Трамп им предложи на учениците: „Ќе помогне ако наставниците се вооружени“


11 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа сугерираше дека вооружувањето наставници би можело да помогне во спречување на масакри како минатонеделната пукотница во училиште на Флорида, кога беа убиени 17 ученици. Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа сугерираше дека вооружувањето наставници би можело да помогне во спречување на масакри како минатонеделната пукотница во училиште на Флорида, кога беа убиени 17 ученици.Трамп ја поддржа таквата идеја за време на средбата во Белата куќа со учениците кои го преживеаа масакрот.- Кога би имале наставник кој е вешт и обучен да ракува со оружје, тоа можепе да го запре нападот многу брзо, изјави американскиот претседател воедно признавајќи дека таквата идеја би предизвикала контроверзи.Меѓу учениците со кои имаше средба беа и шестмина ученици од училиштето во Флорида каде беше изведен нападот мината недела.Во меѓувреме, илјадници ученици се собраа пред сојузното собрание во Талахаси, главниот град на Флорида, барајќи измена на законот за оружје. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Австралијанците минатата година предале повеќе од 57 илјади парчиња оружје, за време на националната амнестија на оружје. Целта на амнестијата која траеше три месеци беше намалување на илегалното оружје со тоа што на луѓето им беше дозволено да го предадат без страв од кривично гонење. Владата соопшти дека амнестијата предизвикала нацијата да се чувствува побезбедно. Доколку некој биде фатен со илегално оружје, казната изнесува 225 илјади долари, а максималната затворска казна е до 14 години. Меѓу оружјето кое е предадено на властите имало речиси 2.500 автоматски пушки, 2.900 пиштоли и минофрлач. Поголемиот дел од оружјето е уништен, еден дел е регистриран, а еден дел е ставен на продажба.
| | веќе видена | слични

Претставници на црквата ги повикаа верниците да учествуваат во благословот на оружјето „за да покажат подготвеност да ја бранат својата фамилија и вера“.  Голем дел од верниците на мисата дојдоа заедно со ист модел на оружје како онаа со којa поранешниот ученик на Флорида неодамна уби 17 луѓе. Поради церемонијата било затворено блиското основно училиште, а десетина лица се собраа пред црквата.
| | веќе видена | слични

Стотици луѓе се собраа во средата на миса во Пенсилванија со своите пушки и учествуваа во церемонија на „масовна венчавка со оружјето“, пренесоа американските медиуми. Црквата со назив „Светилиште на светскиот мир и обединувањето“ ги повика верниците да учествуваат во благословот на оружјето „за да покажат подготвеност да ја бранат својата фамилија и вера“. Верниците на мисата ги донесоа своите пушки АР-15, ист модел како онаа со којa поранешниот ученик на Флорида неодамна уби 17 луѓе. Двојките беа поканети на „церемонија на венчање со пушките“. Мисата се одржа во Њуфаундленд, во руралниот дел на Пенсилванија, кој во 2016 даде 68 отсто од гласовите за Доналд Трамп, според НДТВ. Поради церемонијата било затворено блиското основно училиште, а десетици демонстранти се собраа пред црквата со пароли „Почитувајте го Бога, а не оружјето“ и „Бог не го благословува оружјето“. Овој настан го истакна јазот меѓу поборниците и противниците на носењето оружје во САД. Церемонијата беше организирана истиот ден кога ...
| | веќе видена | слични

Во почетокот на 2002 година, додека беснееше Втората интифада, оружјето - најнормално присутно во израелското општество - беше уште повидливо. Во рестораните, во синагогите, а особено на улиците можевте да видите пиштоли вденати во машки ремени или панталони. Една од најблиските пријателки на мојата сопруга држеше пиштол во својата чанта. Тоа беа опасни времиња во Израел. Повеќе од еднаш, легално вооружени цивили убија или повредија терористи на места што навидум изгледаат безначајни, како продавница за прехрамбени производи. Решив дека и јас треба да добијам дозвола за оружје и веднаш отидов во соодветната владина канцеларија да аплицирам, пишува Даниел Гордис за Блумберг вју. Ми беше кажано дека ќе морам да ја оправдам мојата „потреба“ за дозвола, и затоа донесов копија од статија за насилството, што ја имав напишано за Њујорк Тајмс магазинот. Укажав дека ќе пишувам повеќе слични текстови и затоа ќе треба да одам на небезбедни места во Ерусалим, каде што живеев. Тоа беше сосема точно. Пополнив формулар со ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој жестоко го критикува одговорот на полицијата за последниот напад во училиштето на Флорида, изјави дека тој дури и невооружен би влегол во училиштето и уште еднаш укажа на потребата за примена на нов закон за контрола на вооружувањето и подобрување на безбедноста во училиштата. „Не знаете додека не се најдете во таква ситуација, но мислам и навистина верувам дека би дотрчал таму дури и без оружје“, истакна Трамп во обраќањето пред гувернерите на американските сојузни држави во Белата куќа. Во меѓувреме, училишниoт заменик шериф, Скот Петерсон, кој Трамп го нарече кукавица, денеска пред судот ги бранеше своите активности за време на пукањето во средното училиште. Неговиот адвокат рече дека Петерсон мислел дека пукањето доаѓало од надвор, како и дека тој ги следел правилата за заштита на училишната зграда.
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој неодамна жестоко ја критикуваше реакцијата на полицијата по масакрот во Флорида, изјави дека „дури и невооружан би влетал во училиштето“ ако би бил таму. - Не знаете додека не се најдете во таква ситуација, но мислам и навистина верувам дека таму ќе влетав дури и да немав оружје, истакна Трамп во синоќешното обраќање до гувренерите на американските сојуни држави во Белата куќа. Тој додаде дека верува оти поголемиот број од присутните во просторијата би постапиле како него. Годишниот зимски состанок со гувернерите во Вашингтон беше фокусиран на последиците од масакрот од 15 февруари што се случи во училиште во Паркленд, Флорида, при што загинаа 17 ученици и професори. Трамп уште еднаш посочи на потребата за примена на новиот закон за контрола на оружјето и за подобрување на безбедноста во учичиштата.
| | веќе видена | слични

„Не знаете додека не се најдете во таква ситуација, но мислам и навистина верувам дека би дотрчал таму дури и без оружје“ истакна Трамп во обраќањето пред гувернерите на американските сојузни држави во белата куќа. Трамп изрази уверување дека и поголем дел од присутните во таа просторија би постапиле како него. Неговиот зимски состанок со гувернерите во Вашингтон претежно бил фокусиран на последиците од масакрот над 17 ученици и професори, кои на 15 февруари во училиштето во Паркленд на Флорида, беа убиени од поранешен ученик. Американскиот претседател уште еднаш укажа на потребата за примена на нов закон за контрола на вооружувањето и подобрување на безбедноста во училиштата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Портпаролката на НРА, Дејна Леш изјави дека организацијата нема да поддржува какви било забрани за носење оружје. Бројот на луѓето кои бараат поголема регулација и забрани на оружјето во САД се зголеми по масакрот во училиштето во Флорида каде што загинаа 17 лица. Леш смета дека грешките на локалната власт и недостатокот на полициска акција е тоа што доведе до несреќата. Претседателот на САД, Доналд Трамп најави построга контрола на купувачите на оружје и кажа дека ќе преземе чекори за оневозможување на техничките додатоци за зголемување на бројот на истрели кои пушката може да ги направи во една минута. Тој исто така повика и наставниците во школите да бидат вооружени, за да може да се одбранат од можните напаѓачи. „Доколку училиштата, родителите и наставниците доброволно изберат да бидат вооружени, мислам дека тоа треба да го прават сами“ изјави Дејна Леш од НРА. What CNN didn’t show you last night was Dana Loesch from the NRA being escorted out, while chants of “shame on you” were being yelled from the ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во понеделникот меѓу другото дека тој и другите политичари подобро од полицаецот би му се спротиставиле на напаѓачот кој неодамна уби 17 лица во средното училиште на Флорида. На средбата во Белата куќа со неколку гувернери, на којашто повторно зборувал за потребата од поголема ментална проверка на оние кои поседуваат и набавуваат оружје, претседателот Донадл Трамп го осуди „срамното“ постапување на полицаецот кој не влегол во училиштето кога се слушнале истрелите а за кој медиумите наведуваат дека бил вооружен, како и бавното пристигнување на шерифот и неговиот заменик на местото на нападот. „Тоа никогаш не може да го знаете додека нема да се најдете во таква ситуација, но верувајте ми, јас би втрчал и да немам оружје“, рекол Трамп. „Мислам дека и повеќето луѓе во салава би го сториле истото, бидејќи ве познавам повеќето вас“, додал американскиот претседател. Трамп во јавноста изјави дека полицајците кои сега се критикувани „не се баш добитници на медал на честа“ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 200 | | | веќе видена

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните ...
сите 217 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп им предложи на учениците: „Ќе помогне ако наставниците се вооружени“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: