Петир со поддршка за Македонија: И јас не би сакала составувањето на хрватската влада да се договара во друга земја


Јас го разбирам незадоволството на македонскиот народ, бидејќи дури и јас не би сакала составувањето на хрватската влада да се договара во некоја друга земја. Ова го порачува хрватската претставничка во Европскиот парламент и претседател на неформалната група за пријателство со Македонија во ЕП, Маријана Петир, по синоќешната дебата за македонската Резолуција во Европарламентот и дебатата што Мешовитиот комитет на ЕП и македонското Собрание ја имаше со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски. Во соопштението што го објави денеска канцеларијата на Петир, се наведува дека „иако ситуацијата во Македонија ескалира, а македонските граѓани протестираат речиси 40 дена, Европскиот парламент во средата доцна во ноќта на пленарната седница во Стразбур одржа дебата за Резолуцијата на извештајот на Европската комисија за Македонија за 2016 година“. Притоа, наведено е дека европратеничката Петир, која интензивно се залага за отворање на преговорите на Македонија со ЕУ, се приклучи во ...
| | веќе видена | слични

Балканот полека станува порта на тероризмот за Европа. Ова го говорат повеќе различни истражувања на оваа тема, кои како аргументи во своите анализи ги користат податоците за порастот на исламскиот фундаментализам на овие простори, актуелниот мигрантски бран, војните што се случија во 1990-тите на просторот на бивша Југославија и шверцот на оружјето што остана од нив, но и можеби најважното, нестабилната долгогодишна политичка ситуација кај повеќето земји во опкружувањето. Кој кого дестабилизира, дали Европа Балканот или обратно, во ситуација кога континентот е заплиснат од бранот тероризам е дилема што создава атмосфера, во која никој не може да се чувствува безбеден, особено по последната серија напади низ повеќето престолнини во Европа. Како потврда дека оваа тема се наоѓа во фокусот на вниманието на многу земји загрижени за ваквите случувања, два влијателни медиума, еден во Русија, еден во соседна Србија, анализираат независно еден од друг околу тоа кој всушност го поттикнува тероризмот, од каде доаѓа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Mакедонија тапка во место, пренесуваат регионалните медиуми. На земјата се гледа како на извор на криза, и можен плен на други влијанија што ќе ја оддалечат од европскиот пат.„Засега не гледам некакво светло на крајот на тунелот, но да се надеваме дека во иднина сите страни ќе преземат конкретни дејствија“. Повеќе медиуми во Албанија и Косово ја пренесоа оваа изјава на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со градоначалниците од редовите на ДУИ. Ахмети побара сите партиски лидери да придонесат во решавање на кризата, а запрашан за заканите од Никола Груевски, рече дека „тие не се средство за решавање на кризата и сите страни треба да ја почитуваат волјата на парламентарното мнозинство“, пишува Дојче веле. Медиумите во соседството интензивно известуваат за „тунелот“ во кој е заглавена Македонија. „Македонија тапка во место“, „Епицентарот на македонската криза е во Собранието“, пишуваат српските медиуми, потсетувајќи дека конститутивната седница на Парламентот на која треба да биде избрана Комисијата за ...
| | веќе видена | слични

Продлабочувањето на политичката криза во Македонија по изборите и неможноста да се формира влада не само што станува сѐ позастапена во медиумите од земјите во регионот, туку речиси еднаш неделно во нив се објавуваат интервјуа со политичките лидери од земјава. Најчести гости на медиумите се претседателите на двете најголеми партии Никола Груевски и Зоран Заев, кои понекогаш се појавуваат самите во некој медиум, но има и случаи кога двајцата биле интервјуирани од истата новинска куќа. И претседателот Ѓорге Иванов зачестено се појавува во регионалните медиуми. „Вечерњи лист“, „Блиц“, ХТВ и Ал Џезира се само некои од редакциите што им овозможија на политичарите од Македонија да ги претстават своите ставови, а тоа речиси секогаш беше пренесувано од домашните медиуми. Испраќањето пораки преку регионални или глобални медиуми, наместо преку локалните, се смета за дел од политичкиот пи-ар, особено во помали држави со ограничена медиумска сцена, по бројноста или по капацитетите. Тоа не го користат само македонските ...
| | веќе видена | слични

Своето влијание Турција го насочи кон Босна и Херцеговина, Косово, Санџак, Македонија, Албанија.. Балканот е традиционален турски пазар, во конкуренција со економиите на ЕУ, пред се на Германија, Италија и Русија. Глобално гледано Турција сака да биде еден од лидерите на Балканот. Турција се гледа себеси како значаен регионален инвеститор, пред се во инфраструктурата, градежништвото, земјоделството, трговијата и туризмот. Своето влијание Турција го насочи кон Босна и Херцеговина, Косово, Санџак, Македонија, Албанија, но истовремено и кон Бугарија и Грција. Главната цел на оваа надворешна политика е проширување на економската дипломатија во целиот регион на Западен Балкан. Податоците за 2016 година покажаа зголемен извоз од Србија и Босна во Турција. Во Турција Босна извезе стоки за 650 милиони конвертабилни марки , додека во 2015 година, обемот на извозот бил 500 милиони. Минатата година Србија извезе во Турција стоки за 900 милиони долари, а во 2015 година – за меѓу 700 и 800 милиони. Во исто време Турција ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сè уште не сум слушнал ниту еден човек во Европскиот парламент (ЕП) што смета дека Македонија треба да оди на нови избори, рече известувачот за Македонија во Европарламентот Иво Вајгл во интервју за емисијата „360 степени“.Според тоа, ставот на ЕП е ист како на ЕК, како и ставот што го изнесе господинот Туск за време на посетата на Скопје, рече Вајгл.На нападите од некои луѓе во земјава дека го нарекуваат поддржувач на „платениците“ и на „луѓето на Сорос“, Вајгл вели дека тоа се глупости за кои не сака да коментира.„Јас немам никаква врска со Сорос и мислам дека таквите инсинуации се најголема глупост, но не сакам да учествувам на такво ниво во дебати во Македонија“, рече тој.Прашан дали Европарламентот смета дека крајот на политичката криза во Македонија би требало да биде преку избор на нова влада или преку распуштање на Собранието и организирање нови парламентарни избори, Вајгл рече дека никој во ЕУ не смета дека има основа за нови избори.„Сè уште не сум слушнал ниту еден човек во ЕП што смета дека треба ...
| | веќе видена | слични

Потребна е нова Влада, а не нови избори во Македонија и никој во Еворпската Унија или НАТО не мисли поинаку. Така вели европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл во синоќешното интервју за 360 Степени. „Јас досега не сум слушнал ниту еден човек во Европскиот Парламент кој мисли дека треба да се оди на нови избори. Според тоа, ставот на Еворпскиот Парламент, ставот на Комисијата, ставот кој го изнесе и господинот Туск при посетата во Скопје, а тоа се и ставови кои можете да ги слушнете од сите страни и од НАТО и од лидерите на пријателските земји, дека треба да се почитуваат резултатите од изборите и дека треба да се оди по патот на нормалните демократски процедури. Што значи дека оној што има парламентарно мнозинство треба да добие мандат за Влада и тука нема никаква друга игра“, рече Вајгл.
| | веќе видена | слични

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, европратеникот Иво Вајгл вели, се уште не сретнал човек во Брисел што мисли дека во Македонија треба да има нови избори. – Сè уште не сум слушнал ниту еден човек во ЕП кој смета дека треба да се оди на нови избори. Според тоа, ставот на ЕП, на ЕК, како и ставот што го изнесе Туск за време на посетата на Скопје, а тоа се ставовите што можете да ги слушнете од сите страни од НАТО, од претставници на пријателски држави дека треба да се почитуваат резултатите од изборите и дека треба се оди по патот на нормални, демократски процедури што значи дека оној што има парламентарно мнозинство треба да добие мандат за влада и тука нема никаква друга игра, рече Вајгл во интервју за емисијата „360 степени“. По нападите дека поддржувал „платеници“ и „луѓе на Сорос“ во Македонија, европратеникот вели тоа се глупости за кои не сака ниту да коментира. Според него, секоја друга интепретација на политичката ситуација во Македонија, е само обид за одлговлекување на кризата и ...
| | веќе видена | слични

Oд благодарност што ги задржаа бегалците надвор од ЕУ, многумина од Западот ги затворија очите пред авторитарните владетели на Балканот. Така Европа купува мир, а балканските автократи – неказнивост, коментира Михаел Мартенс на страниците на “Франкфуртер алгемајне цајтунг”. Дојче Веле го објавува текстот под наслов рамнодушноста на Западот го потхранува авторитаризмот на Балканот. Балканот не се само туристичка рута. Миграцискиот бран, во судбоносната 2015 година за кратко го прикова вниманието кон Југоисточна Европа, но овој интерес претежно беше површински – тој беше насочен кон регионот само како транзитен пат за бегалците, но не и кон самите држави. Кризата со бегалците уште еднаш не потсети на нешто што на секој му е јасно и е запознаен со географијата: балканскиот регион, за време на крвавиот распад на поранешна Југославија, го држеше светот без здив, но исто така е непосреден сосед на ЕУ. А, некои од балканските земји се дури членки на Заедницата. Факт е дека она што се случува во југоисточниот дел ...
| | веќе видена | слични

Некогашниот висок претставник на ЕУ во БиХ, Карл Билт, смета дека европските лидери имаат јасен избор за Балканот: или ќе се занимаваат со тамошните проблеми, или ќе чекаат балканските проблеми да почнат да се занимаваат со нив. Затоа Билт, во авторскиот текст за интернет изданието на Project Syndicate , предлага да се забрза процесот на проширување и прием на нови членки, односно програмот "источно партнерство" на ЕУ, да се замени со "Балканско партнерство", кое на крајот ќе доведе до пристапување на овие земји кон Унијата. Авторот е свесен дека за тоа ќе биде потребно време, но истакнува дека мора да почне да се работи веднаш. За почеток, ЕУ може да почне да посредува во решавањето на преостанатите мали прашања околу меѓудржавните граници. "Истовремено со забрзувањето на процесот на европската интеграција, за да се реши опасниот ризик од конфликт на Балканот, ЕУ треба да демонстрира дека поседува и желба и методи, така што во регионот ќе прати свои борбени групи да изведуваат вежби. Тоа би пратило моќна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петир со поддршка за Македонија: И јас не би сакала составувањето на хрватската влада да се договара во друга земја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: