Австрија испраќа војска на границата со Унгарија

Австрија испрати војска на границата за да помогне во засилените проверки на луѓето поради зголемениот број на бегалци, јавува Ројтерс, пренесувајќи изјава на официјални лица. Најмалку 2.200 војците ќе им помагаат на полицијата на границата, соопштено е од австриската власт, пренесув Раша тудеј. Австриската полиција утринава соопшти дека на граничниот премин Хајлигенкројц помеѓу Унгарија и Австрија се наоѓаат околу 3.000 луѓе, како и дека секој час со автобуси пристигнуваат нови 500 бегалци.
| | веќе видена | слични

Австрија распоредува војници на граничните премини кои треба да помогнат во спроведувањето на засилените гранични контроли поради мигрантската криза, јавува Ројтерс, пренесува Раша тудеј . Најмалку 2.200 војници ќе и помагаат на полицијата во справување со мигрантската криза на границата, се вели во соопштението од Австриската влада. Австрискиот канцелар Вернер Фејман појасни дека војниците ќе бидат распоредени таму каде ќе биде потребна нивната помош. Австрија распоредува војници на граничните премини Ако Германија спроведува гранични контроли тогаш и австрија мора да ги засили контролите на граничните премини. Тоа го правиме во моментов, вели заменик канцеларот Рајнхолд Митерлехнер на заедничката пресконференција со канцеларот Фејман. Инаку илјадници мигранти продолжуваат да влегуваат во Австрија од Унгарија. Според полициските известувања во саботата пристигнале 8.400 мигранти. Напливот на мигранти останува доста висок. Мислам дека нема да биде погрешно ако кажам дека ќе стасаме до бројка од 10.000 ...
| | веќе видена | слични

Австрија ќе го следи примерот на Германија и ќе воведе построги проверки на границата. Освен тоа таму ќе биде распоредена армија која да помогне за контрола на бегалскиот прилив, изјави заменик-канцеларот на земјата Рајнхолд Митерленер на заедничката прес-конференција со канцеларот Вернер Фајман, пренесе “Ројтерс”. “Ако Германија врши гранична контрола, тогаш Австрија треба да ги зајакне контролите на границите”, објасни Митерленер. “Тоа веќе се прави”, посочи тој. Канцеларот Фајман пак изјави дека нема информации дека Берлин враќал бегалци на Виена од обновувањето на граничната контрола вчера. Министерот за надворешни работи Себастијан Курц исто така, рече дека ако неговата земја не ја копира Германија и не воведе гранична контрола, за неколку денови “ќе биде целосно преполнета”. “Треба да сме свесни дека ако јоставиме отворени граници, секој ден ќе прифаќаме по 10 000 бегалци, кои може да останат во земјата”, објасни тој. “Нашата географска положба е таква што ние сме последната привлечна земја во синџирот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 284 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австрија испраќа војска на границата со Унгарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: