Откриена водена планета! (видео)


2 копии

Астрофизичарите го потврдија во вторникот откритието на нова планета надвор од нашиот сончев систем, воглавно составена од вода и опкружена од густа, влажна атмосфера. Ова откако ги ревидирале податоците добиени од "Хабл", телескопот на Американската вселенска агенција НАСА, со кој во 2009 година беше утврдено постоењето на "егзопланета" на која и го дадоа кодното име GJ1214b. Во соларниот систем има три врсти на планети: каменести (како Земјата, Меркур, Венера, Марс), потоа гасовити (Јупитер и Сатурн) и ледени (Уран и Нептун). Анализирајќи ги податоците за "GJ1214b", астрономот Закори Берта од центарот за астрофизика Харвард-Смитсонијан (CFA), утврдил дека се работи за топол воден свет, опкружен со густа атмосфера. Дијаметарот на "супер-Земјата" е 2,7 пати поголем од нашата планета, а е оддалечена од нас "само" 40 светлосни години и се наоѓа во соѕвездието Офиухус. Ротира околу својата ѕвезда "црвеното џуџе", на оддалеченост од 2 милиони километри, а температурата на планетата изнесува 232 степени ...
| | веќе видена | слични

Истражувачи на Центарот Харвард-Смитсониан за астрофизика во Масачусетс, планетата што ја нарекле ГЈ-1214б ја опишуваат како воден свет опкружен од дебела покривка од пареа. Тие велат дека планетата е речиси три пати поголема од Земјата и тежи близу седум пати повеќе, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. Величината и масата на планетата се потврдени од вселенскиот телескоп Хабл. Астрономите требало да направат нова квалификација за да ја сместат планетата под вода, зашто не можела да се приклучи на друга позната категорија, кои се главно карпести, од мраз и од гас. Планетата е околу 40 светлосни години оддалечена од нас, што е блиску според космичките стандарди. Таа орбитира околу црвена џуџеста ѕвезда секои 38 часа на растојание од само два милиони километри. Близината на сонцето прави температурата на површината да биде 230 целзиусови степени, што е премногу жешко за развивање живот на кој сме навикнале. (Крај)
| | веќе видена | слични

Мисијата на НАСА, Kepler во последно време прилично нè „разгали“ со откритијата на нови планети. Најновото откритие, снимено со вселенскиот телескоп Hubble, е целосно нов вид на егзопланети наречени „Воден свет“, кои се прекриени со густа атмосфера која астрономите ја нарекоа „вжештен мраз“. Во нашиот Сончев систем постојат три главни типови на планети: каменити (Земјата, Венера, Марс), гасовити (Јупитер и Сатурн) и замрзнати гиганти (Уран и Нептун). Но, во остатокот на галаксијата Млечен пат постојат уште многу различни типови. Вселенскиот телескоп Hubble сега ја откри планетата која е оддалечена само 40 светлосни години, а која е спротивна на сите до сега воспоставени норми. Егзопланетата која НАСА ја нарече GJ1214b, го доби прекарот „Супер Земја“, а бидејќи станува збор за планета прекриена со вода, го доби и името „Воден свет“. Таа се врти околу својата ѕвезда „црвено џуџе“, на оддалеченост од два километри, па поради тоа температурата на површината е 232 степени Целзиусови, што значи дека на неа не е ...
| | веќе видена | слични

Астрономите го потврдија постоењето на новата планета Water world GJ 1214b, која има тенка и магловита атмосфера. GJ 1214b е наречена Супер Земја и е поголема од нашата планета, но е помала од Јупитер. Набљудвањата во кои е користен хабл телескопот потврдија дека поголемиот дел од површината на таа планета е составен од вода. Поради високите температури, се претпоставува дека на Супер Земја би можеле да постојат егзотични видови на материја. „GJ 1214b не личи на ниту една планета која сме ја откриле досега“, велеи Закори Берта , водечки истражувач од Ценатрот за астрофизика Харвард Смитсониан. Планетата прв пат беше забележана во 2009 година, а нејзиниот пречник е 2,7 пати поголем од Земјиниот. Нејзината тежина е седум пати поголема од онаа на Земјата. Истражувачите претпоставуваат дека температурата на таа планета е преку 200 степени целзиусови. Атмосферата, како што веруваат истражувачите, е составена од вода. Постои можност таа далечна планета да е покриена со иста магла како онаа која ја опкружува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 567 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 422 | | | веќе видена

Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. За значењето на овој празник и неговото одбележување повеќе од разговор ...
сите 343 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриена водена планета! (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: