Иванов домакин на Третата регионална претседателска средба

7 копии

Охрид – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на денес и утре во Охрид ќе биде домаќин на Третата регионална претседателска средба на која ќе присуствуваат претседателите на Република Албанија Бамир Топи, на Црна Гора Филип Вујановиќ и на Република Косово Атифете Јахјага, информираат од кабинетот на Иванов. Сферите на дискусија и заедничко дејствување доминантно се поврзани со ЕУ и НАТО интеграциите и повеќе теми кои треба да ги олеснат овие процеси: јакнење на демократските и реформските процеси, зголемена економска соработка и поттикнување на регионални инвестиции, инфраструктурно и енергетско поврзување, прекугранична соработка во борбата против криминалот итн. Целта на овој традиционален собир е одржување на дијалогот на највисоко ниво меѓу соседните земји во рамки на зедничката евро-атлантска перспектива. Првата средба во ваков формат беше одржана во Валона, Република Албанија во 2009 година, додека втората средба беше одржана во Призрен, Република Косово во 2010 година.
| | веќе видена | слични

Охрид - Лидерите на Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово - Ѓорге Иванов, Бајрам Топи, Филип Вујановиќ и Атифе Јахјага, вчера во Охрид одржаа самит на кој расправаа како да се организира регионот долгорочно, до 2050 година. На масата беа споменати енергетската и инфраструктурна поврзаност, заштита на заедничката околина, прекуграничните проекти, слободниот проток на луѓе и капитал, поттикнувањето регионални инвестиции и заеднички настап пред меѓународните финансиски институции заради заеднички проекти. Мотото на самитот беше дека има прашања што се заеднички за сите земји и за нив тие треба да настапуваат заеднички, но средбата изгледаше бледо без присуството на Србија, која го бојкотира веќе трет пат овој собир. Освен што на сцена беа други актери, т.е. претседатели и премиери, реториките и пораките беа како и пред десетина години на други регионални самити, со една основа разлика – дека со исклучок на Црна Гора, која забрзано оди кон ЕУ, во Охрид беа собрани земјите од опашката на Европската унија. ...
| | веќе видена | слични

порака на Иванов од самитот во Охрид Од средбата во Охрид не произлезе декларација преку која би се потврдила иницијативата на македонскиот претседател за формирање балканска група по примерот на Вишеградската група Како што Словенија се однесува кон Хрватска, така Грција да се однесува кон Македонија. Ова го нагласи шефот на државата Ѓорѓе Иванов, кој вчера во Охрид им беше домаќин на претседателите на Албанија, Црна Гора и на Косово. Иванов го искористи топлото време за да ги покани своите колеги Бамир Топи, Атифете Јахјага и Филип Вујановиќ на панорамска прошетка со брод по Охридското Езеро, а потоа четворицата претседатели беа на ручек на Билјанини Извори. Вчеравечер требаше да присуствуваат на отворањето на престижната културна манифестација Охридско лето. Четворицата претседатели преку самитот во Охрид испратија порака дека билатералните спорови не треба да ги попречуваат евроинтеграциите на земјите од регионот. Од средбата во Охрид не произлезе декларација преку која би се потврдила иницијативата на ...
| | веќе видена | слични

Дводневна Регионалната лидерска средба во Охрид Забрзана интеграција во Европската унија и во НАТО. Стабилен и безбеден регион, јакнење на економската соработка, привлекување инвестиции. Ова се приоритетите на претседателите на Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово. На третата Регионална лидерска средба, што се одржуваше минативе два дена во Охрид, македонскиот претседател Ѓорге Иванов како домаќин со своите колеги од Албанија, Бамир Топи, од Црна Гора, Филип Вујановиќ, и од Косово, Атифете Јахјага, разговараше и за економската соработка, поттикнувањето на регионалните инвестиции, инфраструктурното и енергетското поврзување, прекуграничната соработка и за борбата со криминалот и заштитата на човековата средина. - Визијата на целиот регион да се трасира до 2050 година на порачаа лидерите на Самитот во Охрид на кој се разговараше и за нерешените билатерални прашања. Оценија дека дијалогот е единствениот пат да се дојде до решенија. На дводневниот самит претседателите го потенцираа вреднувањето на ...
| | веќе видена | слични

Билатералните прашања да не бидат пречка за влез во ЕУ и НАТО Ѓорѓе Иванов, претседател на РМ
| | веќе видена | слични

“Трилогија Романа“ на истакнатиот италијански композитор Оторино Респиги го отвора вечерашното, 51-по ред “Охридско лето“. Почетокот на 40-те фестивалски денови го означува диригенската палка на Андреас Вајзер – германски диригент познат по тоа што ги збогатувал концертните програми со бројни, нови – до тогаш не познати дела за оркестрите со кои настапувал. За поклониците на фестивалот овој германски диригент и 96-те музичари од македонската филхармонија најавуваат спектакл, овде на Античкиот театар. За реализацијата на проектот е задолжена шпанската продукциска куќа “Ла Фура делс Баус“, која во 1992 ја организираше церемонијата за отворањето на олимписките игри во Барселона. На сцената без актери, околу диригентот и музичарите ќе се монтираат екрани кои ја примаат светлината од видео пректорите и произведуваат слики на вода, скулптури, борови, пеење на птици, магла... Покровителот на фестивалот-претседателот Иванов дојде придружуван од својот црногорсски колега Филип Вујановиќ и албанскиот - Бамир Топи, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателите на Албанија, Бамир Топи, на Косово, Атифете Јахјага, на Црна Гора, Филип Вујановиќ и на Македонија, Ѓорге Иванов, на средбата во Охрид. Иднината на регионот е во меѓусебната соработка, порачаа претседателите на Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово од Самитот во Охрид. Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, идната година на четвртата претседателска регионална средба во Црна Гора, да седне на иста маса со претседателите на Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово, со што воспоставениот дијалог меѓу Белград и Приштина би се подигнал на И иднината на нашите земји е во соработката, мирот и нашиот заеднички пат. Фактот дека Србија се декларира дека сака да биде дел од ЕУ, се разбира ја обврзува да го има истиот пат и начин на политичко однесување како и другите земји од регионот. највисоко ниво, а со цел за поквалитетни односи и поголема стабилност, соработка и мир во регионот, беше порачано од самитот на четирите шефови на држави на третата нивна средба во Охрид. „И иднината на нашите ...
| | веќе видена | слични

Македонија има трауматично искуство со јужниот сосед во решавањето на спорот околу името, но компликуван емотивен однос имаат и останатите земји на Балканот, особено Србија и Косово. Овие зборови на Претседателите кои денеска се состанаа во Охрид, беа и нивната порака до Брисел - билатералните спорови да не бидат пречка на патот кон ЕУ и Нато интеграциите. Претседателката на Албанија, Јахјага мудро ја премолча оваа дискусија, осврнувајќи се на регионалната соработка преку заеднички инвестивиции. Претседателите се согласија дека на следната регионала средба, која ќе се одржи во Подгорица, треба да присуствува и српскиот претседател Тадиќ. Вујановиќ рече дека лично ќе му упати покана нему, но и на останатите претседатели од регионот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Иднината на Македонија, Албанија, Црна Гора и на Косово е во нивно интегрирање во Европската унија и во НАТО, стратешка цел која ги обединува четирите држави. Јакнењето на економската соработка, поддршката на слободниот проток на луѓе и капитал, промовирањето на претприемништвото, поттикнување на регионалните инвестиции, поврзувањето на стопанските комори и заедничките проекти за привлекување инвестиции, се начините како да се забрзаат евроинтегративните процеси. Oва е заедничката порака што ја упатија претседателите Ѓорѓе Иванов, Бамир Топи, Филип Вујановиќ и Атифете Јахјага од денешниот трет по ред Регионален самит одржан во Охрид. Претседателот Иванов истакна дека со неговите колеги на третиот по ред Регионален самит разговарале за повеќе клучни теми кои треба да го олеснат патот кон ЕУ и НАТО, да го забрзаат севкупниот развој на општествата одделно, но и да придонесат за стабилноста, безбедноста и просперитетот на регионот во целина. Тој со оценка дека средбите како оваа во Охрид овозможуват негување и ...
| | веќе видена | слични

Забрзана заедничка интеграција во Европската Унија и НАТО е пораката која денеска ја испратија претседателите на Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора од Самитот во Охрид. Шефовите на државите Ѓорге Иванов, Бамир Топи, Атифете Јахјага и Филип Вујановиќ разговараа за нови регионални проекти од областа на инфраструктурата, економијата и енергетиката. Четирите земји преку градење на стабилни односи меѓусебно ќе си помагаат на патот кон Европската Унија. Билатералните прашања не смеат да бидат препрека во процесот на евроинтеграција на кандидатите членки - порача уште еднаш Иванов. - Пораката е дека билатералните прашање не смеат да бидат блокада на процесите кои се незапирливи. Тоа беше пораката од сите средби кои ги имав во изминатиот период. Билатералните прашања не треба да бидат пречка за евроатланска интеграција, истакна Иванов. Идниот домаќин на лидерската регионална средба претседателот на Црна Гора Вујановиќ охрабрен од неговиот колега од Албанија, упати отворена покана до претседателот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Сама се си кажала...Јелена Крлеуша се најде во центар на порно скандал кога босанскиот фудбалер Огњен Врење пласирал експлицитни матреијали во јавност, за ...
сите 166 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов домакин на Третата регионална претседателска средба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: