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: