Тешка сообраќајка во Штип: Едниот возач бил пијан, другиот без возачка

3 копии

Две лица се повредени во сообраќајката, која се случи вчеравечер во 23.30 часот во Штип, на крстосницата од ул. „Васил Главинов“ и ул. „В.П.Јорданова“. До незгодата дошло кога автомобил „мерцедес“ со бугарски национални ознаки, управувано од Љ.Т. (19) од Штип, кој го управувал возилото без да се стекне со право на управување на возило, се судрило со возилото „шевролет калос“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Т.Ф. (23) од Штип. Во незгодата, сопатничката од „шевролетот“, Л.А.(20) од Штип, се здобила со тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во Клиничка болница Штип е пуштена на домашно лекување, додека возачот од „мерцедесот“ се здобил со телесни повреди и бил задржан на лекување во болницата во Штип. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Штип. Над возачите било извршено алкотестирање при што кај возачот на „шевролет калос“ утврдено било присуство на алкохол од 1,72%о.
| | веќе видена | слични
3 копии

Општина Штип почна со асфалтирање улици во населба Пелтеково имање. Раководителот на Одделението за инспекциски надзор во општина Штип Тоше Ѓорѓев информира дека од денеска на барање на граѓаните во оваа населба се асфалтираат 7.500 метри квадратни. – Вкупната вредност на оваа инвестиција е пет милиони денари, средства обезбедени од буџетот на општина Штип. Ова е трет пат како општина Штип асфалтира улици во населбата Пелтеково имање, потоа во Дузлачки рид и Света Недела, рече Ѓорѓиев. Тој истакна дека во овие населби минатата година се асфалтираа главните улици, а сега се асфалтираат оние помалите и споредни улици. Во овие три населби, како што рече, жителите си ги легализираат домовите, со што општината беше должна да им обезбеди асфалт до домовите. Во текот на викендов во Штип ќе се асфалтираат и улиците „Лисец“ и „Личка“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во 15:10 часот на ул. „ Партизанска“ во Битола се случи сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило Шевролет Спарк и паркирано моторно возило Рено Твинго. Во незгодата возачот на шевролетот се здобил со телесни повреди, набиеници на главата и телото.
| | веќе видена | слични

Возач кој управувал автомобил без возачка дозвола и сопатничка во автомобил што го управувал пијан возач биле повредени во сообраќајна несреќа што се случила завчера вечерта во Штип. Според полицијата, сообраќајката се случила во 23.30 часот на крстосницата од улиците Васил Главинов и Вера Поп Јорданова кога се судриле автомобил „мерцедес“ со бугарски национални ознаки, што го управувал Љ.Т. (19) од Штип, кој немал возачка дозвола, и автомобил „шевролет калос“, управуван од штипјанецот Т.Ф. (23). Во судирот тешки повреди добила сопатничката од „калосот“ Л.А.(20) од Штип и по дадената лекарска помош во Kлиничката болница во Штип, била пуштена на домашно лекување. Возачот на автомобилот „мерцедес“ бил задржан на лекување во болницата. Полицијата извршила увид и ги утврдува причините за сообраќајката. Kај возачите било извршено алкотестирање по што било утврдено дека возачот на „калосот“ имал 1,72 промил алкохол во крвта.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера, во 23.30 часот, во Штип, на крстосницата од ул. „Васил Главинов“ и ул.„В.П.Јорданова“ се случила сообраќајна незгода помеѓу ПМВ „Мерцедес“ со бугарски национални ознаки, управувано од Љ.Т. (19) од Штип, кој го управувал возилото без да се стекне со право на управување возило, и ПМВ „Шевролет Калос“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Т.Ф. (23) од Штип. Во несреќата сопатничката од ПМВ „Шевролет Калос“, Л.А.(20) од Штип, се здобила со тешки телесни повреди, која по укажаната лекарска помош во Клиничка болница Штип е пуштена на домашно лекување, додека возачот од ПМВ „Мерцедес“ се здобил со телесни повреди и бил задржан на лекување во болницата во Штип. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Штип. Над возачите било извршено алкотестирање при што кај возачот на ПМВ „Шевролет Калос“ утврдено било присуство на алкохол од 1,72%о.. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

До незгодата дошло кога автомобил „мерцедес“ со бугарски национални ознаки, управувано од Љ.Т. (19) од Штип, кој го управувал возилото без да се стекне со право на управување на возило, се судрило со возилото „шевролет калос“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Т.Ф. (23) од Штип. Во незгодата, сопатничката од „шевролетот“, Л.А.(20) од Штип, се здобила со тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во Клиничка болница Штип е пуштена на домашно лекување, додека возачот од „мерцедесот“ се здобил со телесни повреди и бил задржан на лекување во болницата во Штип. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Штип. Над возачите било извршено алкотестирање при што кај возачот на „шевролет калос“ утврдено било присуство на алкохол од 1,72%о.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се одржа 53. седница на Советот на Општина на чиј дневен ред беа 32 точки и две информации Усвоени се Предлог-Одлуките за утврдување дека не се исполнети условите за донесување на урбанистичко-планска документација за усогласување на намената на земјиштето на повеќе катастарски парцели со намената на бесправно изградениот објект, Усвоена е предлог-одлука за отстапување на користењето и управувањето на училишната спортска сала на ООУ "Славејко Арсов" - Штип, потоа предлог-одлука за измена и дополнување на Одлуката за користење на јавниот простор за паркирање на подрачјето на град Штип и предлог-одлука за доделување финансиски средства за интернационален ден на џез музиката и за финансиски средства на спортски клубови. Исто така усвоена е предлог-одлука за одобрување на финансиски средства на Македонска православна црква - Охридска архиепископија, брегалничка православна епархија, православен митрополит брегалнички, предлог-одлука за давање согласност за склучување Договор за меѓусебни односи со Швајцарска ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тешка сообраќајка во Штип: Едниот возач бил пијан, другиот без возачка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: