Eксплозија на мина во Авганистан -18 загинати

Во експлозија на мина поставена крај пат во јужната авганистанска провинција Хелманд, настрада мини-бус при што загинале сите осумнаесет патници во возилото. Импровизираната експлозивна направа експлодираше во петокот кога возилото е патувало од градот Нахри во областа Сараг до градот Лашкир Гах, административниот провинциски центар, јави AFP „Примените извештаи од местото на несреќата,укажуваат на тоа дека сите 18 лица во возилото се убиени“, изјави заменик на началникот на полицијата во Хелманд, Камалудин Ширзаи во петокот. Во регионот Гармсир јужно од Кашкар Гах, во петокот на мина на пат налетал и трактор при што загинале четири цивили/ Ваквите експлозивни направи од домашно производство поставени крај патиштата, се најсмртоносното и најчесто употребуваното оружје коешто го користат талибанските милитанти, од коишто смртно страдаат голем број цивили и припадници на меѓународните и авганистанските безбедносни сили во текот на војната која влегува во својата десетта година. Првата половина од 2011 година ...
| | веќе видена | слични

Новиот командант на американската армија во Авганистан, генерал Џон Ален има рок до средината на октомври да го предаде планот за повлекување на армијата на САД од таа земја. Началникот на Генералштабот на американската армија, адмирал Мајк Мален изјави дека командантите добиваат информации дека талибанците можат да се обидат повторно да ги освојат изгубените територии во текот на муслиманскиот свет месец Рамазан. Мален истакна дека на Ален му е потребно време за безбедносна проценка пред да го поднесе деталниот план за повлекување. Ова е првпат на Ален да му се поставува рок за поднесување на планот за повлекување на 10.000 американски војници до крајот на годината. Авганистанските сили за безбедност овој месец ја презедоа контролата над Лашкаргах, но некои делови на провинцијата Хелманд и натаму се во рацете на талибанците. Во Хелманд се водеа некои од најжестоките борби во текот на војната во Авганистан, а таму загинаа најмногу странски војници отколку во која било друга провинција.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во експлозија во градот Лашкаргах на југот на Авганистан денеска загинале шест припадници на полицијата, соопштил портпаролот на гувернерот на провинцијата Хелманд, Дауд Ахмади. Експлозијата се случила во близина на седиштето на шефот на полицијата, каде бил запален еден полициски автомобил, но сеуште не е јасно од што била предизвикана експлозијата. Авганистанските безбедносни сили овој месец ја презедоа контролата над Лашкаргах, но некои делови на Хелманд и понатаму се во рацете на Талибаните. Во оваа провинција се воделе некои од најжестоките борби во текот на војната во Авганистан, а тука загинале и најголем број странски војници.
| | веќе видена | слични

Авганистанските власти соопштија дека бројот на жртви од бомбашкиот напад во главниот град на провинцијата Хелманд, се искачил на 13 луѓе, од кои 12 полицајци и едно дете. Во нападот има уште 12 повредени. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот. Пред помалку од две недели, авганистанските власти ја презедоа контролата на безбедноста во провинцијата од меѓународните сили.
| | веќе видена | слични

Најмалку 10 авганистански полицајци и едно дете загинаа во самоубиствениот бомбашки напад врз штабот на полицијата во главниот град на авганистанската провинција Хелманд, Лашкар Гах. Целосната грижа за безбедноста во градот од неодамна ја презедоа авганистанските безбедносни сили. Портпаролот на провинцијата Хелманд, Дауд Ахмади соопшти дека полицајците кои ја чувале капијата го претрпеле најголемиот удар од експлозијата, но меѓу 12-те ранети има и тројца цивили. Ахмади додаде и дека се работело за автомобил-бомба, а експлозијата се случила кога во силно обезбедениот штаб влегувало полициско возило. Истовремено, портпаролот на талибанците, кари Јусеф Ахмади соопшти дека движењето ја презема целосната одговорност за нападот. Овој напад е дел од серијата убиства на видни функционери на владата во изминативе неколку недели, меѓу кои беше и полу- братот на претседателот на Авганистан, Ахмед Вали Карзаи, кој беше убиен во својот дом во соседната провинција Кандахар. Пред помалку од две недели Лашкар Гах ...
| | веќе видена | слични

На југот на Авганистан во самоубиствен бомбашки напад загинаа најмалку 11 лица, а повеќе други се повредени. Нападот се случил во центарот на Лашкаргах, главниот град на немирната провинција Хелманд. Бомбашот самоубиец според наводи на очевидци се разнел себеси во близина на главната полициска станица во Лашкаргах. Властите соопштија дека најголем дел од загинатите и повредените се полицајци. „Повредени се 12 лица, од кои деветмина полицајци и тројца цивили“, изјави Дауд Ахмади, портпарол на локалниот гувернер. Во нападот загинало и едно дете. Авганистанските безбедносни сили месецов ја преземаа одговорноста за безбедноста во Лашкаргах. Инаку провинцијата Хелманд веќе подолго време е сцена на масивно насилство. Во овој регион досега имаат загинато далеку повеќе странски војници отколку во кој било друг дел на Авганистан. Некои области во Хелманд и натаму се под контрола на талибанските бунтовници, кои беа соборени од власт во Авганистан по операцијата на меѓународните сили предводеи од САД во 2001 година. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десет полицајци и едно дете загинаа денеска при самоубиствен атентат во Авганистан, соопштија светските агенции, повикувајќи се на локалните власти. Атентатор самоубиец активирал автомобил бомба крај полициска станица во центарот на градот Лашкаргах, административен центар на јужната авганистанска провинција Хелманд. -Повредени се 12 лица, од кои деветмина полицајци и тројца цивили, изјави Дауд Ахмади, портпарол на локалниот гувернер. -Експлозијата разурна еден од ѕидовите на полициската станица и конечниот број на жртви ќе биде утвреден откако заврши разчистувањето на урнатините, забележа Ахмади, цитиран од агенциите. Неодамна одговорноста за безбедноста во Лашкаргах и уште шест зони во Авганистан беше префлена од силите на НАТО на авганистанската страна, по што терористите во реонот се активираа, забележуваат агенциите. Засега авганистанските полицајци не можат да ја гарантираат ни својата сопствена безбедност, а не пак таа на мирните граѓани, коментираат руските медиуми.
| | веќе видена | слични

Во експлозија од рачно изработена бомба во авганистанската провинција Хелманд животот го загубиле 18 лица. “Осумнаесет цивили кои со минибус поминувале низ покраината Хелманд биле убиени при експлозија од рачно изработена бомба. Нивните тела се изгорени и е тешко да се идентификуваат, а меѓу нив има најмалку една жена“, изјавил заменик шефот на локалната полиција Камалудин Ширјаз. Според неговите зборови, во минибусот нема преживеани. Минибусот во моментот на експлозијата се движел кон местото Лашкар га, главен град на покраината. Портпаролот на талибанските сили Кари Јусуф Ахмади изјавил дека не поседува никакви податоци за експлозија на минибус. Американските и силите на НАТО започнале забрзано да ги полекуваат своите трпи и до крајот на 2014 година би требало потполно да го напуштат Авганистан. До тогаш меѓународните сили треба на Авганистанците треба да им ја предадат одговорноста за одржување на безбедноста во целата земја.
| | веќе видена | слични

Останато

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден ...
сите 336 | | | веќе видена

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Eксплозија на мина во Авганистан -18 загинати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: