Грција и Србија ја подобруваат воената соработка

Грција е важен партнер на Србија во развојот на нејзините капацитети за мултинационалните операции, интеграцијата во ЕУ и военото образование. Соработката на српската со грчката армија ќе помогне да се зголеми региoналната сигурност и безбедност. [AФП] Армиите на Грција и Србија работат заеднички на подобрување на соработката во одбраната и регионалната безбедност и стабилност. Според полковник Милан Коњиковац, вршител на должноста началник на Управата за меѓународна воена соработка во српското Министерство за одбрана, соработка во одбранбениот сектор со Грција има во образованието, заедничките обуки и подготвувањето за учество во мултинационалните операции. „Соработката во военото образование меѓу двете земји беше воспоставена во 2003 година и е идентификувана како широка област на соработка која ќе продолжи. Во изминатите 10 години повеќе од 90 наши припадници учествуваа на различни обуки во Меѓународниот центар за поддршка на мировните операции во Килкис (Кукуш), северна Грција“, рече Коњиковац за SETimes ...
| | веќе видена | слични

Да потсетиме, Лавров рече дека во Москва потенцијалната експанзија на НАТО кон Црна Гора, Македонија и Босна и Херцеговина се доживува како неодговорна политика и провокација. Изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека евентуалното ширење на НАТО на земјите на Балканот е провокација, остро ја критикуваше заменичката помошник секретар на САД Евелин Фаркаш, со оцена дека станува збор за негирање на самостојноста во изборот на иднината за земјите од регионот. Да потсетиме, Лавров рече дека во Москва потенцијалната експанзија на НАТО кон Црна Гора, Македонија и Босна и Херцеговина се доживува како неодговорна политика и провокација. - Сите ние тука присутни знаеме дека тоа не е точно. Суверените земји имаат право сами да го бираат својот пат кон остварување на својата безбедност и стабилност. Овие коментари на рускиот министер за надворешни работи за интеграцијата на Балканот во согласност со политиката на неговата влада, се поврзани за способноста на државите на Европа сами да ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека евентуалното ширење на НАТО на земјите на Балканот е провокација, остро ја критикуваше заменичката помошник секретар на САД Евелин Фаркаш, со оцена дека станува збор за негирање на самостојноста во изборот на иднината за земјите од регионот. Да потсетиме, Лавров рече дека во Москва потенцијалната експанзија на НАТО кон Црна Гора, Македонија и Босна и Херцеговина се доживува како неодговорна политика и провокација. - Сите ние тука присутни знаеме дека тоа не е точно. Суверените земји имаат право сами да го бираат својот пат кон остварување на својата безбедност и стабилност. Овие коментари на рускиот министер за надворешни работи за интеграцијата на Балканот во согласност со политиката на неговата влада, се поврзани за способноста на државите на Европа сами да ги бираат своите безбедносни аранжмани и тие активности се неприфатливи. Рамнотежата, што се однесува до европската безбедност, на некој начин е разнишана од страна на Русија која ...
| | веќе видена | слични

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во рамки на Сеопфатниот регионален министерски состанок, што се одржува во Будва, Црна Гора, имаше обраќање посветено на идната можна соработка на земјите од САД-Јадранската повелба во НАТО мисиите, по завршувањето на мисијата ИСАФ во Авганистан. Присуството на македонските мировници во Авганистан во рамки на мисијата ИСАФ, нагласи Јолевски, претставува голем национален и регионален придонес во поддршка на авганистанските власти за изградба на демократско, безбедно и просперитетно општество. "Досегашниот заеднички придонес во ИСАФ се покажа и докажа како вистински начин за унапредување на регионалната соработка, интензивирање на пријателството меѓу земјите во регионот и бенефит за сите учесници. Заедничкото учество во ИСАФ даде значаен придонес и кон заедничките обуки пред распоредувањето во Авганистан. Оваа пракса беше многу корисна и истата би требало да продолжи преку организирање на заеднички вежби која ќе биде од голема корист за сите земји", рече Јолески. Во рамки ...
| | веќе видена | слични

Состанок на министрите за одбрана на Југоисточна Европа (СЕДМ) претставува модел на успешна соработка на земјите во регионот и пошироко и прерасна во моќна алатка за воспоставување и продлабочување на соработката во одбраната, одржување на мирот и демократскиот развој на регионот, истакна министерот за одбрана Зоран Јолевски во рамките на Сеопфатниот регионален состанок на министрите за одбрана на Југоисточна Европа (СЕДМ) во Будва. Во тој контекст, Јолевски додаде дека примарна задача на сите земји кои се дел од СЕДМ процесот е да ја продолжат својата заложба за натамошен развој и поефикасен придонес за флексибилен одговор на сите безбедносни промени и предизвици во регионот и пошироко. Регионалната соработка има голем потенцијал за заеднички развој на одбранбените способности и можности за соработка во однос на заедничка обука и едукација, вежби, проекти и учество во меѓународни операции. На состанокот на СЕДМ беше потпишан и Договорот за локација на штабот на Бригадата на Југоисточна Европа (СИБРИГ) и на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 199 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција и Србија ја подобруваат воената соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: