Ахмети: Ги разгледуваме опциите да останеме во опозиција (ВИДЕО)


11 копии

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред почетокот на Централното претседателство рече дека е мала можноста да има договор денеска, пренесе А1он. -Ги разгледуваме опциите да останеме во опозиција, рече Ахмети. Според него, се уште не е постигнат договорот дали ќе ги даде потписите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за тој да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов.
| | веќе видена | слични

Челси моментално е лидер на табелата во Премиер лигата со 10 бода повеќе од второпласираниот Тотенхем. „Ние сме професионалци. Ја освоивме лигата пред две години и знаеме што мораме да направиме. Сакаме да останеме на врвот и верувам дека на крајот ќе славиме“, изјави белгискиот репрезентативец и додаде: „Не ми е важно дали ќе постигнам гол или ќе асистирам, важно ми е да играме добро и да победуваме, а јас тогаш сум најсреќен на теренот“, порача Азар кој постигна 10 гола за „Сините“ од Лондон, но нема постигнато гол од 4-ти февруари. Челси во следното коло гостува кај градскиот ривал Вест Хем, а до крајот на сезоната преостануваат уште 12 натпревари. Зад Челси на табелата е Тотенхем со 53 бода, додека третопласирана е екипата на Манчестер Сити со 52 бода.
| | веќе видена | слични

„ Stalkscan “ е морничавото име на веб страницата која им овозможува на луѓето да внесат „URL“ од профил на „Facebook“ и да ги видат сите јавни информации за тој профил. Веб страницата е добар потсетник за да си ги проверувате опциите за приватност постојано. Секогаш можете да си го видите сопствениот профил како да сте друга личност доколку на менито кој е на десната горна страна од вашиот профил кликнете „view as“. Опцијата ќе ви покаже како изгледа вашиот профил дури и кога е набљудуван од страна на некој кој не ви е пријател. Веб страницата не потсетува и редовно да ги читаме апдејтите кои се појавуваат секој пат кога социјалната мрежа ја менува полисата за приватност.
| | веќе видена | слични

Најтесното партиско раководство на ДУИ во Мала Речица пред одлука, дали ќе ги дадат 10-те пратенички потписи на СДСМ и ќе бидат дел од владата или пак, да бидат опозиција. Од партијата на Ахмети велат дека во донесувањето на одлуката ќе се земат предвид волјата на гласачите на ДУИ, албанците, но и очекувањата на граѓаните и меѓународните пријатели. Се додава дека земјата се наоѓа пред многу предизвици и дека ДУИ ќе игра конструктивна улога. Законот за употреба на јазиците во моментот е најважен, изјави партискиот портпарол Бујар Османи. Најави дека конечната одлука ќе биде позната в понеделник. „Откако се утврди текстот на тој закон, остнауваат два начина, или два инструмента за реализација- еден е преку учество и реализирање во владината коалиција, другиот е преку поддршка на малцинска влада, останувајќи во опозиција и давајќи поддршка на една таква влада, меѓутоа со услов усвојување на законот за јазицо“, изјави Бујар Османи, портпарол на ДУИ. Дека сите опции се отворени најави и лидерот на ДУИ, Али Ахмети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ДУИ Али Ахмети најпрво му кажал на британскиот министер за Европа и за Америка, Алан Данкан дека опцијата ДУИ да остане во опозиција уште е на маса заедно со можноста да влезе во новата влада, информира Телма. Ахмети утрово во британската резиденција во Скопје разговарал со министерот Данкан и му кажал дека ДУИ ќе продолжи да игра конструктивна улога, но се наоѓа пред многу предизвици. Британскиот министер Данкан, кој дојде во Скопје како дел од неговата турнеја на Западен Балкан во момент кога во државата нема влада и политичката ситуација е напната, повтори дека нема намера да се меша во внатрешните работи и конечните одлуки треба да ги донесат македонските политичари. -Многу уживав во посетата, мислам дека е многу важна, се обидов да се видам со сите. Ние не се мешаме во вашата политика, но сакаме да сториме се што можеме да помогнеме за иднината на Македонија што вклучува членство во НАТО и ЕУ за вашата долгорочна стабилност и безбедност. Не им давам инструкции на македонските политичари. Тие ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на партијата Али Ахмети денеска најави дека на средбата ќе се разговара за можностите и за опциите на ДУИ имајќи ги предвид изборните резултати, но исто така опфаќајќи ги и можностите на останување на партијата во опозиција. Ова тој го кажал за време на разговорите со британскиот министер за Европа и Америка Алан Данкан. Ахмети посочил и дека во донесувањето на својата одлука ќе ја земе предвид волјата на гласачите на ДУИ Албанци, но и очекувањата на граѓаните и меѓународни пријатели. - Земјата ја очекуваат многу предизвици и ДУИ ќе има конструктивна улога, истакнал Ахмети, според соопштението од партијата.  Лидерот на ДУИ, истакнал дека заокружувањето на Охридскиот рамковен договор, владеењето на правото и евроатлантските интеграции се предуслов за стабилноста и безбедноста во земјата и побарал поддршка од Лондон за членство на Македонија во НАТО. Партискиот партпарол Бујар Османи вчера изјави дека досега во разговорите со СДСМ е затворено прашањето за употребата на албанскиот јазик, но оти тоа по ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателството на Демократската унија за интеграции (ДУИ) се очекува денеска повторно да се состане во седиштето на партијата во Мала Речица каде што ќе продолжат внатрепартиските разговори за составување нова влада со СДСМ. Претседателството на Демократската унија за интеграции (ДУИ) се очекува денеска повторно да се состане во седиштето на партијата во Мала Речица каде што ќе продолжат внатрепартиските разговори за составување нова влада со СДСМ. Лидерот на партијата Али Ахмети денеска најави дека на средбата ќе се разговара за можностите и за опциите на ДУИ имајќи ги предвид изборните резултати, но исто така опфаќајќи ги и можностите на останување на партијата во опозиција. Ова тој го кажал за време на разговорите со британскиот министер за Европа и Америка Алан Данкан. Ахмети посочил и дека во донесувањето на својата одлука ќе ја земе предвид волјата на гласачите на ДУИ Албанци, но и очекувањата на граѓаните и меѓународни пријатели. - Земјата ја очекуваат многу предизвици и ДУИ ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба со британскиот државен министер за Европа и за Америка, Ален Данкан, меѓу другото, го информирал британскиот дипломат и за денешниот состанок на централното претседателство на партијата. Ахмети, како што соопштуваат од партијата, истакнал дека на состанокот ќе се разговара за можностите и за опциите на партијата, имајќи ги предвид изборните резултати, „вклучувајќи ја и можноста ДУИ да остане во опозиција“. Од страна на британскиот дипломат била изразена поддршката на Велика Британија за стабилна и напредна Македонија. Данкан истакнал дека решавањето на ситуацијата се наоѓа во рацете на политичките партии во земјава. „Ахмети истакна дека при донесувањето на својата одлука ќе ја земе предвид волјата на гласачите на ДУИ, Албанците, но и очекувањата на граѓаните и на меѓународните пријатели. Земјата се наоѓа пред многу предизвици и ДУИ ќе игра конструктивна улога“, рекол Ахмети, додавајќи дека изборите во земјата биле демократски и веродостојни и произвеле тесен и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Британската резиденција во Скопје, претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со британскиот министер за Европа и за Америка, Алан Данкан и британскиот амбасадор Чарлс Гарет. Министрот Данкан ја изрази поддшката на Велика Британија за една стабилна и напредна Македонија и истакна дека решавањето на ситуацијата се наоѓа во рацете на локалните политички партии.Лидерот Ахмети изрази голема благодарност за улогата на Велика Британија во земјата и во регионот нагласувајќи ја 16-годишната соработка со официјален Лондон и говореше за улогата и големиот придонес на армијата и британските власти за мирот и стабилноста во земјата.Ахмети нагласи дека изборите во земјата беа демократски и веродостојни, така што произведоа тесен и многу предизвикувачки резултат за политичките партии.Лидерот на ДУИ истакна дека заокружувањето на Охридскиот Договор, владеењето на правото како и Евро-атланската интеграција се предуслов за стабилноста и безбедноста во земјата и побара поддршка од Лондон за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети се сретна со британскиот министер за Европа и за Америка, Алан Данкан, при што од страна на британскиот дипломат беше изразена поддршката на Велика Британија за стабилна и напредна Македонија, истакнувајќи дека решавањето на ситуацијата се наоѓа во рацете на локалните политички партии, соопштуваат од ДУИ. Ахмети го запозна Данкан и за денешниот состанок на Централното претседателство на ДУИ каде ќе се разговара за можностите и опциите на партијата, имајќи во предвид изборниот резултат, вклучувајќи ја и можноста ДУИ да остане во опозиција, се вели во соопштението од партијата. Ахмети истакна дека во донесувањето на својата одлука ќе ја зема предвид волјата на гласачите на ДУИ, Албанците, но и очекувањата на граѓаните и меѓународните пријатели. Земјата се наоѓа пред многу предизвици и ДУИ ќе игра конструктивна улога, додаваат од партијата. Ахмети на средбата нагласи дека изборите во земјата беа демократски и веродостојни, така што произведоа тесен и многу предизвикувачки ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа од Велика Британија да се изјасни за намерите откако ...
сите 202 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 624 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ахмети: Ги разгледуваме опциите да останеме во опозиција (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: