Чешка денеска и утре избира претседател


Граѓаните на Чешка денеска и утре избираат нов претседател на државата. Анкетите покажуваат дека фаворитот на изборите и актуелен чешки претседател Милош Земан (73) има мали шанси уште во првиот круг да освои повеќе од 50 отсто гласови, и дека во вториот круг ќе се соочи со евентуално силен противник. За најсериозен противник на Земан се смета Јиржи Драхош (68), поранешен шеф на Чешката академија на науките, кој се залага за поголема и подлабока интеграција на Чешка во ЕУ. – Сакам да донесам сосема поинаков стил на претседателствување, да ги поврзам луѓето, а не да ги етикетирам, јасна интеграција на Чешка во Европа, со НАТО и ЕУ сојузниците, а не со Кина, рече тој во јануари. Освен Драхош, Земан има уште еден сериозен противник, а тоа е Михал Хорачек, писател и поранешен бизнисмен. Не е исклучено изненадување да биде и поранешниот премиер од редовите на десниот центар Мирек Тополанек, кој меѓу последните ја објави својата кандидатура. Земан е познат по острата кртика на миграцијата од муслиманските земји, ...
| | веќе видена | слични

Парламентот му овозможи на Обвинителството да поведе истрагаза сомневањата дека премиерот незаконски примал субвенции од Европската Унија. Поради заканите со истрагата Бабиш не можеше да формира Влада , бидејќи другите партии одбија да го поддржат додека не се утврдат фактите.  Тој е обвинет за затворање  фарма , дел од  неговата компанија  "Агроферт" во 2007 година за да може да ги исполни условите за субвенции од ЕУ во висина од 2,8 милиони евра , за потоа пак да ја врати  фармата. Бабиш е вториот најбогат човек во земјата и денеска негираше дека имал некакви прекршоци. "Проблемот на овој лажен политички случај е тоа што влегов во политиката ... Сепак, нема да се откажам", изјави 63-годишниот Бабиш пред гласањето на пратениците. Пратениците гласаа 111 за одземање на мандатот и  69 против . Бабиш, кој вели дека случајот против него е политички мотивиран, беше избран во октомври минатата година. Главна заложба му беше борбата  против корупцијара  и евроскептицизмот  . Но, неговото центристичко движење АНО ...
| | веќе видена | слични

Долниот дом на Парламентот во Чешка денеска му го одзеде имунитетот на премиерот Андреј Бабиш. Долниот дом на Парламентот во Чешка денеска му го одзеде имунитетот на премиерот Андреј Бабиш. Во гласањето учествуваа 180 пратеници, од кои 111 ја поддржаа одлуката, а 69 се изјаснија против. Одземањето на имунитетот на премиерот, чија Влада во вторникот не ја доби довербата од пратениците, значи дека против него ќе започне судска истрага по обвинението за измама. Пред неколку месеци полицијата го обвини Бабиш и негови блиски сопартијци за организирање мрежа за незаконско присвојување на околу 2,5 милиони долари преку негови фирми во форма на субвенции од европските фондови. Скандалот е обелоденет непосредно пред одржувањето на парламентарните избори во октомври минатата година, на кои партијата на Бабиш „Акција на незадоволни граѓани“ (АНО) освои убедлива победа. Бабиш ги отфрли обвиненијата против него и планира да ја докаже својата невиност пред суд. Тој тврди дека против него и АНО дејствува политичка мафија.
| | веќе видена | слични

Долниот дом на Парламентот во Чешка денеска му го одзеде имунитетот на премиерот, Андреј Бабиш – пренесува Македонската информативна агенција.Во гласањето учествуваа 180 пратеници, од кои 111 ја поддржаа одлуката, а 69 се изјаснија против.Одземањето на имунитетот на премиерот, чија Влада во вторникот не ја доби довербата од пратениците, значи дека против него ќе започне судска истрага по обвинението за измама. Пред неколку месеци полицијата го обвини Бабиш и негови блиски сопартијци за организирање мрежа за незаконско присвојување на околу 2,5 милиони долари преку негови фирми во форма на субвенции од европските фондови.Скандалот е обелоденет непосредно пред одржувањето на парламентарните избори во октомври минатата година, на кои партијата на Бабиш „Акција на незадоволни граѓани“ (АНО) освои убедлива победа. Бабиш ги отфрли обвиненијата против него и планира да ја докаже својата невиност пред суд. Тој тврди дека против него и АНО дејствува политичка мафија.
| | веќе видена | слични

Чешката влада под водство на премиерот Андреј Бавиш се согласи на распуштање во средата откако малцинскиот кабинет ја загуби довербата во парламентот на гласањето во вторникот. Техничката влада ќе остане на функција што е задолжителен чекор во текот на преговорите за составување на алтернативна администрација коишто би можеле да траат со месеци дека партиите го избегнуваат Андреј Бабиш и неговата нова партија ANO која има мнозинство места во парламентот но нема сојузници за просто мнозинство. „Владата го потврди распуштањето и ќе барам состанок со претседателот за лично да му ја предадам оставката“, рече Бабиш. Претседателот Милош Земан изјави дека Бабиш повторно ќе го именува за мандатар за составување влада, но дека пред именувањето ќе побара од него да осигури најмалку 101 пратеник од вкупно 200-те. Составувањето на владата го отежнаа претседателските избори на коишто Земан се кандидираше и во првиот круг кој се одржа на минатата седмица води со 38,56 отсто од гласовите. Портпаролот на претседателот рече ...
| | веќе видена | слични

Владата на чешкиот премиер Андреј Бабиш поднесе оставка, откако не ја доби довербата на Парламентот на Чешка. Во соопштението од Владата понатаму стои дека кабинетот ќе продолжи да ги извршува своите обврски се до изборот на нова Влада. При вчерашното гласање во пратеничкиот дом на Парламентот, „за“ доверба на малцинската влада на Бабиш гласаа само 78-те пратеници од неговата Популистичка партија „Акција на незадоволните граѓани“ (АНО). Вкупно 117 пратеници гласаа „против“, а петмина се воздржаа од гласање.
| | веќе видена | слични

Како што се посочува во владиното соопштение во кое е објавена оставката, кабинетот ќе продолжи да ги извршува своите обврски се до изборот на нова влада. При вчерашното гласање во пратеничкиот дом на парламентот, „за“ доверба на малцинската влада на бабиш гласаа само 78-те пратеници од неговата популистичка партија акција на незадоволните граѓани.. Од друга страна, вкупно 117 пратеници гласаа „против“, а петмина се воздржаа од гласање..
| | веќе видена | слични

Чешката влада, предводена од премиерот Андреј Бабиш, поднесе оставка, кога вчера не ја доби довербата во Долниот дом на парламентот во Прага. Чешката влада, предводена од премиерот Андреј Бабиш, поднесе оставка, кога вчера не ја доби довербата во Долниот дом на парламентот во Прага. Причината е тоа што милијардерот Бабиш е под истрага под сомневање за илегално добивање донации од 2 милиона евра од Европската Унија. Како што се посочува во владиното соопштение во кое е објавена оставката, Кабинетот ќе продолжи да ги извршува своите обврски сè до изборот на нова влада.
| | веќе видена | слични

Во првото гласање во Парламентот, Владата на Андреј Бабиш, кој на изборите пред три месеци однесе убедлива победа (78 од вкупно 200 места во Парламентот) не доби доверба. По минатонеделното одложување на гласањето, синоќа Бабиш ги доби гласовите само на своето движење АНО, додека останатите присутни беа против. Тоа не е неочекувано, а во чешката парламентарна историја се случува по третпат. Сега, среде очекувањата на вториот круг од претседателските избори, нервозата расте. Самиот Бабиш вчера првпат во Парламентот, барајќи да му се симне пратеничкиот имунитет, рече дека се работи за подметнувања на мафијата, на која тој очигледно и пречи. За потсетување: спроти парламентарните, за кои движењето АНО на Бабиш беше апсолутен фаворит, избувна аферата „Штрково гнездо": една живинарска фарма, откако се одвоила од огромниот имотен мозаик на Бабиш, побарала и добила субенции од еден Фонд на Европската унија, за по пет-шест години пак да се врати во старото јато, во имотниот лист на Бабиш. Оваа маневра, направена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Чешката малцинска Влада на премиерот Андреј Бабиш денеска не ја доби довербата во Парламентот. Чешката малцинска Влада на премиерот Андреј Бабиш денеска не ја доби довербата во Парламентот. Владата на Бабиш во Домот на пратениците го доби гласот само на 78 пратеници од неговото движење „Акција на незадоволните граѓани” (АНО), додека 117 пратеници гласаа против. Петмина се воздржаа од гласање. АНО доби најмногу гласови на парламентарните избори во октомври, но не освои мнозинство. Движењето исто така не може да обезбеди коалициски партнер. Претходно, политичките аналитичари предвидуваа дека мала е веројатноста малцинската влада да добие доверба на денешното гласање. Сепак тие мислат дека Бабиш веројатно ќе најде начин да остане на власт доволно долго за да се обиде да издејствува ново гласање за доверба. Чешкиот премиер ја има поддршката на претседателот Милош Земан. Шефот на државата доби најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори во Чешка, одржани во петокот и саботата. Вториот круг ќе се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на ...
сите 224 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 169 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 110 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чешка денеска и утре избира претседател

Од:
До кого (е-маил):
Порака: