АУДИО: Палитов испрати демант за лобирањето за Бугарите во „Фени“ , „Макфакс“ во целост ја објавува снимката од состанокот


6 копии

Претседателот на синдикатот на „Фени“, Ѓоре Палитов, откако вчера не одговараше на телефонските повици и пораките од „Макфакс“ денес испрати демант на текстот со наслов „Заговор за Фени“, излезе аудиоснимка од лобирањето на претседателот на Синдикатот за Бугарите“, објавен вчера.„По повод вчерашните обвинувања кон мене како Претседател на Синдикалната организација при ’Фени Индустри’ АД од страна на медиумскиот портал makfax.com.mk упатувам јавен демант на истиот. Имено, јас Ѓорe Палитов ја имав таа несреќа да бидам Претседател на Синдикалната организација на Фени Индустри во можеби најтешкиот период во последните 15 години но во едно сум сигурен а тоа е дека ја извршувам оваа функција максимално транспарентно, со преголема енергија и само со една цел – враќање на Фени на правите патеки, односно помагање за рестартирање на истата. Во согласност со ова како и за моите колеги вработени во Фени Индустри АД јас како борец за општото добро сум во постојан контакт и со другите загрозени субјекти од овој стечај а ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Синдикатот на вработени на ФЕНИ предводен од Ѓоре Палитов се противи на одлуката за издавање на фабриката под наем затоа што со тоа нема никаква иднина за вработените, а закупецот може во секој момент да си оди затоа што не платил ниту денар за фабриката, ниту има некаква инвестиција во неа. Тој рече дека нема да дозволат некој да прави краткорочни профити без да инвестира и без да се знае судбината на сите вработени и на побарувањата на сите доверители. „Стечајот треба да заврши во најкраток рок, како и што ни беше ветено, независно дали Апелација ќе ја врати фабриката во предстечајна постапка или преку реорганизација“, апелираше Палитов. Првиот синдикалец на ФЕНИ посочува и дека трпи медиумски притисок со закани и уцени, им порача да се појават јавно и да не се кријат, затоа што, како што нагласи, ќе им следи и кривична пријава бидејќи се залагал за ошто добро во најтешкиот период за комбинатот и немал никаква лична корист за некого да фаворизира или критикува.
| | веќе видена | слични

Производството во „Фени“ престана минатата година во септември кога единствената производна линија што работеше беше ставена на минимум колку да се одржува топла, а 850-те вработени сè уште се во неизвесност.Од септември минатата година масовно почнавме да добиваме информации од вработените дека компанијата е пред банкрот, а сопствениците заговараат продажба на бугарски „Енекод“, кој треба само да послужи како параван за елегантен излез на дотогашните сопственици, без да понесат никаква одговорност за пропаста на фабриката. Ваквите тврдења вработените вчера ги поткрепија и со аудиоснимка, на која претседателот на Синдикатот сè уште лобира за бугарската фирма, објави „Макфакс“.За „Фени“ е познато дека се приватизира во 2000 година од страна на француската компанија СЦММ, која во 2005 година ја продава на новите сопственици ИМР и БСГР, кои имаат еднакви удели во сопственоста на „Фени“. Токму во периодот од 2005 до 2015 година „Фени“ го доживува својот најголем раст и развој, а производството прогресира од ...
| | веќе видена | слични

Вработените во „Фени“ ни ја испратија снимката револтирани од постојаното одложување на постапката преку која се надеваат дека ќе се најде решение за фабриката повторно да почне да работи. Неколкумесечните тврдења дека претседателот на Синдикатот на „Фени“, Ѓоре Палитов, е продолжена рака на раководството и лобира за бугарската компанија „Енекод“, вработените во фабриката ги поткрепија со аудиоснимка. Тие во „Макфакс“ испратија тонски запис од состанок на Палитов со транспортерите, на кој ги убедува дека најдобро решение за фабриката, и покрај отворената стечајна постапка во велешкиот суд, е бугарската компанија. Состанокот се одржал во вторникот вечерта, а веќе во средата фирмите што вршеле транспорт за „Фени“ писмено се заканија дека ќе блокираат секакво рестартирање на фабриката ако не им се исплати долгот. Вчера, пак, велешкиот суд го одложи рочиштето за стечајната постапкпка за „Фени“. Поради жалба на Апелација од „Кунико рисирсис“ како досегашен сопственик, предметот не бил кај судијката Валентина ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одложено е за 7-ми следниот месец денешното рочиште за стечајот на Фени Индустри АД - во стечај. Според стечајниот управник на ФЕНИ Мирослав Анастасиевски, рочиштето еодложено бидејќи не се исполнети законските претпоставки за одржување на испитно рочиште и извештајно собрание. - Списите на предметот се пред Апелацискиот суд во Скопје, по вложена жалба против Решението за отворање на стечајна постапка над стечајниот должник, се вели во соопштението. Стечајната постапка, наведува, тече согласно законската процедура, Одборот на доверители е формиран и редовно се одржуваат седници.
| | веќе видена | слични

Причина за одложувањето е жалбата за отворањето стечај  поднесена од страна на КУНИКО а се наоѓа во Апелација и сеуште нема одлука за истата. Вработените  и покрај барањето, засега немаат свој претставник меѓу членовите на одборот на доверители . Пред судот денеска беа присутни дел од транспортерите кои велат дека веќе се во безизлезна ситуација со оглед на тоа дека со месеци неможат да ги наплатат своите побарувања од над 4 милиони евра. Бараат итна средба со претставници на банките и вицепремиерот Анѓушев и доколку наскоро не се реши нивниот проблем најавија протести и блокади на патиштата. И тие и работниците се надеваат на брзо и трајно решение за ФЕНИ со влез на сериозен инвеститор. „Рокот е поминат, а ние транспортерите од март месец немаме наплатено . Договорт ни беше 120 дена и ќе бараме да не примат и вицепремиерот и претставници на банките и да не обесштетат“ – изјави Душко Пауновски - транспортер „Ние уште на самиот почеток како синдикат кажавме дека стечајот како постапка нема можност да се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Денешното рочиште за стечајот на „Фени индустри АД“ – во стечај е одложено бидејќи не се исполнети законските претпоставки за одржување на Испитно рочиште и Извештајно собрание, соопшти стечајниот управник Мирослав Анастасиевски. „Списите на предметот се пред Апелациониот суд во Скопје, по вложена жалба против Решението за отворање стечајна постапка над стечајниот должник“, изјави Анастасиевски. Стечајната постапка, како што вели стечајниот управник, тече согласно со законската процедура, Одборот на доверители е формиран и редовно се одржуваат седници.
| | веќе видена | слични

Домашни и странски доверители од „Фени“ денеска во велешкиот суд ја чекаа одлуката дали комбинатот ќе се продаде или ќе биде издаден под наем. По еден час легитимирање на доверителите судијката одлучи да го одложи рочиштето.
| | веќе видена | слични

Рочиштето за стечајот на индустрискиот комбинат Фени се одложи за идниот месец, ова е долуката на судот во Велес. Од фирмата Кунико бараа одлагање бидајќи ниваната жалба е се уште во Апелација и од таму немаат добиено одговор. Следното рочиште е закажано за 7-ми февруари. Додека траеше рочиштето пред судот беа собрани дел од вработените, според кои, Фени само на превозниците им должи 4 милиони евра. Економија Има видео?:
| | веќе видена | слични
2 копии

Судското рочиште за „Фени“ кое денеска требаше да се одржи во Велешкиот суд е одложено за 7 февруари. Одлагањето, како што дознаваме, е поради тоа што до сега не се формирни органите, ниту пак е подготвена документацијата потребна за почнување на постапката. Денеска требаше да се одржи и седница на Собрание на доверители, но и таа не се одржа бидејќи нема одлука на судот за признавање на побарувањата на доверителите. И додека се прави обид да почне стечајната постапка, која беше најавено дека брзо ќе заврши почнаа реакции од компаниите на кои им должи „Фени“. Вчера фирмите кои го вршеле транспортот за „Фени“ писмено се заканија дека ќе блокираат секакво рестартирање на компанијата, ако не им се исплати долгот. „Сакаме да упатиме јавна порака до сите учесници на ова рочиште дека здружението „Кипери“ од Кавадарци односно сите соптвеници на овој тип камиони кои вршеле транспорт и имаат побарувања од „Фени“ нема да дозволат комбинатот да продолжи со работа ако не им биде исплатен долгот во целост односно до ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 553 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АУДИО: Палитов испрати демант за лобирањето за Бугарите во „Фени“ , „Макфакс“ во целост ја објавува снимката од состанокот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: