Фестивалот „Ристо Шишков“ го доби заслуженото место на мапата на теaтарска Европа (Видео)


Од синоќа па до 12 септември, Струмица е местото каде актери од домашната и меѓународната театарска сцена ќе се натпреваруваат за единствената награда за највисоко актерско достигнување во рамките на фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Дваесет и третото издание на овој меѓународен фестивал го отвори градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев. - Осми септември 1991 – Осми септември 2015. Република Македонија денес ја слави 24 – годишнината од својата независност. Нека ни е честит денот, нека ни е вековита самобитноста на татковината. Една година по осамостојувањето на нашава земја, токму во овој храм на културата, група културни работници – ентузијасти, во рамките на добро осмислените културни содржини под наслов „Денови на Ристо Шишков“ ја востановија идејата, иницијативата и одлуката за организирање фестивал на камерен театар во Струмица кој ќе го носи името на големиот македонски актер Ристо Шишков. Таа идеја беше спроведена во дело веќе следната година, токму на денешен ден во 1993 г. кога ...
| | веќе видена | слични

Тој со улогата ,,Татко“ во истоимената претстава го воодушеви жирито и се здоби со Златниот медаљон- ликот на големиот доајен на македонскиот театар Ристо Шишков. Поп Димитров синоќа по завршувањето на претставата која се одигра во него чест се заблагодари на струмичката публика како и на меѓународното жири за довербата да се носи со оваа награда. Во чест на наградените актери кој синоќа покрај Поп-Димитров се здобија со епитети на најдобра машка и женска улога како и претстава ,Народниот театар од Прилеп ја изведе претставата ,,Кирил и Методиј“ со што се спушти завесата за 24 тото издание на меѓународниот фестивал на камерен театар „„Ристо Шишков“ во Струмица.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претставници на меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, денеска, на градоначалникот Зоран Заев му врачија плакета во знак на благодарност за неговата и континуираната поддршка на општина Струмица за фестивалот. Заблагодарувајќи се, градоначалникот Заев рече дека му е чест што тој и општината го поддржуваат овој реномиран меѓународен фестивал. - Традиционално, еве 23 години се организира меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, каде јас имам чест единаесет пати по ред да бидам градоначалник додека се организира фестивалот, пред се од луѓе ентузијасти, љубители на културата од нашата Струмица. Ја имам честа да го поддржувам фестивалот и тоа ми е значајно бидејќи фестивалот расте во својот квалитет и опстојува, без разлика колку е време на криза, без разлика колку се тешки моментите во кои опстојува. Навистина и оваа плакета, денеска во знак на 23-то издание на овој прекрасен фестивал ми претставува посебно драга работа, бидејќи знам како се создава во текот на целата година ...
| | веќе видена | слични

Во театарот„Војдан Чернодрински“ при Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп почнаа пробите за новата претстава „Ајнштајновите соништа“ што според новелата на Ален Лајтман, ја режира Слободан Унковски. На Унковски ова му е прва соработка со прилепскиот театар. - Авторот на текстот е американскиот новелист и физичар Ален Лајтман. Дејството се случува последните месец дена кога Алберт Ајнштајн ја дефинира својата теорија на времето. Тоа е низа од 29 сонови кои ги има Ајнштајн и се допираат различните аспекти на времето. Оваа тема досега не е обработена. Ова е прв чекор на проектот. Планирано е да ги има „Ајнштајновите соништа 2“ и тој дел да го работам од средината на јануари наредната година во Белград, во Југословенското драмско позориште. Се уште не знам дали двата проекта ќе се сврзат и дали вториот ќе биде продолжение на овој што го работиме со прилепскиот ансамбл. Претставата ќе биде необична, нема да биде базирана само на енергијата и експлозијата на музиката, туку ќе воведеме и нови аспекти како ...
| | веќе видена | слични

Во наредните денови на фестивалот ќе се натпреваруваат 64 актери од Србија, Ерменија, Словенија, Бугарија, Црна Гора, Албанија и од Македонија, кои ќе ја покажат својата актерска игра, во 13 претстави, селектирани во програмата ОTВОРЕН ФЕСТИВАЛОТ „РИСТО ШИШКОВ“ Наместо со едноминутно молчење, театарската публика му оддаде почит со едноминутен аплауз на неодамна починатиот актер Васил Шишков, син на бардот на театарската и филмската уметност Ристо Шишков, на завчерашното отворање на фестивалот што го носи неговото име. Во негова чест, во големата сала на Центарот за култура во Струмица, на видеобим беше прикажан исечок од претставата „Вечната куќа“, во кој Васил Шишков го игра својот татко. На отворањето на 23-то издание на Фестивалот за камерен театар „Ристо Шишков“ во Центарот за култура во Струмица присуствува голем број актери, ликовни уметници, политичари... - Една година по осамостојувањето на нашата земја, токму во овој храм на културата, група културни работници, ентузијасти, во рамките на добро ...
| | веќе видена | слични

Екипата на претставата „Стари времиња“, во режија на Нела Витошевиќ, во продукција на Центарот за култура „Григор Прличев“ од Охрид, по вчерашната неизвесност, денеска тргна за Струмица каде учествува на театарскиот фестивал „Ристо Шишков“.– Се најде поевтин начин за превоз на актерите и на сценографијата. Беше потребен автобус за екипата актери и техничари, но и камион за сценографијата, бидејќи не ја собираше во автобусот, како и автомобил за актерката Ирена Ристиќ. Фактурата со вклучени автобус и камион е 45 000 денари, што е реална сума за превоз на сценографијата и екипата. Немаше никакви проблеми, вели за А1он директорката на НУ “Григор Прличев“, Драгана Боцеска.„На барање од театарската екипа во проектот првично беше во превозот да бидат вклучени автобус, автомобил и камион што не се прифати.Инаку платени се во целост хонорарот за Ирена Ристиќ, за сценографот, а тој што шпекулира со вакви информации се девалвира самиот и театарската уметност за ситни лични интереси. Претставата ,, Стари времиња“ во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во претставата играат Ирена Ристиќ, Горан Стојаноски, Јасмина Билаловиќ Народниот театар Охрид вечерва, 10-ти септември, ќе гостува на 23. по ред реномиран Фестивал на камерен театар „Ристо Шишков" во Струмица. Охридскиот театар на Фестивалот ќе ја изведе претставата "Стари времиња" од Харолд Пинтер, а во режија на Нела Витошевиќ. Во претставата играат Ирена Ристиќ, Горан Стојаноски, Јасмина Билаловиќ.
| | веќе видена | слични

Екипата на претставата „Стари времиња” во режија на Нела Витошевиќ, продукција на НУ „Григор Прличев“ од Охрид за малку немало да оди во Струмица, каде утре вечер треба да настапи на фестивалот „Ристо Шишков“, бидејќи е селектирана во официјалната конкуренција за награди. Директорката на Центарот за култура „Григор Прличев“, Драгана Боцеска, превозот на тројца актери и 10 техничари го проценила на вкупно 61 000 денари. – Од фестивалот „Ристо Шишков“ во Струмица, директорката побарала да ни ги покрие сите трошоци, кога виделе дека се работи за толкава голема сума, организаторите на фестивалот, ни излегоа во пресрет и ни обезедија автобус од „Галеб“ за 20 000 денари со кој ќе патуваат актерите и техничката екипа, тие обезбедија и камион за сценографијата. Инаку, кога на директорката се обиделе да и’ објаснат дека се премногу 1000 евра за оваа намена одговорила: „”Ак’ немате пари, не ојте!”. Потоа, иако претставата е на Центарот за култура и треба да е чест со нивна продукција да учестува на фестивал, таа ...
| | веќе видена | слични

Утре, 10-ти септември, Народен Театар Охрид гостува на 23-тиот реномиран Фестивал на камерен театар „ Ристо Шишков“ во Струмица, со претставата „ Стари времиња" од Харолд Пинтер, а во режија на Нела Витошевиќ. Во претставата играат Ирена Ристиќ, Горан Стојаноски, Јасмина Билаловиќ. Претставата „ Стари времиња“ премиерно беше изведена во рамки на годинешното издание на фестивалот „ Охридско лето“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со филмуван фрагмент од претставата „Вечната куќа", во која Васил го игра ликот на неговиот татко Ристо Шишков, вчера во големата сала на Центарот за култура „Антон Панов" во Струмица беше означен почетокот на 23-то издание на ИФКТ „Ристо Шишков", кој годинава ќе трае пет дена. Фестивалот за отворен го прогласи градоначалникот Зоран Заев, кој упати честитка по повод Денот на независноста на Македонија. Заев на љубителите на театарската уметност им посака добро расположение, а на актерите многу успех на „штиците што живот значат". Овој Фестивал, кој е посветен на големиот актер на македонското глумиште Ристо Шишков, во изминатите 23 години од своето постоење помина два премина, најпрвин од едн во друг век и потоа од домашен во меѓународен фестивал, рече Заев. Првата фестивалска вечер ја отвори Театарот од Шабац со претставата „Каинова лузна" во режија на Југ Радивојевиќ, а беа одиграни и претставите „Среќен крај" и „Надежда Петровик" на НТ од Битола и Фестивал на монодрама и пантомима од Црна Гора. Годинава ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фестивалот „Ристо Шишков“ го доби заслуженото место на мапата на теaтарска Европа (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: