Балканот се конфронтира со одметнатите џамии

Експертите велат дека џамиите што не се под контрола на исламските заедници создаваат екстремен Ислам и регрутираат џихадистички борци. Некои исламски заедници се обидуваат да наметнат јурисдикција над џамиите чии водачи доаѓаат од земјите на Блискиот Исток. [Мики Трајковски/SETimes] Балканските исламски заедници мора потесно да соработуваат со властите заради контрола на oдметнатите џамии и нивно спречување да станат регрутни центри за конфликтите во Сирија и Ирак, велат експертите. „Бројот на таквите џамии од каде што се шири радикален Ислам расте на целиот Балкан“, рече за SETimes Иван Бабановски, професор на Факултетот за безбедност во Скопје. Некои луѓе ги организираат во приватни куќи, згради, па дури и во барови, рече Ресуљ Реџепи, водач на Косовската исламска заедница (БИК). „Една таква структура која полицијата ја затвори беше близу Термокос, две се во општина Драгаш и претходно имаше една во Дечане, која беше исто така затворена“, рече Реџепи за SETimes . Но, Реџепи рече дека БИК не е ...
| | веќе видена | слични

По Косово и Босна и Херцеговина тргна во акција („Дамаск") за справување со џихадистите. Босанката полиција во 17 града приведе 16 лица осомничени за финансирање и јавно поттикнување на терористички активности. Во Приштина вчера бил приведен имамот на Големата џамија осомничен за поддршка на џихадистите. Вчера македонскиот парламент изгласа измени во Кривичниот законик со кои овие дела се казнуваат со пет години затвор. Балканот тргна во пресметка со радикалниот ислам.Сите засегнати земји од регионот донесоа закони со кои војувањето во Сирија и во Ирак го прогласија за кривично дело. Според западноевропски разузнавачки служби опасноста од враќањето на џихадистите од војните во Сирија и Ирак е поголема на Балканот. Повеќе од 10 отсто од муслиманиѕе во регионот веќе ги прифатиле идеите на исламскиот радикализам. Најмногу волонтери испратени во борбите во Сирија и Ирак доаѓаат токму од Босна и Херцеговина. Се проценува дека само во Сирија има 500 доброволци од регионот.Во извештаите на западноевропските ...
| | веќе видена | слични

Во регионов државите почнаа интензивни акции за апсење на вахабистите, а во Македонија, според тврдењата на челниците на Исламската верска заедница, се’ уште непознати радикални исламисти ги контролираат скопските џамии „Јаја Паша“ и „Тутунсуз“. Вчера во седумнаесет градови во Босна и Херцеговина беше спроведена акцијата „Дамаск“ во која беа уапсени 16 вахабисти, а денеска во Приштина е уапсен имамот на Големата џамија поради радикален ислам. Косовските власти во изминатиов период имаа и една опсежна акција во која беа приведена десетици осомничени радикални исламисти. Претседателката на Комисијата за верски заедници, Валентина Божиновска вели дека овие лица немаат, ниту пак можат да се регистрираат како верска заедница, бидејќи во „Јаја Паша“ и „Тутунсуз“ џамиите верски обреди може да врши само Исламската верска заедница. - Овие луѓе се влезени преку некои други луѓе, влезени се на сила. Нивниот начин на молење и специфичен изглед се потполно различни од останатите верници, вели Божиновска. Меѓутоа таа ...
| | веќе видена | слични

Балканот тргна во пресметка со џихадистите. По Косово и БиХ покрена опсежна акција за нивно апсење во 17 града во земјата, при што за еден ден беа приведени 15 осомничени за финансирање и јавно поттикнување на терористички активности, за врбување и за организирање на терористички групи. Сите засегнати земји од регионот донесоа закони со кои војувањето во Сирија и во Ирак го прогласија за казнено кривично дело, но ако се следат информациите што доаѓаат од надвор, бидејќи кај нас има официјален молк околу оваа тема, ова е само почеток на пресметката со инфилтрираниот џихадизам во регионот, анализира Утрински весник. Вчера угледниот магазин „Форин афеарс“ посвети двесте реда на оваа тема, тврдејќи дека никаде во Европа опасноста од враќањето на џихадистите што војуваат во Сирија и Ирак не е поголема отколку овде кај нас, на Балканот. Притоа, магазинот тврди дека Босна дава повеќе волонтери по глава на жител на овие фронтови од која било друга европска земја и дека сега во Сирија има петстотини доброволци од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Вчера двајцата осомничени за грабежот на бензинската пумпа на Макпетрол во село Велешта, Струшко, извршен на 3 август, се приведени. Надлежниот јавен обвинител ...
сите 132 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 55 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет, кои што се во ...
сите 137 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканот се конфронтира со одметнатите џамии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: