Аврам Грант нов тренер на белградски Партизан!

По бројните шпекулации и нагаѓања дали по отказот кој го доби спортскиот директор Младен Крстаиќ и шефот на струката ќе добие "клоца" поради несогласувањата меѓу Управниот одбор и стручниот штаб, стигна и официјалното соопштение од клубот на "петок, 13-ти". Прво Станојевиќ самиот преку медиумите порача дека ако си замине Крстаиќ и тој ќе ја напушти "Хумска" бр.1, за потоа самиот Крстаиќ да го повика да остане во клубот заради негово и добро на целиот тим. Но, токму тие изјави на младиот тренер биле пресудни, на седницата која е одржана утрово да биде разрешен од должноста "поради прекршување на Статутот и општите акти на клубот, како и на работниот договор". Во официјалното соопштение на клубот уште се наведува дека "со дадените изјави во јавноста на 24 и 26 декември Станоевиќ јасно и недвосмислено соопштил дека повеќе не е тренер на Партизан, со што ги направил споменатите прекршувања и сериозно го загрозил функционирањето на целиот клуб. Управниот одбор немал никаква намера да изврши смена на тренерската ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот фудбалски стратег Аврам Грант е нов тренер на белградски Партизан, откако управниот одбор на црно-белите му даде отказ на Александар Станојевиќ.Ова е прв ангажман на Грант по шест месеци и отказот од Вест хем, со кој испадна од англиската Премиер-лига. Тој досега беше и селектор на Израел, а ги водеше и Портсмут и Челси, со кој стигна до финалето на ЛШ, во сезоната 2007/2008. Поранешниот хрватски репрезентативец Џовани Росо најверојатно ќе му биде помошник на Грант, кој во Партизан ќе заработува 900.000 евра по сезона.
| | веќе видена | слични

Израелецот Аврам Грант е нов тренер на фудбалскиот клуб Партизан. Управниот одбор на српскиот шампион реши да го смени стратегот Александар Станојевиќ и на негово место да го назначи поранешниот менаџер на Челзи, Портсмут и на Вест Хем, Аврам Грант. Станојевиќ најави заминување по промените во раководството на Партизан направени по завршувањето на есенската полусезона. Грант во Партизан ќе работи за годишна плата од 500.000 евра, а ќе добие премија ако успее со клубот да се пласира во групната фаза од Лигата на шампионите. Станојевиќ за предвремено раскинување на договорот ќе добие отштета од 270.000 евра. По есенскиот дел, Партизан е прв во Србија, со 10 бодови повеќе од второпласираната Црвена звезда.
| | веќе видена | слични

Аврам Грант, поранешниот тренер на англиските фудбалски клубови Челзи, Портсмут и Вест Хем, е назначен за шеф на стручниот штаб на белградски Партизан. Израелецот доаѓа на местото на Александар Станојевиќ, кој во меѓувреме си поднесе оставка, па се премисли, но не остана на клупата кај трофејниот српски тим. - Управниот одбор на клубот одлучи да го ангажира Аврам Грант како поранешен селектор на репрезентацијата на Израел. Управата на Партизан е уверена дека со овој стручњак на кормилото екипата ќе остварува резултати кои се очекувани од навивачите. Висината на финансиите издвоени за Грант се на нивото на можностите на клубот, односно според критериумите што ги поставивме, и важат веќе цела деценија, па според тоа платата ќе биде многу помала од онаа што се појави како шпекулација во јавноста. Останува уште да се одредат времето и местото на неговата промоција - соопшти раководството на „црно-белите“.
| | веќе видена | слични

Раководството на Партизан го смени досегашниот тренер Александар Станојевиќ и на негово место го постави израелскиот стратег Аврам Грант. "Управниот добор на Партизан одлучи за тренер на тимот да го постави израелскиот стратег Аврам Грант, поранешниот тренер на Челзи, Портсмут, Вест Хем и повеќе израелски клубови. Управниот одбор е убеден дека Партизан со Аврам Грант на чело на стручниот штаб ќе ги оствари резултатите кои се планирани и ги очекуваат армијата навивачи. Висината на договорот ќе биде во согласност со реалните можности на клубот." - се вели меЌу другото во соопштението од белградски Партизан. \Netpress
| | веќе видена | слични

Израелскиот фудбалски стручњак Аврам Грант и официјално е назначен за нов тренер на фудбалскиот клуб Партизан По многуте турбуленции меѓу „црно-белите“ Управниот одбор на Партизан одлучи да му врачи отказ на досегашниот тренер Александар Станојевиќ и на негово место да го назначи поранешниот менаџер на Челси, Аврам Грант. Како што известуваат српските медиуми, Грант српскиот шампион ќе го предводи за годишна плата од 500.000 евра, плус со можност за дополнителен бонус доколку тимот се пласира во Лигата на шампионите. Станојевиќ, пак, за предвремениот раскин на договорот од клубот, според шпекулациите, треба да добие 270.000 евра. Според медиумите од Србија ваквата одлука не била претходно планирана, но е предизвикана од однесувањето на Станојевиќ, кој во изминатиот период имаше несогласувања со управата на клубот , застанувајќи на страната на сега веќе разрешениот спортски директор Младен Крстајиќ. Аврам Грант во својата тренерска кариера беше тренер на Чел с и по заминувањето ...
| | веќе видена | слични

Аврам Грант е назначен за нов тренер на фудбалскиот клуб Партизан, по разрешувањето на тренерот Александар Станојевиќ, јавија српските медиуми. Грант на клупата на Партизан ќе има годишна плата од околу 800 000 евра, со можност за додатен бонус доколку тимот се пласира во Лигата на шампионите. Според медиумите, одлуката на Партизан не била планирана туку била предизвикана од однесувањето на Станојевиќ, кој во изминатиот период имаше несогласувања со управата на клубот. Аврам Грант во досегашната кариера беше тренер на Челзи по заминувањето на Жозе Мурињо. Со тимот на Челзи Грант стигна до финалето од Лигата на шампиони, а по заминувањето од Стемфорд Бриџ беше тренер на Портсмут и Вест Хем.
| | веќе видена | слични

Поранешниот тренер на Челзи, Портсмут и Вест Хем, Аврам Грант денеска е именуван за нов тренер на белградски Партизан, кој воедно го отпушти досегашниот тренер Александар Станојевиќ. „Александар Станоевиќ е разрешен од должноста тренер на првиот тим на Партизан. Одлуката е донесена поради повреда на Статутот и општите акти на клубот и договорот за работа од страна на Александар Станоевиќ. Тежината на повреда на работните и договорните обврски е од таква природа што доведе до трајно и целосно нарушување на односите и соработката меѓу органите на клубот и Александар Станоевиќ и неговата работа во Партизан повеќе не е можна“, стои во соопштението во кое раководството на белградските црно-бели ја образложува одлуката за прекин на соработката со Станоевиќ. На Станоевиќ му се забележуваат неговите изјави дадени на 24 и 26 декември минатата година во кои јасно и недсвосмислено соопшти дека „повеќе не е тренер на Партизан“ по смената на спортскиот директор Младен Крстајиќ. За челниците на Партизан тоа беше сериозно ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 392 | | | веќе видена

Оставката не е и не може да биде оправдување и амнестирање од направениот криминалот. Павле Богоевски мора да сноси кривична одговорност за трговија на ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 178 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 211 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 106 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аврам Грант нов тренер на белградски Партизан!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: