Демонстрантите се собираат во Солун: „Решението е во граница со Србија“


Атмосферата во Солун полека се загрева.Илјадиници демонстранти од цела Грција пристугнуваат на големиот протест за како што го нарекуваат одбрана на Македонија.Мотото на собирот е „Македонија значи Грција“, „Нимиц оди си дома“, решението е во граница со Србија“. Почетокот е закажан за 14 часот а центарот на градот излепен со плакати со националистилка содржина а на пристаништето се продаваат и сувенири со грчка Македонија. Се очекува да се соберат околу 30 илјади граѓани, кои со организиран превоз, со 500 автобуси од доцна синоќа, од цела Грција, пристигнуваат во Солун. Организатори на собирот се грчки здруженија и организации од дијаспората, навивачи и попови и партии. Преку протестот, бараат да не се користи терминот „Македонија“ во името на нашата земја.
| | веќе видена | слични

Организаторите на протестот во Атина од кој треба да се испрати порака дека за Грците терминот „Македонија“ е неприфатлив во сложеното име за нашата земја, очекуваат на улиците да се појават барем еден милион луѓе. Еден од огранизаторите на протестот закажан за четврти февруари, Стергиот Калогирос за АП изјавил дека таа бројка е достижна. „Локалните владини агенции го пддржуваат собирот и рекоа дека ќе им помогнат на градоначалниците ширум земјата за да обездбедат автобуси за превоз на народот до Атина. И црквата во суштина го даде својот благослов“ – изјави Калогирос за АП. Грчката православна црква јасно го изрази ставот дека се противи на можноста „Македонија“ да стои во сложеното име, а високи црковни лица се појавија и на демонстрациите во Солун, каде ја дополнуваа националистичката иконографија составена од активни грчки офицери, лица облечени како Андарти од почетокот на минатиот век и претсатвници на ултрадесничарската Златна зора со знамиња со сонцето од Вергина во рацете. Грчката влада нема ништо ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Новиот протест за „одбрана на името Македонија“ официјално е закажан за 4 февруари во 14 часот на плоштадот „Синтагма“ во Атина, соопштија на прес-конференција организациите и здруженијата што го организираат протестот, во голем дел од дијаспората, наведувајќи дека формирале координативен комитет задолжен за организацијата и повикаа на масовно учество.Организаторите соопштија дека го повикуваат грчкиот народ да продолжи во неговата борба, бидејќи, како што наведуваат, територијалниот интегритет на земјата е под закана од отстапувањето на името Македонија и оти само масовно учество на народот може да го спречи тоа, пренесува МИА.Здружението на свештеници на Грција, по одржан состанок, одлучи да учествува на протестот во Атина за „одбрана на името Македонија“, кратко пред вонредниот состанок на Светиот синод на Грчката православна црква.Во исто време поглаварот на грчката православна црква, архиепископот Јеронимос, уште еднаш ја повтори позицијата дека ГПЦ е против терминот Македонија во името, и се запраша, ...
| | веќе видена | слични

Грчката црква не го прифаќа терминот „Македонија“ или негови деривати да бидат дел од името на Поранешната Југословенска Република Македонија. Една од причините е дека ако зборот Македонија е присутно во Република Македонија, која е призната од Бугарија, тоа ќе влијае и на името и на расколничката самопрогласена црква на „Македонија“, пишува грчкото издание „Прототема“, пренесува бугарската агенција „Фокус“. „Значи, ако сакаме да разговараме за ова прашање, мораме да бидеме подготвени да се справиме со тешки ситуации“, изјави архиепископот Иероним, како објавија ANT1 и Star во нивните централни вести. Од грчката Црква сметаат дека името Македонија „ги заокружува и кулминира иридентистичките ставови на Скопје“, се вели во дел од пораката објавена од грчката црква. Околу протестите за македонскиот проблем, во пораката се вели: „Грчката Црква, пионер во борбите за национално самоопределување низ вековите, верува дека секој израз за заштита на Македонија е за пофалба, под услов да е искрен, неегоистичен и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Општинскиот совет на Атина денеска го отфрли барањето на пратеникот на Златна зора, Илијас Касидијарис за издавање резолуција за поддршка на протестот во Атина. Атинскиот градоначалник Јоргос Каминис, предложил барањето да се отфрли со објаснување дека референдумите и резолуциите го делат народот и шират омраза. Секој, кој поставува теми за референдуми и резолуции за името, единствено нешто што сака да постигне е да го подели грчкиот народ. Ја зајакнува омразата. Одговорна за управување со ова прашање е официјалната грчка Влада, имајќи ја наспроти неа демократската опозиција. Денес потребна е трезвеност и смиреност, рекол атинскиот градоначалник, според грчката новинска агенција, во неговото излагање и образложување зошто предлага да се отфрли барањето на Касидијарис.
| | веќе видена | слични

Грчката православна црква, по денешниот состанок на Светиот синод, уште еднаш повторија дека не прифаќаат терминот Македонија или изведените зборови да бидат вклучени во името на нашата земја.Според соопштението, поглаварот на ГПЦ ги информирал членовите на Светиот синод за случувањата во прашањето за името, од нивниот последен состанок на 10 јануари до денеска. Период во кој архиепископот Јеронимос за конкретното прашање се сретна и разговараше со грчкиот премиер Алексис Ципрас, јави дописникот на МИА од Атина.„Светиот синод забележува дека одредени, ниту правилно го прочитаа словото, ниту суштински го сфатија духот на јасната позиција, за неприфаќање од страна на црквата на терминот Македонија или изведени зборови, како дел во името на државата на Скопје, што исто така би имало влијание и врз расколничката самопрогласена црква на „Македонија“, соопштуваат од ГПЦ и коментираат дека „во името Македонија се содржани и кулминираат иредентистичките расположенија на државата на Скопје“.На речиси петчасовниот ...
| | веќе видена | слични

Грците не се откажуваат од намерата да протестираат во Атина за одбрана на името „Македонија“. Новиот протест официјално е закажан за 4 февруари во 14 часот на плоштадот Синтагма во Атина, соопштија на прес-конференција организациите и здруженијата кои го организираат протестот, во голем дел од дијаспората, наведувајќи дека формирале координативен комитет задолжен за организацијата и повикаа на масовно учество. Организаторите го повикуваат грчкиот народ да продолжи во неговата борба, бидејќи како што наведуваат, територијалниот интегритет на земјата е под закана од отстапувањето на името Македонија и дека само масовно учество на народот може да го спречи тоа. За разлика од протестот во Солун, каде што на насобраните граѓани им се обратија претставници на организаторите, овој пат во Атина, нема да има говорници, освен ако не се најде општо прифатена личност што ќе ги поздрави присутните. Во овој контекст се споменува името на познатиот грчки композитор Микис Теодоракис. Претходно во Солун имаше протест со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во името Македонија се содржани и кулминираат иредентистичките расположенија на државата на Скопје, соопштуваат од Грчката православна црква, по денешниот состанок на Светиот синод и уште еднаш повторуваат дека не прифаќаат терминот Македонија или изведените зборови да бидат вклучени во името на нашата земја. Според соопштението, поглаварот на ГПЦ ги информирал членовите на Светиот синод за случувањата во прашањето за името, од нивниот последен состанок на 10 јануари до денеска. Период во кој архиепископот Јеронимос за конкретното прашање се сретна и разговараше со грчкиот премиер Алексис Ципрас, јави дописникот на МИА од Атина. – Светиот синод забележува дека одредени, ниту правилно го прочитаа словото, ниту суштински го сфатија духот на јасната позиција, за неприфаќање од страна на црквата на терминот Македонија или изведени зборови, како дел во името на државата на Скопје, што исто така би имало влијание и врз расколничката самопрогласена црква на „Македонија“, соопштуваат од ГПЦ и коментираат дека „во ...
| | веќе видена | слични

Според соопштението, поглаварот на ГПЦ ги информирал членовите на Светиот синод за случувањата во прашањето за името, од нивниот последен состанок на 10 јануари до денеска. Период во кој архиепископот Јеронимос за конкретното прашање се сретна и разговараше со грчкиот премиер Алексис Ципрас. - Светиот синод забележува дека одредени, ниту правилно го прочитаа словото, ниту суштински го сфатија духот на јасната позиција, за неприфаќање од страна на црквата на терминот Македонија или изведени зборови, како дел во името на државата на Скопје, што исто така би имало влијание и врз расколничката самопрогласена црква на „Македонија“, соопштуваат од ГПЦ и коментираат дека „во името Македонија се содржани и кулминираат иредентистичките расположенија на државата на Скопје“ На речиси петчасовниот состанок станало збор и за протестите, односно за собирот што за десет дена се организира во Атина, а Светиот синод на ГПЦ, во соопштението вели дека го почитува правото на свештениците за слободно изразување, со што не им ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Здружението на свештеници на Грција, по одржан состанок, одлучи да учествуваат на протестот во Атина за bdquo;одбрана на името Македонијаldquo;, кусо пред вонредниот состанок на Светиот Синод на ГПЦ. Во исто време поглаварот на грчката православна црква, архиепископот Јеронимос, уште еднаш ја повтори позицијата дека ГПЦ е против терминот Македонија во името, и се запраша, јави дописникот на МИА од Атина, дали е можно да се промени Уставот на Скопје – Не отстапуваме од ставот за името и изведените зборови што ја отстапуваат Македонија, но ова е лесно. Тешкото е: може ли да се смени Уставот на Скопје што говори за поробени луѓе, градови и за многу други работи? Затоа треба да бидеме подготвени, ако сакаме да разговараме за ова прашање, да се соочиме со тешки ситуации, рече синоќа Јеронимос, само неколку часа пред новиот состанок на Светиот синод на ГПЦ, закажан за денес, на кој се очекува да биде разгледано прашањето за името, односно текот на преговорите и закажаниот протест за 4 февруари во Атина. Наспроти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Демонстрантите се собираат во Солун: „Решението е во граница со Србија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: