Прв пораз годинава за Федерер

2 копии

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер го доживеа првиот пораз за годинава и тоа во финалето на мастерс турнирот Индијан Велс. Загуби од Хуан Дел Потро, кој во исто време ја освои својата прва мастерс титула. Н и покрај поразот, 36-годишниот Федерер и понатаму останува број еден на светската тениска ранг-листа.
| | веќе видена | слични

Пред два дена силно оддекна веста дека Роџер Федерер е елиминиран во второто коло од Мајами Опен. Швајцарскиот тенисер загуби од Австралиецот Танаки Кокинакис ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прворангираниот тенисер на АТП листата, легендарниот Роџер Федерер загуби во второто коло на Мастерсот во Мајами и со тоа го загуби престолот на АТП. Дури и самиот Танаси Кокинакис, австралиецот кој се наоѓа на 175то место на АТП листата, беше шокиран по победата над Роџер Федерер. „Да ви кажам искрено не знам што ми се случи. Веројатно го одиграв најдобриот тенис досега во кариерата. Да се победи Роџер за мене е само сон. Оваа победа ми е мотив само да продолжам уште посериозно со тенисот“ – истакна по триумфот 21-годишниот Кокинакис.
| | веќе видена | слични

По изненадувачкиот пораз од Кокинакис, Роџер Федерер потврди дека нема да ги игра турнирите на земја вклучително и главниот, Ролан Гарос.Роџер Федерер синоќа доживеа неочекуван пораз од Кокинакис кој е 175. на АТП листата. Швајцарецот ќе ги прекокне турнирите на земја, се очекува да се врати кога ќе почнат настапите на тревна подлога.Со поразот во Мајами, Роџер Федерер го загуби првото место на АТП листата, промената ќе биде направена откако ќе заврши сегашниот турнир, на врвот ќе се искачи Рафа Надал.„Нема да ги играм турнирите на земја“, потврди Федерер по поразот од Кокинакис.„Заслужив пораз на овој меч. Не се чувствував добро. Работите не се одвиваа добро за мене. Носев лоши одлуки, тој носеше добри. Не знам зашто не одиграв на потебното ниво“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Австралиецот Танаси Кокинакис го победи Роџер Федерер 3:6, 6:3, 7:6, во второто коло на мастерсот во Мајами. Федерер од понеделник нема да биде број 1 на АТП листата. На челната позиција, иако не игра веќе два месеци, од понеделник ќе се врати Рафаел Надал. Кокинакис, 175. на АТП листата, низ квалификациите стигна до главниот турнир, а во второто коло ја оствари најголемата победа во кариерата. Младиот Австралиец на светскиот број 1 му пружи одличен отпор, а во тај-брејкот на решавачкиот сет покажа исклучителна смиреност и на крајот заслужено победи. Федерер, со еден брејк, го доби првиот сет за 35 минути. Швајцарецот му го одзеде сервисот на противникот во четвртиот гем, а потоа рутински го освои сетот. Австралиецот со грчко потекло, во вториот сет заигра многу подобро, на самиот почеток спаси брејк топка, а потоа успеа да му возврати на фаворитот на идентичен начин. Брејк во четвртиот сет за предност 3:1 и потоа со сигурна игра израмни на 1:1. Швајцарецот во третиот сет никако не можеше да ја пробие ...
| | веќе видена | слични

Минатогодишниот победник на турнирот загуби со 6:3, 3:6, 6:7 од Кокинакис, кој е на 175 место на АТП листата/ Австралиецот стана првиот тенисер кој е толку ниско на АТП листата, што по 15 години го победува актуелниот број еден во светот. Последно, оваа непријатна судбина го снајде неговиот сонародник Лејтон Хјуит во 2003 година, кога беше елиминиран од 178-от во светот Франсиско Клавет. Но, лошата вест за Федерер не е само тоа. Изгубените поени во Мајами ќе го чини лидерската позиција на ранг-листата. На неа ќе се врати Рафаел Надал, кој не играл од Австралија Опен. Федерер дополнително објави дека нема да игра барем до средината на јуни месец, со што ќе го пропушти и Ролан Гарос. /МИА
| | веќе видена | слични

Откако неочекувано доживеа елиминација во второто коло од Мастерсот во Мајами, Роџер Федерер донесе одлука за продолжението од сезоната. Исто како и лани, тој нема да игра на турнирите на земјена подлога со цел што поподготвен да го пречека остатокот, односно Вимблдон, американската турнеја и крајот на натпреварувачката кампања. „Одлучив да не играм на земја. Минатата недела играв добро, а сега се обидувам да сфатам што беше проблемот бидејќи имав доволно време. Рзочаран сум затоа што не успеав да пронајдам вистински начин. Заслужив да го загубам првото место” , изјави Федерер. Тој се симнува од врвот на АТП листата по седум недели поминати на него и ќе му го препушти на Надал. Имаше шанса да стане таму барем уште два месеца, но сега ќе чека подарок од шпанскиот тенисер, исто како што тој доби од Кокинакис. Надал брани многу бодови во сезоната на земја. Од пет турнири на кои настапи лани, на четири ги освои титулите, а само во Рим беше елиминиран во четвртфиналето. Мастерсот во италијанската престолнина е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 152 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем, велат од СДСМ. – Колку ...
сите 160 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, попладнево е со граѓаните на Виница. Напредокот, можностите и перспективите што ги отвораат ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прв пораз годинава за Федерер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: