Ауди ќе инвестира 7,3 милијарди евра до 2012 година

Германскиот производител на автомобили Ауди АГ, планира до 2012 година да инвестира 7,3 милијарди евра во модернизација и проширување на производството како и воведување на нови технологии. Ауди кој работи во склоп на групација Фолксваген, соопшти дека парите ќе бидат наменети за проширување на постојните капацитети, за да бројот на модели до 2015 година ќе се зголеми од сегашните на 42 од сегашните 34.Како што најавуваат од Ауди во новите технологии ќе бидат инвестирани 5,9 милијарди евра или 80% од вкупните планирани инвестиции за тригодишниот период.Компанијата планира во 2010 година да почне со производство на моделот А1, А7, А8 и Р8спајдер, како и моделот Q5хибрид. Сите овие модели би требало да се појават на пазарот до 2011 година.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ауди ќе инвестира 7,3 милијарди евра до 2012 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: