Намален кредитниот рејтинг на осум грчки банки Атина

Агенцијата за кредитен рејтинг Мудис денес го намали кредитниот рејтинг на осум грчки банки, со негативна прогноза, само по два дена откако претходно го намали рејтингот на државата Грција Како причина за намалување на рејтингот агенцијата ја наведува се поголемата веројатност за реструктуирање на грчкиот долг. „Ако во најлош случај дојде до реструктуирање на државниот долг, грчките банки би биле директно погодени со тоа„, наведува Мудис. Во групата на осумте банки влегуваат Националната банка на Грција (мнозинскиот сопственик на Стопанска банка Скопје во Македонија), ЕФГ Евробанк, Алфа банка (присутна и во Македонија), АТЕбанк, Атика банк, Емпорики, Геники и Пиреус банк.
| | веќе видена | слични

Должничката криза на Грција станува се' подраматична. Вчера повторно требаше да чукне „часот на вистината“, односно да се дознае дали Атина ќе добие нови милијарди од европските партнери и ММФ. Експерти на Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд со недели проверуваа како и колку штеди владата на Јоргос Папандреу. Извештајот на т.н. тројка требаше да биде поднесен синоќа, но за него, како што е планирано, нема веднаш да стигнат детали во јавноста. Прво грчкиот премиер Јоргос Папандреу треба да разговара со шефот на земјите од еврогрупата Жан-Клод Јункер во Луксембург. Од резултатите содржани во извештајот на тројката ќе зависи дали Атина ќе ја добие новата транша од ветените 110 милијарди евра од пакетот за помош. Доколку парите не бидат префрлени на грчка сметка, на земјата и' се заканува банкрот и тоа за само неколку недели. Така барем вели грчкиот министер за финансии Јоргос Папаконстантину. Дали е навистина така или министерот само сака да изврши притисок врз ...
| | веќе видена | слични

Рејтинг агенцијата "Мудис" го намали рејтингот на високозадолжената Грција за три степени, на Цаа1.Ја намали оценката за грчките државни обврзници во национална и во странска валута, посочувајќи го како мотив за одлуката зголемениот ризик дека земјата нема да може да се справи со должничките проблеми без евентуално реструктуирање на долгот. Ваквиот чекор "Мудис" го образложи со растечкиот ризик на грчката Влада да не и успее да ја стабилизира финансиската состојба на земјата без рекредитирање. Освен тоа, "Мудис" изрази и песимизам што се однесува до иднината на Грција, што остава простор дека се можни натамошни намалувања на рејтингот. Атина, пак, соопшти дека намалувањето на рејтингот од страна на агенцијата е направено без да се земат предвид напорите на владата за исполнување на целите зададени од страна на ЕУ и напорите за забрзување на приватизацијата.
| | веќе видена | слични

Меѓународната агенција за кредитни рејтинзи „Мудис инвесторс сервис“ денеска го намали рејтингот на осум грчки банки, откако претходно оваа недела дојде до уште подлабок дополнителен пад на суверениот рејтинг на земјата во неинвестициската територија. „Мудис“ во средата го намали суверениот кредитен рејтинг на Грција за три степени одеднаш, на ЦАА1 од Б1, потсетија агенциите. Меѓународната агенција објасни дека зголемените шанси за репрограмирање на грчкиот суверен долг се причина за денешното намалување на рејтингот на банките. -По неповолното сценарио за репрограмирање на суверениот долг, грчките банки можат да бидат директно погодени преку намалување на вредноста на нивните портфолија кај грчките владини обврзници, што значително ќе ја намали вредноста на нивната капитализација, објави „Мудис“. Рејтинот е намален на „Националната банка на Грција“, „ЕФГ Еуробанка“, „Алфа банка“ и „Пиреус банка“ на Б3 од БА3. Исто така се намалени рејтинзите на „АТЕ банка“ и „Атика банка“, на Б3 од Б1, како и на банката ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 78 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Денешното барање на судот да донесе одлука по налог на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 350 | | | веќе видена

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ ...
сите 364 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Намален кредитниот рејтинг на осум грчки банки Атина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: