Гадафи ги напаѓа клучните градови

Околу Аџбадија се водат остри борби Продолжуваат борбите за клучните градови во Либија, по петтата последователна ноќ воздушни напади а ноќеска беа слушнати неколку силни експлозии во Триполи. Во Мисрата, град во посед на бунтовниците, владините тенкови ја бомбардираа областа околу болницата. Има извештаи и за остри борби меѓу бунтовниците и про-Гадафи силите во стратегиската Аџбадија. Жителите кои го напуштаат градот сведочат за гранатирање, запалени куќи и истрели од огнено оружје. Во Мисрата, третиот најголем град во Либија, сведоци рекоа дека тенковите се повлекле од нивните позиции по вчерашните воздушни напади од меѓународните сили. Но жителите на Мисрата подоцна рекоа дека тенковите се вратиле во градот и го продолжиле гранатирањето. Мисрата е опседната неколку седмици - се јавува дека повеќе од десетина луѓе загинале во последните судири. Јавено е и за експлозија во воена база во регионот Таџура, источно од Триполи. Жителите на главниот град ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ТРИПОЛИ - Западни борбени авиони вчера погодија либиски тенкови, во петтата ноќ од воздушни напади, но не успеаја да ги запрат силите на Моамер Гадафи, кои ги гранатираат градовите под контрола на бунтовниците во западниот дел на земјата или да ги истераат неговите оклопни единици на исток. Во воздушните напади беа уништени владини тенкови на периферијата од градот Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците, но други тенкови внатре во градот не беа погодени, посочи еден жител на градот. Тенковите на Гадафи се вратија во Мисурата под превезот на ноќта и ја гранатираа областа во близина на главната болница во градот, продолжувајќи го нивниот напад, посочија жителите и бунтовниците. „Ситуацијата е многу сериозна“, изјави еден лекар во градот во телефонскиот разговор пред да биде прекината линија. Жител на Зинтан, под контрола на бунтовниците, југозападно од Триполи, изјави дека силите на Гадафи се прегрупираат, а бунтовничките сили на исток се' уште се приклештени надвор од источниот град Аџбадија по повеќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Триполи синоќа се слушнале пукотници, а либиската државна телевизија јави дека „западните авиони“ гаѓаат станбени квартови и воени зони. Бунтовници во Мисрата соопштија дека синоќа го вратиле пристаништето и убиле 30 снајперисти на силите лојални на лидерот Моамер Гадафи. Портпаролот на бунтовниците Абдуласет Абу Мзереик потврди дека бунтовниците ја повратиле контролата врз пристаништето Мисрата, откако ден претходно го освоија силите на Гадафи, со што беше блокирано снабдувањето со храна и лекови и оневозможено илјадници африкански мигранти да ја напуштат земјата со бродови. Абу Мзереик наведе дека бунтовниците ги минирале зградите кои ги користеле снајперистите. - Денеска имаше судири и нашите борци успеале да пронајдат начин да стигнат до снајперистите на покривите и убија 30 од нив, потврди Абу Мзереик синоќа. Жителите тврдат дека иако воздушните напади на коалициските сили на воените мети на Гадафи во тој град траат веќе неколку дена, тие напади не успеале да ги запрат бомбардирањата кои ги ...
| | веќе видена | слични

Француски воен авион што учествува во воздушната кампања во Либија вчера урна либиски авион над градот Мисрата, пренесува американската телевизија „Еј-Би-Си“. Ова е прв воздушен судир откако САД, Франција и Британија почнаа воздушна кампања за да воведат забрана за летови над Либија. Според американската телевизија, се работи за авион од типот „галеб“ од југословенско производство, но оваа информација се уште не е потврдена. Уривањето на авионот на полковникот Моамер Гадафи доаѓа откако воздушната офанзива над силите на полковникот влезе во шестиот ден. Иако Вашингтон соопшти дека противвоздушната одбрана на Гадафи е целосно уништена, тоа не го запира либискиот лидер да продолжи да ги напаѓа бунтовниците од копно. Жестоки престрелки меѓу бунтовниците и силите на Гадафи се водат во градот Мисрата и во Аџдабија. Очевидци во Мисрата тврдат дека воздушните напади на коалицијата ги уништиле само тенковите на Гадафи што биле надвор од градот. Тие велат дека дел од артилеријата е во градот и чекала да падне ноќ за ...
| | веќе видена | слични

НАТО постигна договор за неколку дена од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија, изјави синоќа генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен. САД се уште ќе носат одговорност за нападите врз копнените единици и други објекти во Либија. Расмусен рече дека силите на НАТО, кои ќе го затворат воздушниот простор над Либија, ќе имаат и право на самоодбрана. Во меѓувреме, притисокот на коалициските сили врз трупите на Моамер ел Гадафи не попушта, иако либискиот лидер се уште цврсто ја држи контролата во голем дел од земјата. Коалициската авиијација дневно во просек извршува околу 100 воени летови над Либија, во надеж дека ќе ги пронајде тенковите на Гадафи, кои по сериозните загуби во првите 24 часа од акцијата, едноставно исчезнаа од земјата. Во Триполи синоќа се слушнале пукотници, а либиската државна телевизија јави дека „западните авиони“ гаѓаат станбени квартови и воени зони. Бунтовници во Мисрата соопштија дека синоќа го вратиле пристаништето и ...
| | веќе видена | слични

Борбите меѓу бунтовниците и силите лојални на Гадафи денеска (24.03) се концентрираат на градовите Аџдабија и Мисурата. Според информации на востаниците, во центарот на Мисурата има тенкови на либиската армија. Меѓународната коалиција денеска ги концентрира нападите од воздух врз моторизираните единици на Гадафи, врз батериите за противвоздушна одбрана и врз постројките за комуникација на воените сили. Инаку, воените експерти на НАТО веќе ги договорија главните елементи за евентуалниот ангажман во Либија. Но, на политички план Алијансата се’ уште нема најдено заеднички јазик. Според дипломатски извори од Алијансата, командата на дневните операции би требало да се одвива преку базите на НАТО во Неапол и Поѓо Ренатико, на северот од Италија. Надзорот над вкупната операција, пак, би бил во рацете на централата во Монс. За разлика од воените претставници, политичарите се’ уште немаат најдено компромис околу преземањето на операцијата во Либија. Од Брисел се дознава дека се исцртува можен компромис, според ...
| | веќе видена | слични

Коалиционите сили при воздушните напади врз силите на Гадафи, уништија неколку тенкови околу градот Мисурата. Сепак либиската војска успеа да влезе во овој град. Како што изјавуваат очевидци голем број на тенкови на силите лојални на Гадафи се распоредени во градот и вчера откако се стемнило, бомбардирале куќи, но и главната болница. Тие успеале да го завземат и пристаништето во овој град и таму веќе се наоѓаат два нивни воени брода. Во меѓувреме француската влада порача дека на западната коалиција ќе и бидат потребни неколку месеци за да ги уништи либиските воени сили. Сепак францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе се надева дека оваа воена акција ќе биде успешна, при што истакна ддека таа трба да биде предупредување за сите авокртатски режими во регионот вклучувајќи ги тука Сирија и Саудиска Арабија. Превземањата се во согласност со условите пропишани од Македонија24.
| | веќе видена | слични

"По се изгледа воздушните напади на коалиционите сили врз тенковите на Гадафи околу градот Мисрата се задоцнети. Силите лојални на Гадафи го завзедоа пристаништето во овој град и таму веќе се наоѓаат два нивни воени брода. Всушност со воздушните напади се уништени само тенковите кои се наоѓале околу градот. Додека тенковите кои се наоѓаат во самиот град, како што наведуваат очевидци чекале да падне ноќ за да почнат да ги бомбардираат куќите но и главната болница во Мисрата. Во меѓувреме француската влада порача дека на западната коалиција ќе и бидат потребни неколку месеци за да ги уништи либиските воени сили. "
| | веќе видена | слични

По бранот воздушни напади врз Триполи, вчера во јавноста излезе либискиот полковник Моамер Гадафи, кој вети победа над бунтовниците и над западните „крстоносци“, пренесува „Би-Би-Си“. Либискиот водач во петминутното обраќање им порача на Либијците дека во тек е крстоносна војна, која ја почнале крстоносните земји против исламот. Тој ги повика сите исламски земји да му се придружат во битката што ќе ја добие. - На краток рок - ќе ги победиме, на долг рок - ќе ги победиме. Да живее исламот насекаде, сите слободни луѓе мора да учествуваат во борбата - порача полковникот. Тој нагласува дека е во својот шатор и дека не се плаши од црните авиони што фрлаат бомби. - Јас останувам тука, ова е мојот дом, останувам во шаторот. Насекаде има демонстрации против овој неоправдан напад што е против повелбата на ОН. Овој напад е дело на банда фашисти, кои ќе завршат на буништето на историјата - извика Гадафи по четвртиот бран воздушни напади на колициските сили. Гадафи им се обраќаше на своите приврзаници од неговиот ...
| | веќе видена | слични

ТРИПОЛИ - „Западните сили што ја напаѓаат Либија ќе завршат во кантата за отпадоци на историјата“, изјави Моамер Гадафи додека неговите сили ги потиснуваат бунтовниците, и покрај четвртата вечер воздушни напади. Додека западните воздушни сили ги приземјија борбените авиони на Гадафи и ги потиснаа неговите сили од периферијата на упориштето на бунтовниците Бенгази, дезорганизираните и слабо опремени бунтовници не успеаја да ја искористат ситуацијата на теренот и останаа приклештени. Бунтовниците се немоќни да ги истераат силите на Гадафи од клучната раскрсница Аџбадија на исток, додека владините тенкови го опседнаа последното големо упориште на бунтовниците, градот Мисурата. Таму постои голем ризик од запаѓање во пат позиција, посочуваат аналитичарите. Најмалку две експлозии се слушнаа во либискиот главен град Триполи вчера пред зори, изјавија очевидци за Ројтерс. Звукот од надлетувањата на борбените авиони можеше да се слушне над градот по плотунот од противвоздушната одбрана. „Ние нема да се предадеме“, им ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гадафи ги напаѓа клучните градови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: