Бајден: „Должност ви е да ги штитите гејовите!“

3 копии

Бајден: „Должност ви е да ги штитите гејовите!“ Потпретседателот на САД Џозеф Бајден оцени дека заштитата на хомосексуалците е „дефиниција за цивилизирана држава“ и оти мора да биде „дел од нејзината култура“. Говорејќи на собирот посветен на правата на хомосексуалците во Вашингтон Бајден рече дека американскиот претседател Барак Обама побарал да се стори се за да се унапредат правата на лезбејките, гејовите, бисексуалците и трансексуалците ширум светот. „Не ми е важно на која култура припаѓате... Нехуманоста е нехуманост... Предрасудата е предрасуда...“, рече Бајден. Според него, земјите кои не прават напори да ги заштитат правата на сексуалните малцинства ќе „платат цена“ за недостиг на хуманост. На собирот во Вашингтон, како што јавии агенцијата Танјуг, говорела и советничката за национална безбедност на американскиот претседател Сизан Рајс која рече дека „заштитата на хомосексуалците од дисккриминација и злоставување во светот е еден од најголемите предизвици по прашањето на човекови права со кои ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на САД, Џо Бајден, оцени дека заштитата на хомосексулаците е дефиниција за цивилизирана држава и дека тоа мора да биде дел од нејзината култура и општествена традиција. Бајден, на состанокот за правата на хомосексулаците во Вашингтон, изјави дека претседателот на САД, Барак Обама прави се за да бидат унапредени правата на лезбејките, гејовите, бисексуалците и трансексуалците во целиот свет. „Не е важно на која култура припаѓате, нехуманост е нехуманост, предрасуда е предрасува“, изјави Бајден. На крајот додаде дека земјите кои не прават напори да ги заштитат правата на хомосексуалните малцинства во иднина ќе ја платат цената за нехуманоста.
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на САД, Џо Бајден, оцени дека заштитата на хомосексулаците е дефиниција за цивилизирана држава и дека тоа мора да биде дел од нејзината култура и општествена традиција. Бајден, на состанокот за правата на хомосексулаците во Вашингтон, изјави дека претседателот на САД, Барак Обама прави се за да бидат унапредени правата на лезбејките, гејовите, бисексуалците и трансексуалците во целиот свет. „Не е важно на која култура припаѓате, нехуманост е нехуманост, предрасуда е предрасува“, изјави Бајден. На крајот додаде дека земјите кои не прават напори да ги заштитат правата на хомосексуалните малцинства во иднина ќе ја платат цената за нехуманоста.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајден: „Должност ви е да ги штитите гејовите!“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: