Самоа ќе го „скокне“ 30. декември


За 200 илјади жители на островите Самоа и Токелау, петок 30. декември 2011 година нема да се случи. Едноставно, вечерва кога ќе заминат во кревет, ќе се разбудат во сабота. Скокот во иднината доаѓа по 119 години откако тие две јужнопацифички острови по убедување на американските трговци ја усогласиле временската зона со Американска Самоа и САД, за полесно да се одвива трговијата со Калифорнија. Во меѓувреме работите се менуваат, па Австралија и Нов Зеланд сега се најважни трговски партнери на овие два острови, а тие зад нив заостануваат цел ден. На бизнисмените баш и не им се допаднал предлогот бидејќи секако ќе мораат да ги платат работниците за непостоечкиот петок. И оние 775 Самоанци кои се родени на 30. декември, разбирливо не се баш расположени. Лути се и туроператорите, бидејќи на овие два острови Сонцето „последно заоѓаше“... Но, премиерот Туилаепа Саилеле верува во исправноста на одлуката. Меѓудругото “Ќе има можност два пати да се прослави роденден, венчавка или годишнина на ист датум, а различен ...
| | веќе видена | слични

Со спектакуларни огномети Австралија и Нов Зеланд ја дочекаа Новата 2012 година. Додека Македонија ги одбројува последните часови од старата, во некои делови од светот Новата година веќе пристигна. Во 2012-тата први влегоа нам малку познатите пацифички острови Самоа и Токелау, за пред малку со спектакуларни огномети, да ја овековечат Нов Зеланд и Австралија. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Во 11 часот по средно европско време први во 2012 година влегоа жителите на Самоа. Славењето започна уште во четвртокот навечер, а забави се организираат на бројните плажи и базени на овој живописен остров. До лани Самоа беше последна земја која ја славеше Новата година но оваа година ќе биде прва од причина што има специфичната географска положба и "дупката" која е настаната меѓународниот систем на сметање на времето. Самоа го прескокна 30. декември и од четврток 29 декември "скокна" во сабота или кога часовникот во четвртокот означил полноќ, во следниот момент било пладне и една минута во сабота.
| | веќе видена | слични
2 копии

Жителите на Самоа во Јужниот Пацифик имаа привилегија да бидат први во светот кои влегоа во новата 2012 година, во 11 часот по наше време. Славењето започна уште во четвртокот навечер, а забави се организираат на бројните плажи и базени на овој живописен остров. Интересно е тоа дека Самоа оваа година е првата земја што ќе ја прослави Нова година, а до лани беше последна. Заради специфичната географска положба и дупката која е настаната заради тоа во меѓународниот систем на сметање на времето, Самоа овој декември го прескокна 30. и од четврток “скокна“ во сабота. Кога часовникот во четвртокот означил полноќ, во следниот момент било пладне и една минута во сабота. Интересно е дека 767 жители од вкупно 190.000 на Самоа го слават роденденот на 30 декември, па владата им советувала да го прослават во четврток или во сабота, оти петокот е укинат. Прославите зпаочнаа и во другите делови на планетата кои Новата година ќе ја дочекаат меѓу првите. Огнометот на мостот во Сиднеј е една од првите снимки која го ...
| | веќе видена | слични

Жителите на островот Самоа во Јужниот Пацифик ја имаа привилегијата први да влезат во новата 2012. година. Тие настанот го прославија со огномет и големи забави по бројните плажи на овој прекрасен остров. Оваа мала островска земја во јужниот дел на Пацификот годинава заради промени во временската зона, го прескокна петокот во својот календар. Наместо тоа, Самоа од четврток, 29-ти декември, премина на 31-ви декември и со тоа ќе стане една првата земја која ја дочека 2012-та година. Самоа сега е на истатата временска зона како и Австралија и Нов Зеланд. Премиерот Туилаепа Саилеле Малиелегаои порано годинава соопшти дека Самоа губи потенцијални деловни зделки, бидејќи викендите не се совпаѓаат со оние на најголемите трговски партнери на земјата. Кога е почеток на работна недела во Австралија и Нов Зеланд, сеж уште е недела во Самоа. (Кра)
| | веќе видена | слични

Жителите на јужнопацифичките острови Самоа, Токелау и дел од Кирибатите први влегоа во 2012 година, во 11 часот по средноевропско време . Самоа, група острови со 180 илјади жители и Токелау архипелаг од атоли со 1.400 жители под управа на Нов Зеланд, оваа година ја сменија страната на датумската граница, од нејзината источна страна преминаа на западната, и наместо во новата година да влегуваат меѓу последните, како досега, сега во неа влегоа први. Самоа и Токелау годинава го прескокнаа 30-ти декември, и од економски причини го синхронизираа временските зони со блиските Нов Зеланд и Австралија, нивните главни трговски партнери од кој претходно ги двоеше цел ден. Наместо 23 часа зад новозеландските Окланди, сега се еден час понапред. За разлика од нив, жителите на островот Киритимати се навикнати во новата година да влегуваат први. Станува збор за најисточниот дел од пацифичката островска држава Кирибати, група егзотични тропски корални острови коишто во 18 век ги открил капетанот Џејмс Кук токму на Бадник, ...
| | веќе видена | слични

30 декември 2011 година. Овој датум не постои во Самоа, малата островска држава во Тихиот Океан. Така одлучија нивните власти, за да се промени временската зона, со цел усогласување со главните трговски партнери, Австралија и... 30 декември 2011 година. Овој датум не постои во Самоа, малата островска држава во Тихиот Океан. Така одлучија нивните власти, за да се промени временската зона, со цел усогласување со главните трговски партнери, Австралија и Нов Зеланд. Имено, петок 30 декември е избришан и од четврток – 29 Дeкември, веднаш се преминува на сабота-31 декември. -Промената беше воведена од владата и целосно е прифатена и поддржана од приватниот сектор, рече Намулаулу Леота, претседател на Самоанската комора за трговија: -Многу бизнисмени ми укажаа дека потегот е многу добар за нивните бизниси, вели Туилаепа Малиелегаои, премиер на Самоа: Но задоволни се и обичните луѓе: -Самоа се префрли од источната на западната временска граница, прилагодувајќи се на работната недела на нивните соседни земји. Очекува ...
| | веќе видена | слични

Јужнопацифичката островска држава Самоа го прескокна денешниот ден, бидејќи поради прилагодување на новата временска зона по четврток 29 декември уследи сабота 31 декември. Жителите на Самоа ноќеска на полноќ се собраа кај главната кула со часовник и со аплауз и огномет го прославија преминот во нова временска зона, што е направено заради клучните трговски партнери во азиско пацифичкиот регион. Поради оваа промена околу 186.000 жители на Самоа први во светот ќе ја дочекаат Новата година, наместо последни, како што беше до сега пракса. Оваа островска држава во минатото заостануваше цел еден ден зад соседните Австралија и Нов Зеланд Според владината уредба, вработените кои што требаше да работат на денешниот непостоечки петок, во целост ќе ги добијат своите примања.
| | веќе видена | слични

30 декември 2011 е избришан од календарите на пацифичкиот остров Самоа, откако владата одлучи да ја промени временската зона. Жителите на пацифичкиот остров Самоа отидоа в кревет во четврток и ќе се разбудат в сабота, откако владата донесе историска одлука да ја промени временската зона во која се наоѓа земјата. Самоа во последните 119 години се наоѓаше во источната временска зона која е 11 часа зад централното европско време. Со владината одлука земјата да се префрли во западната зона, направен е скок од 24 часа напред, што во пракса значи дека петок 30 декември во Самоа годинава нема да постои. Со потегот, Самоа влегува во иста временска зона со пацифичките соседи Австралија и Нов Зеланд. Според премиерот Туилаепа Саилеле Малиегаои, овој чекор има и бизнис логика, а отвора и нови перспективи за туризмот во земјата. Досега, Самоа беше 23 часа зад Австралија, иако оваа земја и‘ е најблизок сосед, и во пракса губеше по два комерцијални дена во неделата со своите трговски партнери. „Кога овде е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Самоа оваа година нема да има 30-ти декември. Оваа мала островска земја во јужниот дел на Пацификот годинава заради промени во временската зона, ќе го прескокне овој ден на својот календар. Наместо тоа, Самоа од четврток, 29-ти декември, ќе премине на 31-ви декември и со тоа ќе стане една од првите земји кои ќе ја дочекаат 2012-та година, наместо меѓу последните. Самоа од четврток ќе биде на истатата временска зона како и Австралија и Нов Зеланд. Премиерот Туилаепа Саилеле Малиелегаои порано годинава соопшти дека Самоа губи потенцијални деловни зделки, бидејќи викендите не се совпаѓаат со оние на најголемите трговски партнери на земјата. Кога е почеток на работна недела во Австралија и Нов Зеланд, сеж уште е недела во Самоа. (Крај
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 359 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 46 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 132 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 146 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Самоа ќе го „скокне“ 30. декември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: