Случаи во кои не би сакале да бидете во авион

Но, во случајот на летот US Airways, кој минатата недела беше пренасочен од Лос Анџелес во Филаделфија, причината за присилно слетување беше многу повеќе од техничка грешка или механички дефект. Како што пишува „Дејли Мирор“, членовите на екипажот бараа итно слетување заради куче кое изврши нужда на преминот, па на дел од патниците непријатно им мирисаше. Откако авионот во Канзас Сити беше исчистен, летот е продолжен. Во јули 2012, авионот кој леташе од Северна Каролина за Рим морал принудно да слета во Филаделфија, затоа што патниците се жалеле на чуден мирис. Дури на некои им се слошило, па по слетувањето биле однесени во болница. Не им беше ништо, а не е откриено ни што мирисало. На патот од Милано до Осло еден патник забележал мала пукнатина на прозорот, а како што авионот се искачувал на поголема висина, стаклото се повеќе пукало. Авионот слетал во Франкфурт. На авионот кој летал од Бостон во текот на летот му се отворил падобранот, кој се активира само во случај на несреќа. Патниците забележале како од ...
| | веќе видена | слични

Остатоците од авионот кој мистериозно исчезнал помеѓу Кина и Тајван пред повеќе од 50 години конечно биле пронајдени, јавува The Independent. Станува збор за цивилен авион PBY-5A, кој уште се нарекувал и "Син лебед" или "Сина гуска", а кој во 1958. година исчезнал на небото над Азија. Пренесувал 11 американски и тајвански војници. Иако се работело за патнички авион, тајванската војска го изнајмила за да ги пренесе своите членови од островот Матсу до Тајпеј. Авионот исчезнал во екот на втората Тајванска Криза, а долги години Тајван за исчезнувањето ја обвинувал Кина. Се сомневале дека Кинезите го урнале авионот, со оглед на тоа што во тоа време слични инциденти не биле реткост. Веста за пронаоѓањето на деловите од авионот први ја објавиле кинеските медиуми.
| | веќе видена | слични

Остатоци од авион кој исчезнал додека пренесувал американски војници и тајвански офицери пред повеќе од 50 години е пронајден деновиве. Рибарите во Тајванскиот залив пронашле пропелер за кој се верува дека припаѓа на авионот PBY-5А во близина на местото каде што последен пат била регистрирана неговата локација во 1958 година. Ова откритие разјаснува што се случило со патниците од тој авион но се уште не е познато поради што точно се урнал авионот.
| | веќе видена | слични

Дискотеката во авион, најголемата атракција во Неготино, па и во цела поранешна Југославија и пошироко, ја нема веќе, но продолжува да живее во сеќавањата на неготинци и да се прераскажува како легенда во градот на виното. Деновиве со многу љубов за најголемото богатство, кое било како магнет за туристите што минувале по некогашниот автопат „Братство-единство“ од Скопје кон Атина, ни раскажуваше пензионираниот професор по историја, неготинецот Блаже Лазовски. - Многу убави спомени и многу добро се сеќавам на тоа време, како вчера да беше, во 1969 година, кога бев во цутот на мојата младост. Според моите сознанија, стануваше збор за патнички руски авион „Ил-14“, кој откако паднал, беше донесен во нашето мало место. На некои луѓе им текнало дека тој може да се искористи за комерцијални цели. Се покажа дека биле во право. Авионот беше атракција и од цела поранешна Југославија се лоцира токму во Неготино. Реконструкцијата на леталото ја направија двајца неготински докажани мајстори, кои беа познати по вештините ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Моментот од кој стравува секој патник во авион се кога ќе се вклучат предупредувачките сијалички, авионот нагло свртува, а капетанот вели дека нема причини за загриженост. Но, во случајот на летот US Airways, кој минатата недела беше пренасочен од Лос Анџелес во Филаделфија, причината за присилно слетување беше многу повеќе од техничка грешка или механички дефект. Како што пишува „Дејли Мирор“, членовите на екипажот бараа итно слетување заради куче кое изврши нужда на преминот, па на дел од патниците непријатно им мирисаше. Откако авионот во Канзас Сити беше исчистен, летот е продолжен. Чуден мирис Во јули 2012, авионот кој леташе од Северна Каролина за Рим морал принудно да слета во Филаделфија, затоа што патниците се жалеле на чуден мирис. Дури на некои им се слошило, па по слетувањето биле однесени во болница. Не им беше ништо, а не е откриено ни што мирисало. Напукнат прозор На патот од Милано до Осло еден патник забележал мала пукнатина на прозорот, а како што авионот се искачувал на поголема висина, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 306 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски влегол во Србија со уредни документи, дека во тој момент ...
сите 295 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 246 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Случаи во кои не би сакале да бидете во авион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: