Единствена Македонија: Ја добивме битката за името на партијата

3 копии

Единствена Македонија ја доби битката за името на партијата откако надлежен орган ја запиша партијата во регистарот на политички партии со назив: Единствена Македонија. Народно движење за Македонија на седницата на Централниот комитет од 21 јануари годинава донесе одлука партијата да настапува со назив: Единствена Македонија. Меѓутоа, надлежните органи повеќе од три месеци го одбиваа барањето за упис на новиот назив Единствена Македонија, и притоа се бараше од името на партијата да се избрише зборот „Македонија“. „Го охрабруваме македонскиот народ, како што го одбранивме името на партијата, ќе го одбраниме и името на државата бидејќи новата легална власт на Единствена Македонија има план преку четирите меѓународно правно-признати механизми кои ѝ стојат на располагање на Македонија, да го вратиме името – Република Македонија во Обединетите нации“, се вели во соопштението. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, на работниците им го го честита 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот.„Во името на Единстена Македонија и во свое лично име дозволете ми најпрво да Ви го честитам 1 Мај и истовремено да ја споделам тажната слика со работниците кои во изминатите 27 години се ограбени, понижени и најсурово опљачкани од партијата ‘погреб за Македонија’ составена од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ“, вели Бачев.Како што истакнува претседателот на „Единствена Македонија“ најпрво СДСМ во криминалната приватизација го ограбила работничкиот имот од околу 5 милијарди тогашни германски марки кој го создавале 45 години наназад сите работни луѓе во социјализмот.„Дополнително, транзициските бандити украдоа уште 2 милијарди германски марки од шверцот со нафта за време на ембаргото на Обединетите нации спрема Сојузна Република Југославија. Овој грабеж на работниците е документиран во Секторот за организиран криминал при Управата за безбедност и контраразузнавање во рамките на Оперативната акција ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од Единствена Македонија го обвинија премиерот Зоран Заев, дека вршел масовно испитување на случаите за кои биле заинтересирани, како што велат, неговите миленици Албанци. Според нив се работи за случаите Диво Насеље, Монструм, Бродец, Сопот, а со политички одлуки на СДСМ и ДУИ, масовно се ослободувале инволвираните Албанци во овие случаи. „Единствена Македонија по повод најновата годишнина од крвавиот масакр кај Вејце го повикува Зоран Заев да ги испита случаите за кои е заинтересиран и македонскиот народ, како што се Карпалак, Вејце и Љуботенски пат, а во кои македонските бранители беа пратени во заседа и мораа да загинат во одбраната на територијалниот интегритет и суверенитет на државата. Единствена Македонија е свесна за стравот кај Заев да ги расчисти случаите со македонските бранители, земајќи предвид дека убијците на бранителите седат рамо до рамо со Зоран Заев во извршната и законодавната власт на СДСМ. За Единствена Македонија нема дилема. Загинувањето на бранителите кај Карпалак, Вејце и ...
| | веќе видена | слични

Единствена Македонија соопшти дека по повод најновата годишнина од крвавиот масакр кај Вејце го повикува Зоран Заев да ги испита случаите за кои е заинтересиран и македонскиот народ, како што се Карпалак, Вејце и Љуботенски пат, а во кои македонските бранители беа пратени во заседа и мораа да загинат во одбраната на територијалниот интегритет и суверенитет на државата.„Единствена Македонија е свесна за стравот кај Заев да ги расчисти случаите со македонските бранители, земајќи предвид дека убијците на бранителите седат рамо до рамо со Зоран Заев во извршната и законодавната власт на СДСМ.За Единствена Македонија нема дилема. Загинувањето на бранителите кај Карпалак, Вејце и Љуботенски пат во едни од најкрвавите и најбруталните масакри во поновата македонска историја од страна на колегите на Заев од ДУИ, мора да се расчистат”, се вели во соопштението од партијата.Испитувањето на случаите со македонските бранители може да оди многу лесно, бидејќи, како што тврди Единствена Македонија, „во македонската тајна ...
| | веќе видена | слични

„Зоран Заев врши масовно испитување на случаите за кои се заинтересирани неговите миленици Албанци, како што се, Диво Насеље, Монструм, Бродец, Сопот и притоа со политички одлуки на СДСМ и ДУИ масовно се ослободуваат инволвираните Албанци во овие случаи.Единствена Македонија по повод најновата годишнина од крвавиот масакр кај Вејце го повикува Зоран Заев да ги испита случаите за кои е заинтересиран и македонскиот народ, како што се Карпалак, Вејце и Љуботенски пат, а во кои македонските бранители беа пратени во заседа и мораа да загинат во одбраната на територијалниот интегритет и суверенитет на државата.Единствена Македонија е свесна за стравот кај Заев да ги расчисти случаите со македонските бранители, земајќи предвид дека убијците на бранителите седат рамо до рамо со Зоран Заев во извршната и законодавната власт на СДСМ.За Единствена Македонија нема дилема. Загинувањето на бранителите кај Карпалак, Вејце и Љуботенски пат во едни од најкрвавите и најбруталните масакри во поновата македонска историја од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

„Зоран Заев вчера ја шокираше јавноста со изјавата дека за време на немилите настани во Собранието на 27 април, лани, по мобилен телефон добивал информации дека од „Бит Пазар“ се тргнати вооружени Албанци кон Собранието" За Единствена Македонија и народот е крајно опасно што Зоран Заев не го применува правото и не презема ништо за да ги разоружа нелегално вооружените Албанци во земјата. Ако за така краток рок постоела вооружена албанска група која се мобилизирала да го нападне Собранието лани на 27 април, а притоа Заев тоа го знае и цела една година ништо не презема, се поставува прашањето дали Зоран Заев ги сместува сите албански партии во владата во обидот за конечна пресметка со македонскиот народ, а нелегалното оружје на вооружените албанци ќе послужи за таа цел? Единствена Македонија го предупредува Зоран Заев да не влегува во опасната авантура против македонскиот народ, оти многу бргу Македонија ќе биде ослободена од окупаторската марионетска власт во државата во содејство со нивните странски газди. ...
| | веќе видена | слични

Единствена Македонија денес, 27 април 2018 одржа прес конференција по повод годишнината од 27 април, за срамниот пазар на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за уставобранителите да останат во „Шутка“ како и за невидените изживувања на власта во контекст на лични трагедии во семејствата на уставобранителите. На прес конференцијата Драган Угриновски, член на Извршниот комитет рече:„Морам повторно да кажам за злобата што ја прави партијата „Погреб за Македонија“ составена од СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, спрема македонските уставобранители.Се докажа и на дело нашето тврдење за договорот на партијата „Погреб за Македонија“ за ослободувањето на одредени притворени од Истражниот затвор „Шутка“, а за возврат враќање во собраниските клупи на пратениците од ДПМНЕ.Тука е клучот, ДПМНЕ се бори за ослободувањето на нивните функционери, што не е случај со останатите уставобранители како:Игор Југ , Вили, Горан Ангелов, Илија, Кире, Шиљо, Ацо Тошта, Ченто, Никола, Коста Делов, Андреј Мицов, Кобра, Оливер, Саша Ценков, Николче и други.За нив нема кој ...
| | веќе видена | слични

Партијата „Единствена Македонија“ е запишана во регистарот на политички партии под новото име. Од таму велат дека конечно ја добиле битката за името на партијата откако Народно движење за Македонија на седницата на Централниот комитет од 21 јануари годинава донесе одлука партијата да настапува со новиот назив. Меѓутоа, надлежните органи, велат од таму, повеќе од три месеци го одбиваа барањето за упис на новиот назив. „Притоа се бараше од името на партијата да се избрише зборот „Македонија“. Како и да е, Единствена Македонија функционира со целосен правен капацитет. Воедно, го охрабруваме македонскиот народ, како што го одбранивме името на партијата, ќе го одбраниме и името на државата, бидејќи, новата легална власт на Единствена Македонија има план преку четирите меѓународно правно-признати механизми кои и стојат на располагање на Македонија, да го вратиме името – Република Македонија во Обединетите нации“, велат од таму.
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 215 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Единствена Македонија: Ја добивме битката за името на партијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: