Баденхолзер нов тренер на Атланта Хокс

НБА составот на Атланта Хокс имаат нов тренер, станува збор за долгогодишниот асистент на Грег Попович во Сан Антонио Спарс, Мајк Баденхолзер кој би требало да потпише повеќегодишен договор со “Јастребите“. 43-годишниот стратег ги мина последните 19 години во Сан Антонио Спарс, а оттогаш 17 како помошник на главен тренер. Баденхолзер е голем пријател со генералниот менаџер на Хокси, Дени Фери уште од нивната соработка во Тексас. Баденхолзер ќе остане дел од стручниот штаб на Спарси и во текот на големото НБА финале оваа сезона. Освен тоа, пред Хокси е занимливо лето во кое имаат големи амбиции и огромен простор за доведување на скапи и квалитетни играчи.
| | веќе видена | слични

Нов тренер за наредната сезона на Атлатна Хокс е Мајк Баденхолзер, искусен тренер кој до сега 17 години беше асистент-тренер на Сан Антонио Спарс, покрај Грег Попович. Атланта е заинтересирана и за слободните играчи Крис Пол и Двајт Хауард, а слободни играчи од редовите на Атланта се Џош Смит и Џеф Тиг. Новиот тренер на Атланта, Мајк Баденхолзер има 16 настапи и 130 победи во плејофот, 5 настапи во финалето и 4 титули.
| | веќе видена | слични

Мелоун е избор на новиот сопственик на Сакраменто, тој минатата сезона беше кандидат за тренер на Хјустон и Голден Стејт, но сезоната ја мина како прв асистент на Марк Џексон во Голден Стејт. Баденхолцер, долга низа на години, од 1996 е дел од стручниот штаб на Сан Антонио, а во Атланта ќе пристигне по инсистирањето на Дени Фери, кој сега е генерален менаџер во овој клуб, а во минатото има соработувано со Баденхолцер.
| | веќе видена | слични

Бордот на директори на Националната Кошаркарска Асоцијација на САД даде дозвола тимот на Сакраменто Кингс да биде купен од група, на чело со индискиот милијардер Вива Ранадиве. Договорот бил вреден 347 милиони долари. Тимот беше продаден од страна на семејство Малууф кој го контролираше најголемиот пакет во Сакраменто Кингс од 1999 година Како дел од новиот договор е и изградба на нов стадион во Сакраменто. Индискиот магнат (55) израснал во Мумбаи. Сопственик е на TIBCO, гигантска компанија за размена на информации преку компјутери во реално време. Напишал неколку книги за финансии и инвестиции. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Баденхолзер нов тренер на Атланта Хокс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: