Австријците незадоволни од ЕУ

4 копии

Повеќе од 70 отсто од Австријците се незадоволни од Европската унија (ЕУ), покажува истражувањето на виенскиот институт „ИМАС“ Разочарувањето на Австријците е големо, бидејќи ЕУ не ги исполни високите очекувања што ги имаа, пред се по кризата во Грција и другите земји кои се соочуваат со големи финансиски проблеми. Дури 70 отсто од Австријците сметаат дека интересите на Австрија “речиси никако не доаѓаат до израз во ЕУ“. Само 39 отсто од испитаниците истакнале дека Австрија треба да стори повеќе за ЕУ и обединувањето на Европа. Само 22 процента од Австријците сметаат дека ЕУ на Австрија и носи повеќе предност отколку лоши работи, а 19 отсто се чувствуваат „се повеќе како Европејци“. Овој досега најлош резултата покажува дека австриското население не ја поддржува одлуката на нивните политички претставници за помош на државите членки на ЕУ кои се наоѓаат во финансиски кризи, како што се Грција, Ирска, Португалија и Шпанија. А пред 17 години кога Австријците на референдум се одлучија за пристапување на ЕУ, ...
| | веќе видена | слични

Над 70 отсто од Австријците се незадоволни од Европската Унија, покажуваат резултатите од најновото истражување на институтот ИМАС Според истражувањето, разочарувањето кај Австријците е големо бидејќи ЕУ не ги исполнува големите очекувања кои ги имаа, особено по кризата околу Грција и другите земји кои се соочуваат со финансиски проблеми. Дури 70 проценти од Австријците сметаат дека интересите на Австрија речиси никако не доаѓаат до израз во ЕУ. Само 39 отсто сметаат дека Австрија треба да направи повеќе за ЕУ и за спојувањето на Европа. Од друга страна, 22 отсто од Австријците сметаат дека ЕУ на Австрија и носи повеќе позитивни од негативни работи, а околу 19 отсто се чувствуваат сé повеќе како Европејци. Лошиот резултат покажува дека населението во Австрија не ги поддржува одлуките на своите политичари за помош на земјите-членки на ЕУ, кои се во криза, пренесува МИА.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австријците незадоволни од ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: