Намален кредитниот рејтинг на осум грчки банки Атина

Агенцијата за кредитен рејтинг Мудис денес го намали кредитниот рејтинг на осум грчки банки, со негативна прогноза, само по два дена откако претходно го намали рејтингот на државата Грција Како причина за намалување на рејтингот агенцијата ја наведува се поголемата веројатност за реструктуирање на грчкиот долг. „Ако во најлош случај дојде до реструктуирање на државниот долг, грчките банки би биле директно погодени со тоа„, наведува Мудис. Во групата на осумте банки влегуваат Националната банка на Грција (мнозинскиот сопственик на Стопанска банка Скопје во Македонија), ЕФГ Евробанк, Алфа банка (присутна и во Македонија), АТЕбанк, Атика банк, Емпорики, Геники и Пиреус банк.
| | веќе видена | слични

Должничката криза на Грција станува се' подраматична. Вчера повторно требаше да чукне „часот на вистината“, односно да се дознае дали Атина ќе добие нови милијарди од европските партнери и ММФ. Експерти на Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд со недели проверуваа како и колку штеди владата на Јоргос Папандреу. Извештајот на т.н. тројка требаше да биде поднесен синоќа, но за него, како што е планирано, нема веднаш да стигнат детали во јавноста. Прво грчкиот премиер Јоргос Папандреу треба да разговара со шефот на земјите од еврогрупата Жан-Клод Јункер во Луксембург. Од резултатите содржани во извештајот на тројката ќе зависи дали Атина ќе ја добие новата транша од ветените 110 милијарди евра од пакетот за помош. Доколку парите не бидат префрлени на грчка сметка, на земјата и' се заканува банкрот и тоа за само неколку недели. Така барем вели грчкиот министер за финансии Јоргос Папаконстантину. Дали е навистина така или министерот само сака да изврши притисок врз ...
| | веќе видена | слични

Рејтинг агенцијата "Мудис" го намали рејтингот на високозадолжената Грција за три степени, на Цаа1.Ја намали оценката за грчките државни обврзници во национална и во странска валута, посочувајќи го како мотив за одлуката зголемениот ризик дека земјата нема да може да се справи со должничките проблеми без евентуално реструктуирање на долгот. Ваквиот чекор "Мудис" го образложи со растечкиот ризик на грчката Влада да не и успее да ја стабилизира финансиската состојба на земјата без рекредитирање. Освен тоа, "Мудис" изрази и песимизам што се однесува до иднината на Грција, што остава простор дека се можни натамошни намалувања на рејтингот. Атина, пак, соопшти дека намалувањето на рејтингот од страна на агенцијата е направено без да се земат предвид напорите на владата за исполнување на целите зададени од страна на ЕУ и напорите за забрзување на приватизацијата.
| | веќе видена | слични

Меѓународната агенција за кредитни рејтинзи „Мудис инвесторс сервис“ денеска го намали рејтингот на осум грчки банки, откако претходно оваа недела дојде до уште подлабок дополнителен пад на суверениот рејтинг на земјата во неинвестициската територија. „Мудис“ во средата го намали суверениот кредитен рејтинг на Грција за три степени одеднаш, на ЦАА1 од Б1, потсетија агенциите. Меѓународната агенција објасни дека зголемените шанси за репрограмирање на грчкиот суверен долг се причина за денешното намалување на рејтингот на банките. -По неповолното сценарио за репрограмирање на суверениот долг, грчките банки можат да бидат директно погодени преку намалување на вредноста на нивните портфолија кај грчките владини обврзници, што значително ќе ја намали вредноста на нивната капитализација, објави „Мудис“. Рејтинот е намален на „Националната банка на Грција“, „ЕФГ Еуробанка“, „Алфа банка“ и „Пиреус банка“ на Б3 од БА3. Исто така се намалени рејтинзите на „АТЕ банка“ и „Атика банка“, на Б3 од Б1, како и на банката ...
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 192 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на ...
сите 184 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Намален кредитниот рејтинг на осум грчки банки Атина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: