Караско заминува од Атлетико Мадрид


Јаник Караско е незадоволен со статусот во Атлетико Мадрид и најверојатно ќе си замине од таборот на мадридскио тим. Белгиецот во оваа сезона не игра многу, па сака да си замине од Мадрид.Според најваите на медиумите во Шпанија можеби ќе остане во главниот град на оваа држава, но не во Атлетико, туку во Леганес. Клубот од предградието на Мадрид е заинтересиран за Караско и тој би бил вистинско засилување за Леганес.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Атлетико Мадрид направија голем исчекор кон пласманот во четвртфиналето шпанскиот куп откако во првиот дуел од осминафиналето на гостувањето го совладата третолигашеот Леида Еспортиа со 4:0. Головите за „јорганџиите“ ги постигнаа Диего Годин во 33, Фернандо Торес во 37, Диего Коста во 69 и Антоан Гризман во втората минута од судиското продолжение. Реваншот ќе се одигра на 9-ти јануари. Бразилецот со шпански пасош Диего Коста е повратник во Атлетико откако четири години мина во редовите на Челзи. Во јули 2014 година тогаш замина за 40 милиони евра, а сега се врати за 65 милиони евра. Во дресот Атлетико постигна 64 голови, а во средата го постигна 65-от.
| | веќе видена | слични

Атлетико Мадрид по трансферот на Диего Коста ќе се обиде да се засили со уште еден фудбалер од редовите на англискиот шампион Челси. Новата мета е привремениот капитен на „сините“ Цезар Аспиликуета, за кого „јорганџиите“ нудат 20 милиони евра. Идејата за овој потег доаѓа од самиот повратник во шпанскиот клуб и поранешен соиграч на Аспиликуета, Коста е човекот кој им препорачал на одговорните луѓе во Атлетико да го доведат дефанзивецот на Челси. Според него, купувањето на Аспиликуета ќе ги зголеми квалитетите на Атлетико во одбраната, и покрај тоа што Симеоне располага со Диего Годин и Хосе Марија Хименес во одбраната. 28-годишниот шпански репрезентаттивец одлично се снаоѓа во улогата на централен одбранбен веќе втора сезона под водство на Конте, Аспиликуета е вистински столб во последната линија на Челси, особено што игра константно на високо ниво и речиси и да не пропушта натпревар. Во шампионската сезона Конте ниту еднаш не го одмори, додека оваа сезона Аспиликуета не настапи само против Свонси.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Атлетико Мадрид забележаа убедлива победа во првиот меч во 1/8 финалето во Копа дел Реј совладувајќи го тимот на Леида со 4-0 на гостински терен. Еден од четирите погодоци за „јорганџиите“ постигна Диего Коста кој имаше второто деби во тимот од Мадрид. Шпанецот погоди за 3-0, а претходно мрежата на противникот ја затресоа Диего Годин и Фернандо Торес. Конечните 4-0 ги постави Ентони Гризман. Реванш натпреварот на „Ванда Метрополитано“ за нецела недела ќе биде чиста формалност, бидејќи сите дилеми Атлетико Мадрид ги реши после 90 минути игра.
| | веќе видена | слични

Диего Коста вечерва го имаше своето второ деби за „Колчонероси", напаѓачот постигна гол по само пет минути, но во исто време и се повредиБразилецот со шпански пасош уште пред неколку месеци се врати во Атлетико, но мораше да почека до 1. јануари за официјално да го комплетира трансферот.Тој вечерва доби шанса во второто полувреме против Љеида во Копа дел Реј, и му требаа само пет минути за да ја затресе мрежата во своето второ деби за „Колчонероси“.Диего Коста во 69. минута на асистенција на Хуанфран погоди за 0-3. а во исто време успеа и да се повреди откако еден од домашните дефанзивци го нагазна и остави рана на неговата нога. Напаѓачот веднаш доби медицинска помош и го продолжи натпреварот со болен израз на лицето.
| | веќе видена | слични

Атлетико Мадрид на убедлив начин ја совлада Леида на гости со 0-4 и го најави пласманот во четвртфиналето на Купот на Шпанија, а во дресот на овој тим се врати Диего Коста, кој по епизодата во Челси, а потоа и шест месеци чекање за да биде регистриран, на најдобар можен начин го направи својот камбек во шпанскиот клуб. Тој влезе во игра во 64.минута на местото на Кореа, и само пет минути подоцна успеа да ја затресе мрежата на домашниот тим. Во првиот дел погодија Диего Годин и Фернандо Торес, а во завршницата и Антоан Гризман се запиша меѓу стрелците.
| | веќе видена | слични

Диего Коста чекаше долго за повторно да ги брани боите на Атлетико Мадрид на официјален натпревар, а успеа да постигне гол уште на својот прв настап во клубот за кој настапуваше и до пред неколку години. Шпанскиот репрезентативец во 69. минута му донесе водство на Атлетико од 3:0 на гостувањето кај Леида во натпревар од шпанскиот Куп. Тоа му успеа само пет минути откако се најде на теренот како замена за Кореа, но искусниот напаѓач заработи и повреда при прославувањето на голот. Иако ситуацијата не изгледаше најповолно за Атлети, очигледно се работи само за незгоден удар, а Коста го доигра натпреварот.
| | веќе видена | слични

Диего Коста го постигна третиот гол за Атлетико Мадрид да направи голема предност во четврт-финалето на Кралскиот куп со гостинска 0:4 победа кај каталонскиот третолигаш Леида. Коста се врати во Атлетико од Челси уште во септември, но поради трансфер-забраната на шпанскиот клуб официјално беше претставен како играч на Атлети пред некој ден. Атлетико победата ја обезбеди во првото полувреме, кога Годин и Торес постигнаа два гола за пет минути, по што Коста доби шанса да влезе во 64. минута, и само пет минути подоцна го зголеми водството. Ова е прв гол за Коста за Атлетико од април 2014, кога стрелаше против Челси во Лигата на шампионите. Реваншот на „Ванда Метрополитано“ се игра на 9 јануари. Во вториот меч од 19 часот, Алавес исто така без проблеми со 1:3 го совлада тимот на Форментера. КОПА ДЕЛ РЕЈ, 1/8 ФИНАЛЕ, 1.НАТПРЕВАР Леида – Атлетико Мадрид 0:4 Форментера – Алавес 1:3
| | веќе видена | слични

Само 5 минути му беа доволни на Диего Коста за по враќањето во Мадрид повторно да постигне гол за нив на неговот деби. Диего Коста вечерва влезе во игра од клупа во 64. минута, а во 69 беше стрелец на гостувањето против Лиеда, во рамките на меч од Копа Дел Реј (0:4). Тој иако повреден, стегна заби да го одигра мечот до крајот, бидејки и да сакаше да биде заменет, Чоло веќе искористи 3 измени.
| | веќе видена | слични

Во 2014 година си замина од Мадрид. Ја прифати понудата од Челзи. Но три години подоцна, Диего Коста е повторно во главниот град, и повторно во истиот тим – Атлетико Мадрид. Искусниот напаѓач е повторно на местото на успехот. Го задолжи дресот со бројот 18, и пред 25. 000 фанови на „јорганџиите" беше претставен на новиот стадион, „Ванда Метрополитано". „Му се заблагодарувам на клубот што беше упорен и кој вложи многу за да ме врати назад. Што се однесува до мојата физичка подготовка, се гледа дека изгледам подобро. Се подготвував за сето ова и се радувам на првиот натпревар. Предолго чекав на ова. И колку и да тренирав, не е исто како и кога играте натпревар. Се заморив од тренингот" - кажа Коста, кој на крајот на минатата сезона стана „вишок" кај „сините" од „Стемфорд бриџ", и не остана во плановите на менаџерот Антонио Конте. „Вистина е и тоа дека и таму се чувствував добро. Луѓето ми помагаа многу, ми го олеснија животот. Челзи е голем клуб, и само добри спомени ме врзуваат за него" - призна шпанскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за финансии на САД воведе санкции за петмина вработени во разузнавањето и безбедносните служби блиски на, според нив поранешниот претседател на ...
сите 127 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 155 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека бројот на заболени со мали сипаници во светот се зголеми за 50%, и покрај сите напори да се спречи ...
сите 246 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 260 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Караско заминува од Атлетико Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: