Анализа: Ајфеловата кула е највредниот европски споменик

Вредноста на славната кула за шест пати поголема од нејзиниот најблизок ривал на листата – римскиот Колосеум, кој е проценет на 91 милијарда евера. Највредниот британски споменик е лондонскиот „Тауер“ со 7,5 милијарди евра, додека „Стоунхенџ“ се најде на седмото место со 10,5 милијарди евра. Истражувањето на пазарната комора на италијанскиот регион Монџа и Бријанца е засновано на „имиџот, брендот и видливоста“ на споменикот. Во студијата се ставени десет различни параметри, кои ги изнеле разни организации за анализа и статистика. Во опфатените критериуми спаѓа и „туристичкиот индекс“, според кој се зема во предвид „економска вредност а локацијата, познатоста на споменикот, прилив на посетителите на територијата и споменикот“, како и индекс на „економска привлечност“ во кој спаѓаат и фактори како што се бројот на создадени работни места и извозна вредност. На листата на славни европски споменици се наоѓаат уште и катедралата „Дуомо“ во Милан, чија вредност е проценета на 82 милијарди евра, како и ...
| | веќе видена | слични

Животот секој ден ни сервира разни ситуации, а некои од нив се толку неочекувани што во момент не можеме да се снајдеме. Јулијана Колорес со пријателите отпатувала во Париз и себеси си дала ветување дека ќе бакне некој минувач на Ајфеловата кула. На почетокот тоа не и одело од рака затоа што кулата била празна, но кога се појавило едно момче, на нејзино изненадување се согласил. Со момчето била и неговата мајка, која била толку воодушевена што неочекуваниот момент го забележала со фотографија. Но, таа неочекувана средба прилично ја збунила, па заборавила да го земе неговиот број од телефонот. Кога сфатила каква прилика пропуштила, Јулијана веднаш се фрлила во потрага по него на интернет. На Твитер поставила негова фотографија во случај некој да го препознае. Романтично, зарем не? Твитерашите веднаш се фрлиле во барање на таинствениот франи, како да станува збор за прашање на живот или смрт. after an extensive Facebook search there was literally 6 Gavin’s in Paris during this time frame and none of them are ...
| | веќе видена | слични

Според најновите истражувања, вредноста на Ајфеловата кула во Париз е проценета на милијарди евра, што ја прави највреден споменик во Европа. Вредноста на познатата кула е шест пати поголема од нејзиниот најблизок ривал на листата – римскиот Колосеум, кој е проценет на 91 милијарди евра. Највредниот британски споменик е лондонскиот „Tower“ 7,5 милијарди евра, додека „Stonehenge“ е на седмото место со 10,5 милијарди евра. Истражувањето на трговската комора на италијанскиот регион Монца и Брианца е врз основа на „имиџот, брендот и видливоста“ на споменикот. Во студијата се вклучени десет различни параметри, кои ги изнесоа различни организации за анализа и статистика. Во опфатените критериуми спаѓа и „туристичкиот индекс“, според кој се зема во предвид „економската вредност на локацијата, зачуваноста на споменикот, приливот на посетители на територијата и споменикот“, како и индексот за „економска привлечност“ во кој спаѓаат факторите како бројот на создадените работни места и извозната вредност. На листата со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 549 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 141 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 190 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анализа: Ајфеловата кула е највредниот европски споменик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: