Објавен конкурсот за најголем придонес за животната средина за 2018 година

Во рамките на традиционалната акција „Денови на пролетта - Денови на екологијата“ Градот Скопје денеска (21.03.2018 година) распиша Јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем придонес во областа на животната средина, за најубаво уреден двор на куќа, зграда и институција/стопански објект и најубав состав и цртеж на тема екологија за учениците од основните и од средните училишта. Според условите на конкурсот, Градот Скопје ќе избира: 1.Најеколошка компанија (фирма со успешна примена на ISO 14001 и придонес кон зачувување на животната средина); 2.Најголем придонес во областа на животната средина (правни и/или физички лица кои со својата активност и залагање сториле најмногу за зачувување и унапредување на животната средина во градот Скопје, во смисла на заштита на медиумите и областа на животната средина, намалување на користењето необновливи видови енергија и сл.); 3.Најубаво уреден двор (двор на објект за индивидуално домување, колективно домување и институција,фирма или стопански ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Општина Струмица да обезбеди техничка документација за поставување автобуски стојалишта околу средните училишта, а од страна на полицијата да се врши зачестена контрола на местата со поголема фреквенција во сообраќајот во периодот на започнување и завршување на наставата, е еден од заклучоците на Советодавната група на граѓани со поддршка на Локалниот совет за превенција. Граѓаните бараат и повремени контроли на возилата со кои се превезуваат учениците со цел да се решаваат идентификуваните проблеми и прашања за зајакнување на безбедноста на учесниците во сообраќајот, посебно на учениците од средните училишта во Струмица. На работната средба присуствуваа претставници од општина Струмица, Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот, Испитниот центар за возачи, сообраќајни инженери и инспектори и претставници од средните општински училишта. Иницијативата за работната средба произлезе од едукативните предавања реализирани во средните општински училишта и од интересот за поголема безбедност на учениците во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Градските власти првпат воведуваат стипендирање за спортисти средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта во Скопје. Јавниот повик е објавен денеска, а ќе трае 10 дена, заклучно со 26 април 2018 година. Ќе се изберат 100 стипендисти средношколци, кои во текот на осум месеци во тековната 2018 година ќе добиваат стипендија од 3.000 денари месечно (плус платен персонален данок), средства обезбедени од буџетот на Град Скопје. Право на добивање стипендија на овој повик имаат државјани на Република Македонија кои имаат статус на редовен или вонреден ученик во средно училиште на подрачјето на Град Скопје. Потребно е тие да се жители на Скопје, да се активни спортистки и спортисти, членови на спортски клубови регистрирани на подрачјето на Град Скопје и да се регистрирани во националните спортски федерации во Македонија; да имаат високи спортски постигнувања во претходната 2017 година и во 2018 година, се до завршувањето на јавниот повик. Сите заинтересирани овој јавен повик може да го погледнат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Наставниците од средните училишта во скопје сѐ уште не ја зеле мартовската плата. Наставниците од средните училишта во скопје сѐ уште не ја зеле мартовската плата. На социјалните мрежи постојано постираат пораки и бараат од градоначалникот Петре Шилегов да ги почитува законските рокови, според кои, платата треба да биде исплатена најдоцна до 15-ти во месецот, објави порталот Факултети. – Просветните работници од Скопје сѐ уште немаат добиено плата за март. Градоначалниче, и овој месец го прекршивте законот за плати – пишува на „фејсбук“ професорка од средно училиште. Просветни работници од Скопје информирале дека платите во средните училишта во Скопје доцнат секој месец. И Јаким Неделков, претседателот на Сонк, за Факултети.мк изјави дека рокот за исплата на платите на наставниците е до 15-ти во тековниот месец и бидејќи денеска е 17-ти, законот е прекршен.
| | веќе видена | слични

Со цел да ја зголеми мотивираноста кај младите и талентирани спортисти - средношколци, Град Скопје за првпат воведува стипендирање на спортисти - средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето на град Скопје. Јавниот повик за доделување стипендии на спортисти – средношколци, ученици во средните училишта на подрачјето на градот Скопје за 2018 година е објавен денеска, а ќе трае 10 дена, заклучно со 26.04.2018 година. Врз основа на пропишаните критериуми во овој повик ќе се изберат 100 стипендисти - средношколци, кои во текот на 8 месеци во тековната 2018 година ќе добиваат стипендија од 3.000 денари месечно (плус платен персонален данок), средства обезбедени од буџетот на Град Скопје. Право на добивање стипендија на овој повик имаат државјани на Република Македонија кои имаат статус на редовен или вонреден ученик во средно училиште на подрачјето на град Скопје, со следниве услови: да се жители на Скопје; да се ученици во средните училишта на подрачјето на град Скопје; да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Утрешниот ден, 14-ти април ќе биде работен за учениците во основните и средните училишта. Наставата ќе се реализира со распоред на часови од петок. Ова е последна сабота што ќе се одработува во оваа учебна година. На тој начин се задоволува законската одредба за настава реализирана во 180 работни дена, информираат од Министерството за образование и наука. (Крај) извор: ОхридПрес
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 85 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Објавен конкурсот за најголем придонес за животната средина за 2018 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: