Сиктер од градот кој го силувавте, осакативте, угушивте

Ма треба да си навистина лајно за да можеш ова да го напишеш. Откако Коце ги исече сите дрвја на булеварот ЈНА (тоа е името кое што го имаше кога на него имаше над 300 стари липи), и на Илинденска, и на плоштадот и во градскиот парк, и на Водно, и на местото на катните гаражи со имиња на предавниците на Македонскиот народ, и покрај Вардар и секаде каде што имаше дрвп за сечење, одеднаш е крив Жерновски. Ма оваа гнаса од новинари мора да бидат сиктерисани, да не им се дозволи простап до било кое јавно гласило и да им се даде по една метла и да се испратат по улиците малку да зачистат. Се разбира заедно со гнидите излезени од под највлажните камења со членски книшки на ДПМНЕ национал социјалистичка – фашистичка. Дајте бре сиктер од градот кој го силувавте, осакативте, угушивте, обезличивте и така измрцварен го оставивте да умира во купиштата ѓубре. Ајде сиктер под камењата од под кои исползевте гадинки смрдени. Навистина веќе не можам да ве поднесам.
| | веќе видена | слични

Астронаутите на Меѓународната вселенска станица јадат иста храна како луѓето на Земјата, но ја подготвуваат малку поразлично. Командантот Шејн Кимбро во ова видео демонстрира подготовка на сендвич со путер од кикирики.
| | веќе видена | слични

Островите што денес ги знаете како Хаваи т.е. Хавајски Острови, некогаш беа Сендвички Острови. „Сендвичот“ во името им го стави Џејмс Кук, кога ги откри на 18-ти јануари во 1778 година, и ги нарече така во чест на грофот на Сендвич – во тоа време командант на Британското адмиралство, а денес познат како „кумот“ на сендвичите.Џон Монтеки – четвртиот гроф на градот Сендвич во Кент, познат и како лорд Сендвич, бил страсен картаџија. Имал навика да бара јадењето да му се служи меѓу две парчиња леб, за да не мора да ја прекинува играта и за да не ги фаќа картите со мрсни раце. Со тек на време, неговите соиграчи почнале да порачуваат „исто како на Сендвич”, кое набрзо било скратено само на “сендвич”.Во својство на Прв лорд на Адмиралството, лорд Сендвич е тој што ја овозможува експедицијата на капетанот Џејмс Кук, бидејќи токму со средства од Адмиралството ги купува и опремува бродовите од неговата втора и трета експедиција на Кук. Така, во негова чест, новооткриените острови Кук ги нарекува Сендвички ...
| | веќе видена | слични

Крис Прат е фантастичен актер и очигледно знае да направи драматична и уверлива сцена. Тоа го докажа тоа во интервју за BBC 1 Radio кога импровизираше љубовна сцена со сендвич во вселената. Речиси да посакаш да си сендвичот.
| | веќе видена | слични

Кога љубовта е во прашање таа не бира ни место, ниту пак време. Многу често искажувањето на „емоции“ на јавни места е осудувано од сведоците кои ќе се најдат на местото на настанот. Овој пат снимателот на „Република“ беше сведок на нескојдневна случка, односно го овековечи моментот како две желки „водат љубов“. Ако досега сте немале можност да видите како тие го прават тоа, погледнете го видеото.
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 161 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Вработените во Клиничкиот центар го одложија најавеното блокирање на наплатните рампи на паркингот во кругот на клиниките, а министерот за здравство ветил дека ...
сите 133 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 139 | | | веќе видена

Охрид, 12. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде претежно сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен ...
сите 177 | | | веќе видена

Француската полицајци соопшти дека го идентификувала осомничениот напаѓач од Стразбур како Шериф Чекат на возраст од 29 години.Како што пренесуваат тамошните ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сиктер од градот кој го силувавте, осакативте, угушивте

Од:
До кого (е-маил):
Порака: