Азири потврди дека Заев прифатил сѐ само да се смени името


Вчера во дебатна емисија на 1ТВ гостуваа претставници на БЕСА и Алијанса при што говореа за барањата кои ги доставиле до премиерот Зоран Заев. Елми Азири, потпретседател на Алијанса за Албанците посочи дека сите три барања кои ги доставиле до Заев се прифатени дури и што се однесува на Преамбулата ја избришаа реченицата која гласи дека граѓаните кои живеат во границите на Република Северна Македонија. -Кога може премиерот Заев и кога може македонската условно кажано политика да се договара и да се разбере, да се преговара со Грција, со Бугарија, со Србија зошто да не може со луѓе, сограѓани кои живееме во иста држава. Зошто да не го искористиме моментот кога веќе се отвора Уставот, зошто да не се искористи моментот за да се седне како цивилизирани политички партии и за да надминеме некои пречки односно некои навредливи категоризации кои се во Уставот на Република Македонија почнувајќи од Преамбулата и навака, рече Елми Азири, потпретседател на Алијанса за Албанците. Азири образложи дека тие како Алијанса за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По куса, но жолчна распарава на спротвставени мислења, со осумте гласови на советниците на ДУИ, СДСМ и ПЕИ, без присуство на советниците од Беса, Алијансата за Албанците и ВМРО ДПМНЕ денеска Советот на општина Дебар за вршител на должноста градоначалник го избра Хекуран Дука, советник на ДУИ. Педесет и пет годишниот Дука е роден во Дебар 1963 година, дипломирал на Медицинскиот факултет во Скопје, каде завршил специјализација по урологија. Вработен е во Општата болница во Дебар од 1994 годна. Точката за разрешување на актелниот в.д.градоналанк Еуген Цами беше ставеа на дневен ред по барање на советниците на ДУИ, СДСМ и ПЕИ. Во образложението наведоа дека Цами доследно не ја извршува функцијата, работи за лични партиски интереси, посочија соопштенија на неговата партија Алијанса за Албанците објавени на соцјалните мрежи некои портали, а го обвинија и за цирклирање важни документи од неговиот кабинет низ градот. На тоа реагираа советниците од другите партии Алијасата, Беса и ВМРО ДПМНЕ барајќи извештај со ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера беше обелоденето дека Никола Војминовски, првостепено осуден на 13 години затвор за претепувањето на Зијадин Села во Собранието на 27 април, избегал од куќен притвор и е недостапен за органите на редот, се огласи Алијанса за Албанците со реакција дека ова е уште еден пропуст на владеењето на СДСМ и ДУИ. „Дека Македонија станува земја на чуда и дека тука има сé освен правда и владеење на правна држава, говори и бегањето на едниот од напаѓачите на лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, осуден на 13 години затвор за убиство во обид, Никола Војминовски, кој иако осуден за тешко кривично дело му се дозволи да остане во домашен притвор, наводно поради здравствени причини, каде што државните институции и МВР потклекнуваат пред криминалците и корумпираните“, се огласи партијата на Села. Од таму наведоа дека ваквите бегства заедно со Законот за амнестија ја уриваат правната држава и дека тие се координирани и поддржани од страна на власта СДСМ-ДУИ со помош на МВР и политизираните судови. „По ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дека Македонија станува земја на чуда и тука има сé освен правда и владеење на правна држава, говори и бегањето на едниот од напаѓачите на лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, се вели во партиската реакција по повод бегството на Никола Војминовски. Оттаму додаваат дека на Војминовски, иако осуден за тешко кривично дело, му било дозволено да остане во домашен притвор, наводно поради здравствени причини, а државните институции и МВР потклекнувале пред криминалците и корумпираните. Овие бегства, координирани и поддржани од страна на власта СДСМ-ДУИ со помош на МВР и политизираните судови, по Законот за амнестија и бегството на Груевски, ја убиваат и последната надеж во Македонија, дека некогаш ќе може да се врати правдата, и дека криминалот во Македонија не се санкционира, туку честопати се охрабрувана, па дури и се наградува. Празните оправдувања на државните челници кои често се обидуваат да ја префрлат одговорноста еднаш во судовите другпат кај Обвинителството или Министерството за внатрешни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Алијансата за Албанците реагираат по бегството на Никола Војновски, кој е осуден за обид за убиство на Зијадин Села при настаните од 27 април во Собранието. Тие резигнирано контатираат дека „Македонија е земја на чудата“ и „дека се чини оти во Македонија затворите се изградени само за Албанците, а осудените Македонци може да избегаат или да се амнестираат“. Оваа власт која дозволува бегство на криминалец осуден на 13 години затвор за убиство во обид, не може да ја заштити слободата на никого, бидејќи криминалот и корупцијата длабоко метастазирале во политичкиот менталитет на сите влади, па и на сегашната – велат од партијата. Од таму упатуваат апел до Владата, Министерство за внатрешни работи, судовите и обвинителството да ја вршат својата работа во согласност со законот, да ги санкционираат сторителите на кривични дела, или во спротивно ќе се сметаат како соработници во криминалот и ќе сносат морална и кривична одговорност.
| | веќе видена | слични

Алијансата за Албанците жестоко реагираше за бегството на Никола Војминовски , кој е осуден на 13 години затвор за обид за убиство на Зијадин Села на „крвавиот четврток“ и нагласуваат дека Македонија е земја на чудата. „Државните институции и МВР потклекнуваат пред криминалците и корумпираните! Овие бегства, координирани и поддржани од страна на власта СДСМ-ДУИ со помош на МВР и политизираните судови, по Законот за амнестија и бегството на Груевски, ја убиваат и последната надеж во Македонија, дека некогаш ќе може да се врати правдата, и дека криминалот во Македонија не се санкционира, туку честопати се охрабрувана, па дури и се наградува“, се наведува во соопштението. Од Алијансата велат дека неодамнешното бегство на Никола Војминовски и амнестијата на другите осуденици за 27 април, покажува дека затворите се изградени „само за Албанците, и осудените Македонци или треба да избегаат или да се амнестираат“. Партијата на Села апелира до Владата, Министерство за внатрешни работи, судовите и обвинителството да ...
| | веќе видена | слични

Алијанса на Албанците со соппштение до јавноста. Ви го пренесувме интегрално. Упатуваме последен повик до Владата на РМ, Министерство за внатрешни работи, судовите и обвинителството, да ја вршат својата работа во согласност со законот, да ги санкционираат сторителите на кривични дела, во спротивно ќе се сметаат како соработници во криминалот и ќе сносат морална и кривична одговорност.
| | веќе видена | слични
5 копии

Неодамнешното бегство на Никола Војминовски и амнестијата на другите осуденици за 27 април, покажува дека затворите се изградени само за Албанците, и осудените Македонци или треба да избегаат или да се амнестираат, бидејќи таква била постојаната традиција на правосудниот систем во Македонија, секогаш со два стандарда, еден за Македонците и друг за Албанците, реагираат од Алијансата за Албанците во врска со информациите дека Војминовски, кој е осуден за обидот за убиство на Зијадин ела избегал. „Дека Македонија станува земја на чуда и дека тука има сé освен правда и владеење на правна држава, говори и бегањето на едниот од напаѓачите на лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, осуден на 13 години затвор за убиство во обид, Никола Војминовски, кој иако осуден за тешко кривично дело му се дозволи да остане во домашен притвор, наводно поради здравствени причини, каде што државните институции и МВР потклекнуваат пред криминалците и корумпираните“, велат од Алијансата за Абланците. Овие бегства, велат од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателските избори стануваат сѐ поактуелна тема во земјава . Се очекува да се распишат во февруари, а да се одржат во април. Сите зборуваат за консензуален кандидат, но сепак никој не дава конкретни имиња. ТВ21 од своите неофицијални извори, дознава дека е можно двете албански опозициски партии, Алијанса за Албанците и Движењето Беса да излезат со заеднички кандидат. ТВ21 дозна дека кружи името на Иљаз Кадриу, по предлог на здруженијата во дијаспората. Тој е од Кичево, а во моментов живее во Чикаго, САД. Кадриу е потпретседател на „Сојузот на албанската дијаспора за Македонија“, здружение кое во последно време се чини дека се залага и за обединување на албанската опозиција во Македонија. -Подготвени сме да прифатиме кандидат кој ќе биде над партиска личност, било да е предложена од здруженијата во дијаспора, личност која ќе се залага за поголемо и сеопфатно обединување за застапеноста на Албанците во Македонија. Иљаз Кадриу е кандидат прифатлив за Движењето Беса.
| | веќе видена | слични

Иљаз Кадриу бил прифатлив за БЕСА како претседателски кандидат кого го поддржува Алијансата за Албанците, дознава ТВ21 од своите неофицијални извори Претседателските, според најавите, треба да бидат распишани во февруари, а да се одржат во април. Партиите на власта досега зборуваат за консензуален кандидат, прифатлив за македонската, но во прв ред за албанската заедница, но досега нема конкретни предлози Телевизијата ТВ21 во вторникот вечерта објави дека од свои извори дознава оти е можно двете албански опозициски партии, Алијанса за Албанците и Движењето Беса да излезат со заеднички кандидат. Според овие информации, во оптек е името на Иљаз Кадриу, по предлог на здруженијата во дијаспората. Кадриу е по потекло од околината на Кичево, а во моментов живее во Чикаго. Таму е потпретседател на „Сојузот на албанската дијаспора за Македонија“, здружение кое во последно време се залага и за обединување на албанската опозиција во Македонија. „Подготвени сме да прифатиме кандидат кој ќе биде над партиска личност, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 82 | | | веќе видена

Специјализираниот интернет портал за ракомет „Balkan-handball“ ги прогласи македонските судии Начевски и Николов за најдобри во финалето на ЕП помеѓу Шпанија и ...
сите 217 | | | веќе видена

Фудбалерите на Реал Мадрид пред почетокот на денешниот тренинг со едноминутен молк му искажаа почит на славниот Коби Брајант, кој беше повеќе од кошаркар и ...
сите 301 | | | веќе видена

Денеска по две одлагања продолжува судењето за случајот „Рекет“, откако адвокатката на обвинетата поранешна специјална обвинителка Катица Јанева - Ирена ...
сите 222 | | | веќе видена

Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја брани Катица Јанева во предметот „Рекет“, за однесувањето на нејзиниот клиент вели дека е последница на револт поради, како ...
сите 204 | | | веќе видена

СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче продолжуваат да ги лажат и манипулираат граѓаните во предизборниот период. Нема ни трага ни глас од Клиничкиот центар кој сега ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Азири потврди дека Заев прифатил сѐ само да се смени името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: