Грчки медиуми: Забрзано се бара решение за прашањето за името

По првичните позитивни реакции од вчерашната нова рунда разговори за името во Брисел, одржана по пауза од три години, денеска грчките медиуми пишуваат дека е евидентно забрзување на процесот за надминување на спорот, но оти таквото раздвижување на меѓународен план може да предизвика сериозни проблеми во коалициската влада на премиерот Алексис Ципрас. Сајтот Ин.гр пишува дека по зголемените раздвижувања во однос на прашањето за името се зголемува и притисокот врз владата на Ципрас, а особено на неговиот коалициски партнер, Панос Каменос, од партијата Независни Грци, за изнесување јасен став по ова прашање. Според Ин.гр, САД поставиле рок до летото да се најде решение, а во спротивно ќе следи влез во НАТО под референцата ПЈРМ. Сепак, тоа отвора прашање како Каменос ќе реагира доколку биде понудено комплексно име и дали би излегле од Владата, имајќи предвид дека тој досега остро се противеше зборот Македонија да биде содржан во името на северниот сосед. „Катимерини“ ја пренесува изјавата на директорот за ...
| | веќе видена | слични
19 копии

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на владеењето на Костас Караманлис, кој беше премиер на Грција од 2004 до 2009 година, два пати прифати сложено име со географска одредница за спорот за името, објави на својот налог на Твитер, поранешната грчка министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Каменос коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. „Каменос два пати за време на владеењето на Караманлис гласаше за сложено име, со географска одредница, ерга омнес, што беше национална позиција, прифатена од сите, освен од Лаос, со која заминавме на Самитот во Букурешт“, вели пратеничката од опозициската грчка Нова демократија.
| | веќе видена | слични

Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. - Каменос два пати за време на владеењето на Караманлис гласаше за сложено име, со географска одредница, ерга омнес, што беше национална позиција, прифатена од сите, освен од Лаос, со која заминавме на Самитот во Букурешт, вели пратеничката од опозициската грчка Нова демократија. Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, истакна дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот претседател Константин Караманлис дека терминот „Македонија“ во името на соседната држава не е прифатлива опција за Грција. За промена на таа позиција, според него, ќе биде неопходен нов состанок со сегашниот претседател Прокопис Павлопулос. ...
| | веќе видена | слични

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, реагираше на „тврдата„ позицијата на лидерот на партијата „Независни Грци“ Панос Каменос за прашањето за името на Македонија. Каменос, лидер на партијата која е помал коалиционен партнер во владата на Ципрас, отфрла секаква можност за употреба на зборот Македонија во идното сложено име. Бакојани, на „Твитер“ напиша дека за време на владеењето на претседателот Константин Караманлис, Каменос имал поинаква позиција и гласал за комплексно име со географска дефиниција (Северна Македонија -н.з.) за северниот сосед. „Катимерини“ потсетува дека министерот за одбрана и претседателот на пртијата Независни Грци, Панос Каменос во понеделникот изјави дека, лично тој „никогаш нема да се согласи на каква било употреба на грчкиот термин „Македонија“ во името на Скопје. „Господинот Каменос, двапати за време на владеењето на Караманлис, гласаше за сложено име, со географска дефиниција, erga omnes (наспроти сите други), што беше основната позиција прифатена ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, рекол дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот претседател Константин Караманлис дека терминот „Македонија“ во името на соседната држава не е прифатлива опција за Грција. За промена на таа позизиција, според него, ќе биде неопходен нов состанок со сегашниот претседател Прокопис Павлопулос, пренесува МИА. „Катимерини“ потсетува дека во 2007 година, Грција, сепак, се согласи зборот „Македонија“ да биде содржан, но во сложено име што би било за севкупна употреба. Весникот коментира дека ваквата позиција на лидерот на Независни Грција Панос ...
| | веќе видена | слични

Зборот Македонија е неприфатлив во името на државата за грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, пренесува Катимерини. Зборот Македонија е неприфатлив во името на државата за грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, пренесува Катимерини. Коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, тој изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, останува на ставот етаблиран во 1992 година, пишува грчкиот весник. Доколку дојде до парламентарно гласање партијата на Каменос немала да го поддржи предлогот на Ципрас. Говорејќи од воениот камп Далипи во северниот пристанишен град Солун, лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, рече дека неговата партија нема да се согласи на име што го вклучува терминот "Македонија". СИРИЗА на премиерот Алексис Ципрас ќе треба да се потпре на другите партии во случај на парламентарно гласање за ова прашање. За ваквиот вид на изјави македонски експерти во емисијата ...
| | веќе видена | слични

Зборот „Македонија“ е неприфатлив во името на државата. Ова го изјави грчкиот министер за одбрана Панос Каменос во однос на позицијата на неговата партија „Независни Грци“, соопшти електронското издание на весникот „Катимерини“. „Независни Грци“ е помал коалициски партнер во Грција. Коментарот на Каменос дојде по последните разговори меѓу Атина и Скопје за ова прашање. Кога вчера министерот посетил воен камп во Солун, тој рекол дека останува на ставот етаблиран во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот премиер Константин Караманлис дека терминот „Македонија“ во името на соседната држава е неприфатлива опција за Грција . Со цел да се промени оваа позиција, ќе биде потребен нов состанок со претседателот Прокопис Павлопулос. "„Катимерини“ потсетува дека сепак во 2007 година Атина се согласи зборот „Македонија“ да постои во името, но во сложено име кое ќе биде за севкупна употреба. Весникот коментира дека оваа позиција на Каменос значи дека премиерот Ципрас ќе треба да ...
| | веќе видена | слични

Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, рекол дека остануваат на позицијата „Катимерини“ потсетува дека во 2007 година, Грција, сепак, се согласи зборот „Македонија“ да биде содржан, но во сложено име што би било за севкупна употреба. Весникот коментира дека ваквата позиција на лидерот на Независни Грција Панос Каменос значи дека Ципрас ќе мора да се потпре на други партии за да обезбеди поддршка за ова прашање. Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“.Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, рекол дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот претседател Константин Караманлис дека терминот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека ние чекаме некој да ни соопшти кое е решнеието за нашето сопствено уставно име на државата, гршката страна од спорот веќе прави разни комбинации, објавуваат грчките медиуми. државата Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија" да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини", пренесува МИА. Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, рекол дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот претседател Константин Караманлис дека терминот „Македонија" во името на соседната држава не е прифатлива опција за Грција. За промена на таа позизиција, според него, ќе биде неопходен нов состанок со сегашниот претседател Прокопис Павлопулос. „Катимерини" потсетува дека во 2007 година, ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, коментирајќи ги последните моменти од разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот околу уставното уме на земјата, изјави дека неговата националистичка партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во грчката влада, нема да прифати терминот Македонија да биде содржан во името на нивниот северен сосед, објави во вторникот електронското издание на Катимерини. Панос Каменос во понеделникот, при посетата на воениот камп „Далипи“ во Солун, рекол дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот претседател Константин Караманлис дека терминот „Македонија“ во името на соседната држава не е прифатлива опција за Грција. За промена на ваквата позизиција, според Каменос, ќе биде неопходен нов состанок со сегашниот претседател Прокопис Павлопулос. Весникот притоа потсетува дека во 2007 година, Грција, сепак, се согласи терминот „Македонија“ да биде содржан но во сложено име што би било за севкупна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 234 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 201 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчки медиуми: Забрзано се бара решение за прашањето за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: