Петмина загинати откако автобус влета во подземен пешачки премин во Москва


4 копии

Најмалку пет лица загинаа, а повеќе од десет се повредени кога автобус влета во подземен пешачки премин во Москва, соопштија извори на итната медицинска служба. Според руското Министерство за внатрешни работи во инцидентот што се случи во близина на метро станица во западниот дел на Москва, загинале четири лица. Возачот на автобусот е притворен, а полицијата се уште ги испитува причините за несреќата. Се претпоставува дека најверојатно откажале сопирачките или пак влијаело друго возило. Но, се исклучува можноста дека е терористички напад. На местото од несреќата испратени се 10 возила на брзата помош, спасувачки екипи и пожарникари. Дел од повредените ќе се евакуираат со хеликоптер.
| | веќе видена | слични

Фото: WinSun Печатењето во 3D техника зема сè поголем замав во архитектурата, а едно од последните изработени нешта е автобуска станица, пишува New Atlas Станицата е дело на компанијата WinSun, а за нејзина изработка се искористени рециклирани материјали. Конструкцијата беше направена во просториите на WinSun во Шангај за една ноќ. Веднаш потоа, конструкцијата беше инсталирана во древниот град Џиншан во Фенгџинг, Кина, на место каде претходно имало само стоп знак. Автобуската станица вклучува и неколку места за седење, а планирано е да биде инсталирана и клупа.
| | веќе видена | слични
5 копии

Две лица загинаа откако автобус удри во автобуска постојка во Москва. „Автобусот удри на улицата Шодненскаја“, изјавил извор од полицијата за агенцијата ТАСС, додавајќи дека две лица загинале и нема повредени. Според неговите зборови, засега е непозната причината за несреќата, а истрагата е во тек. Пред два дена во Москва се случи уште една несреќа, кога автобус најверојатно поради откажување на сопирачките влета во подземен тунел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку три лица се повредени во сообраќајна несреќа која се случила во Москва. Според првичните информации, автобус во обид да избегне судир со автомобил, влетал на автобуска постојка. Министерството за вонредни ситуации соопштило дека во денешната несреќа нема починати лица, додека од полицијата истакнуваат дека три лица се повредени, а две биле оживеани од страна на лекарските екипи. pic.twitter.com/Cv5fnrnrtQ — Репвбблика (@Repvbblica) December 29, 2017
| | веќе видена | слични

Нов инцидент со автобус се случи во петокот во руската престолнина Москва во петокот кога возач на автобус обидувајќи се да избегне судир со друго возило ја изгубил контролата врз управувачот и влетал во автобуска постојка при што се повредени три лица, од кои две биле реанимирани од екипите на итната медицинска помош. Министерството за вонредни ситуации соопштило дека во денешната несреќа нема починати лица, додека од полицијата истакнуваат дека три лица се повредени, а две биле оживеани од страна на лекарските екипи. Во понеделникот, исто така, во Москва автобус покоси пешаци и влета во подземен пешачки премин при што беа усртени пет лица. И за овој случај истрагата смета дека станува збор за грешка на возачот и неусправност на возилото.
| | веќе видена | слични

Две лица загинаа, откако автобус влета во граѓани кои чекале на автобуска постојка во Москва. Како што наведува „Раша тудеј“, денешната несреќа се случила кога возачот на автобусот се обидел да избегне друго возило, чиј возач нагло свртел за да избегне трето возило. Новинската агенција „Тасс“ јавува дела две лица настрадале во несреќата која се случила на улицата Сходненскаја, но полицијата вели дека нема жртви, туку само тројца повредени. Пред неколку дена се случи уште една несреќа, кога автобус, најверојатно поради откажување на сопирачките влета во подземен премин. pic.twitter.com/Cv5fnrnrtQ — Репвбблика (@Repvbblica) December 29, 2017
| | веќе видена | слични

Автобусот предизвика катастрофа во Русија. Во несреќата две лица го загубија животот, а неколку се повредени. „Автобусот удри на улицата Шодненскаја“, изјавил извор од полицијата за агенцијата ТАСС, додавајќи дека две лица загинале и нема повредени. Според неговите зборови, засега е непозната причината за несреќата, а истрагата е во тек. Пред два дена во Москва се случи уште една несреќа, кога автобус најверојатно поради откажување на сопирачките влета во подземен тунел. pic.twitter.com/Cv5fnrnrtQ — Репвбблика (@Repvbblica) December 29, 2017
| | веќе видена | слични

Руското Министерство за вонредни ситуации ги отфрли извештаите дека двајца луѓе загинале во денешна сообраќајната несреќа на автобус во Москва, наведувајќи дека во инцидентот повредени се три лица. Московската полиција соопшти дека несреќата се случила кога автомобил го удрил автобусот и го турнал во автобуската станица на булеварот „Кимкински“ во близина на метро станицата „Сходненскаја“ во Москва. Московскиот градоначалник Сергеј Собјанин денеска изјави дека наредил темелна истрага за инцидентот. Полицијата првично соопшти дека еден патник е загинат и едно лице кое чекало на автобуската станица. Несреќата се случува по четири дена откако автобус влета во подземен пешачки премин во Москва, при што загинаа четири лица и 13 беа повредени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачот на автобусот, кој вчера влетал во подземен премин за пешаци во Москва, при што загинале пет лица, рекол дека се обидел да сопре, но дека сопирачките откажале, соопштил истражниот комитет на Русија. "Според зборовите на возачот, автобусот кој се наоѓал на станицата, одненадеж самиот почнал да се движи. Притоа, и покрај неговите обиди да го сопре автобусот, системот за сопирање не работел и автобусот продолжил да се движи", се наведува во соопштението на прес службата на Истражниот комитет на Русија. Вчера "TASS", повикувајќи се на извор од Итната служба, објавил дека најмалку пет лица загинале, а повеќе од 10 биле повредени кога автобусот влетал во подземен пешачки премин во Москва. Од друга страна, руското Министерство за внатрешни потврдило дека четири лица настрадале во несреќата. Возачот на автобусот е задржан во притвор. "Терористички напад е исклучен. Возачот не можел да го контролира своето возило", рекол извор од полицијата. Полицијата истражува две причини кои би можеле да доведат до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку четири лица загинале, а 13 се повредени кога автобус влетал во пешачки подземен премин во Москва, јави агенцијата ТАСС. Несреќата се случила во близина на метро станицата Славјански булевар кога во преминот имало голем број луѓе.+Министерството за внатрешни работи потврди дека четири лица страдале во несреќата, а возачот на автобусот е задржан во притвор. Полицијата истражува две можни причини кои довеле до несреќата, пренесува агенцијата РИА, повикувајќи се на неименуван извор. Руските власти ја отфрлија можноста за терористички напад, велејќи дека се сомневаат во механичка грешка или дека возачот ја загубил контролата над автобусот. Од полицијата велат дека го испрашуваат возачот, а медиумите го цитираат градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин дека наредил да бидат проверени сите автобуси во градот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 260 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 207 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 94 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 423 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петмина загинати откако автобус влета во подземен пешачки премин во Москва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: