Audi e-tron: Нови технологии за идната мобилност

• Audi А3 Sportback е-tron: спортски хибрид • Audi А3 Sportback е-tron: со оптимален карбонски печат • Audi е-tron моделите го комбинираат задоволството при возењето и одржливоста Една од стратешките корпоративни цели на Audi е развој на технологии кои ја комбинираат забавата при возењето и одржливоста. Се бараат решенија кои ќе направат рамнотежа меѓу индивидуална мобилност од една и економијата, екологијата и потребите на Audi клиентите од друга страна. е-tron се залага за возни концепти кои работат на синтетички Audi е-гас и на природен гас со цел да се постигне минимално ниво на CO2. Првиот производствен модел кој го отвори патот кон неутрален CO2 и мобилност за долги патеки е моделот A3 Sportback е-tron. Терминот е-tron, од друга страна, пак, се залага за систематски погонска електрификација. Како резултат на истражувањата и развојните проекти од оваа област, Audi сега го започнува производството на А3 Sportback е-tron, кој е првиот премиум компактен автомобил со хибриден погон. Со својот хибриден ...
| | веќе видена | слични

Audi ќе го претстави серискиот модел, наследник на легендарниот автомобил од почетокот на 80-тите - Sport Quattro, оваа есен, соопштуваат германските медиуми. Возилото, со кое догодина ќе се одбележи 30 години од неговото лансирање на првата генерација, ќе биде премиерно претставено за време на саемот во Франкфурт. Всушност ќе биде прикажан неговиот заменик, кој ќе биде надграден врз спортскиот концепт Quattro кој го видовме во 2011 година, и ќе има агресивен дизајн. Според информациите на инженерите на Audi направен е развој врз лесни легури, јаглеродни влакна, алуминиум и магнезиум. Со нивна помош тежината на моделот не би требало да надминува 1.300 килограми. Под хаубата на новото Quattro ќе биде монтиран 4.0-литарски V8 мотор со два турбополначи и моќност до 650 КЅ. Со помош на погонот на четири тркала, по што и моделот го добил името, до стотка ќе забрзува за 3,4 секунди. Автомобилот ќе биде опремен со карбон-керамички сопирачки, спортско подвозје со индивидуализирани амортизери и заден диференцијал ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 215 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 201 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 178 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на претстојниот состанок на процесот „Жан Моне“, дознава „Независен весник“. Висок партиски функционер брифира дека за својата ...
сите 247 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Audi e-tron: Нови технологии за идната мобилност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: