Ансамблот „Танец“ со концерт ќе одбележи 70 години постоење

10 копии
5 копии

Во рамки на овогодинешното 40-то Скопско лето, балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на ...
| | веќе видена | слични

Кон крајот на 40-тите и почетокот на 50-тите години на минатиот век во земјава се доселиле неколку унгарски музички и балетски имиња, кои тука ја продолжиле ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Јубилејното 40-то „Скопско лето“ официјално почна со оперски гала-концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на ...
| | веќе видена | слични

Како солисти ќе настапат Весна Гиновска-Илкова, Владимир Саздовски, Ѓорѓи Цуцковски, Наде Талевска-Спасовска, Маријан Николовски, Сандра Митровска, Зоран ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ансамблот „Танец“ со концерт ќе одбележи 70 години постоење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: