Прифалила ли Бакојани во 2008 година „Нова Македонија“?


Со видео од 2008 во кое Дора Бакојани вели дека името Нова Македонија содржи делумна географска одредница, во смисла дека „старата била цела, а новата е еден дел“, грчката влада го коментираше ставот на опозицијата, на што Нова демократија одговори со текстови од 2008 во кои СИРИЗА го поддржува уставното име на Република Македонија. – Се согласува или не Нова демократија и господинот Мицотакис со позицијата што ја изразува во следното видео, тогашната министерка за надворешни работи, а сега надлежна за развој во Нова демократија, Дора Бакојани за името на ПЈРМ?, коментираат и прашуваат од кабинетот на Ципрас и испраќаат линк од видеото со ставот на Бакојани. Видеото, јавува дописникот на МИА од Атина, е од 2008, од прилог во вестите на ТВ Мега, а се однесува на средба на тогашната шефица на грчката дипломатија Дора Бакојани со група блогери во грчкото МНР, средба на која се дискутирало за тоа дали името Нова Македонија е во рамките на позицијата за сложено име со географска одредница како прифатливо решение ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Запрашана дали терминот „Македонија“ треба да биде дел од идното име на соседната земја, поранешната министерка за надворешни работи на Грција вели дека постојат желби, но постои и реалност. „Искрено, и јас би сакала да изгледам како Синди Крафорд, но …“, рече таа. Бакојани, поранешната градоначалника на Атина, шефица на грчката дипломатија, ќерка на екс-премиерот Мицотакис и сестра на лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, подржува име што ќе го вклучува и терминот „Македонија“, доколку тоа биде проследено со промени во уставот на соседната земја, со што ќе се елиминира секој иредентизам. „Уставните промени се поважни од што било друго“, рече таа. „Ако БЈРМ едноставно го промени своето име без да направи нешто друго, тоа ќе биде национален пораз за Грција“. Таа рече дека како поранешен министер за надворешни работи, се согласила за име „erga omnes” во Букурешт во 2008 година и дека „тоа е сè уште најдобар начин да се реши спорот“. Бакојани рече дека се противи на улични протести и митинзи на кои ...
| | веќе видена | слични

Поранешната пефица на грчката дипломатија Дора Бакојани од опозициската грчка партија Нова Демократија и сестра на лидерот на Партијата, Киријакос, во спорот со името ја вмеша и светски познатата манекенка Синди Крафорд, пренесува дописникот на еМагазин од Солун. Бакојани поддржува во нашето име да го има поимот Македонија, но под услов да има измени во македонскиот Устав, појаснувајќи дека едно е што сакаме, а сосема друго е реалноста. - Искрено и јас би сакала да изгледам како Синди Крафорд, но…“ - вели Бакојани, сугерирајќи дека такво нешто нема да се случи.
| | веќе видена | слични

На повидок е нова политичка партија во Грција која ќе го пополни просторот меѓу конзервативците на Неа демократија и екстремно десничарската „Златна зора“откако се интензивираа преговорите со пЈРМ околу спорот за името. Грчки медиуми шпекулираат дека десно-ориентирани политичари со националистичка агенда работат „зад сцената“ за да основаат партија што би ја змениле партијата на Панос Каменос „Независни Грци“ (АНЕЛ). АНЕЛ, помалиот владин партнер, која играше на картата „Македонија е Грција“, сега го смени ставот и се изјасни дека ќе ја поддржи владата на Алексис Ципрас, дури и ако терминот Македонија биде вклучен во договорот со Скопје, констатираат грчки медиуми. Запрашан дали ќе присуствува на митингот во недела во Атина, Каменос рече дека ќе биде надвор од земјата, но неговото семејство може да учествува. АНЕЛ и нејзиниот лидер одлучија да направат „пресврт“ со цел да продолжат да учествуваат во владата. Аналитичари сметаат дека е ова заблуда за Каменос, по гласиштаа за создавање на нова партија која ќе ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека евентуалното постигнување договор за прашањето за името е од национален интерес на Грција и изрази уверување дека ќе ја добие потребната поддршка во Парламентот. – Не знам дали ќе постигнеме договор, но не се сомневам дека ако дојде до тоа, ќе биде прифатен од мнозинството во Парламентот, рече Катругалос за радиото „Реал ФМ“. Тој изрази надеж дека зад евентуалниот договор за името ќе застане и владиниот коалициски партнер Независни Грци. Во однос на можното решение, Катругалос рече дека Атина сака да се најде „име што нема да биде извор на иредентизам и колку што е можно повеќе да прави разлика меѓу соседната земја и историската грчка Македонија, и затоа смета дека словенско име е добро решение“.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вели дека има напредок во процесот, но дека останува долг пат да се изоди до заемно прифатливо решение за името. По средбата со Зоран Заев во Давос, а во пресрет на посетата на Метју Нимиц на регионот, Ципрас се сретна со лидерите на сите релевантни партии во Грција. Иако од никого не доби отворена поддршка, напротив – од најголемата опозициска партија е жестоко критикуван, тој се чини дека останува определен да продолжи да бара решение. „Објаснив дека 2018 година отвори прозорец за можно решение. Новото политичко раководство на соседот, под водство на г. Заев, покажува волја да преговараме и да најдеме заемно прифатливо решение за еден проблем, секако, за името, но и за прашањата што се поврзани, кое ги наруши односите меѓу двете држави последните 25 години. Особено истакнав дека новото политичко раководство до некаде се повлече од иредентистичката реторика на претходните влади што делува како катализатор за интензивирање на преговорите. Карактеристичен за ова е потегот на г. ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, моментално еден од најконтроверзните грчки политичари, не се откажува од владината коалиција со комунистичката партија Сириза на премиерот Алексис Ципрас поради разликите за решавање на спроот за името со Македонија. Каменос која ја предводи ултра-десничарската Независни Грци тврди дека засега неговата помала партија ќе остане дел од парламентарното мнозинство и ќе ги задржи владините позиции и министерства, но не се согласува со терминот „Македонија“ да биде дел од конечното решение меѓу Македонија и Грција што е апсолутно апсурдна и ретроградна позиција. Македонија ако ништо друго веќе е дел од референцата БЈРМ, па затоа сосема е јасно дека ширењето на национализам кај Каменост не е ништо друго освен обид да ги крене рејтингот на партијата кој е на самото дно и постои опасност на следните избори да не освои ниту еден пратеник. Каменос тврди дека не се откажува од „Грчка Македонија“, но нема храброст да ја напушти Владата на Ципрас за што потврда стигна и од владиниот портпарол Цанакопулос.
| | веќе видена | слични
9 копии

Проценка дека постои приближување на позициите на Владата со дел од грчките партии, а со тоа и дека евентуалниот договор ќе биде изгласан во грчкиот парламент, но и дека Панос Каменос нема да создава проблеми, изрази денеска портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, говорејќи за грчкото радио Real fm. „Во преговорите доаѓаме со националната позиција, односно сложено име со временска или географска одредница, повлекување на иредентистичките позиции и ставови на соседот. Доколку врз основа на ова се постигне договор, целосно сум сигурен дека нема да имаме само парламентарно мнозинство, туку ќе имаме широко парламентарно мнозинство“- вели Ѕанакопулос. Тој даде оценка за средбите што грчкиот премиер ги имаше во саботата со лидерите на политичките партии. „Политичкиот заклучок од средбите на премиерот со политичките лидери е дека се чини дека се создава приближување на позициите на повеќето партии, со исклучок на Сојуз на централисти и господинот Мицотакис“- објасни портпаролот на грчката влада за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Отсуството на заеднички став на премиерот Ципрас со опозицијата, но и во владината коалиција,  не го урива оптимизмот во грчката влада. Портпаролот на владата во Атина, Димитрис Ѕанакопулос е убеден дека евентуалниот договор ќе добие добие поддршка од мнозинството пратеници во Собранието. - Во преговорите доаѓаме со националната позиција, односно сложено име со временска или географска одредница, повлекување на иредентистичките позиции и ставови на соседот. Доколку врз основа на ова се постигне договор, целосно сум сигурен дека нема да имаме само парламентарно мнозинство, туку ќе имаме широко парламентарно мнозинство, изјавил рече Ѕанакопулос за грчкото радио Риал. Ваквиот став го потврди коалицискиот партнер Независни Грци. Лидерот Панос Каменос категорично ги отфрли тврдењата во медиумите дека тој ќе ја напушти владата, во случај на гласање за сложено име со терминот Македонија во парламентот. - Не постои таква вест, жал ми е, изјави Панос Каменос, лидер на „Независни Грци“. - Нема ниту една во милијарда ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, министерот за одбрана на Грција и претседател на Независни Грци, коалиционен партнер во грчката влада, ги демантираше сценаријата објавени во грчките медиуми дека доколку во парламентот дојде до гласање за договор за сложено име со терминот Македонија, тој ќе ја напушти владата.– Не постои таква вест, жал ми е, кусо коментираше Каменос, пред почетокот на состанокот на парламентарната група и на извршниот комитет на Независни Грци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По завчерашните два инцидента во КПУ „Скопје“ и констатираните пропусти во безбедносните протоколи на затворот, директорот Ѓоко Котевски најави дека ќе поднесе ...
сите 477 | | | веќе видена

Апелирам до сите оние кои што се залагаат за правда и право, за сите оние што сакаат вистинско обединување во Република Македонија, за сите оние кои што сакаат ...
сите 277 | | | веќе видена

Семејството Шаулиќ денес, ден по погребот, го посети местото каде почива кралот на народната музика, неговиот гроб во Алејата на заслужни граѓани на Новите ...
сите 221 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Расправата за барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски,  поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд поради ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прифалила ли Бакојани во 2008 година „Нова Македонија“?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: