Анкета за проблемите на жените од Ѓорче Петров

Резултатите од анкетата за потребите, барањата и проблемите со кои се соочуваат жените на територија на Општина Ѓорче Петров беа разгледани вчера на работилница во Општината. Најголем дел од над 70 предлози и барања кои се доставени до Општината се однесуваат на комуналната сфера, канализацијата, помош за ранливите категории на семејства, за вработување, осветление, за отворање градинки, детски паркови, игралишта, мини-пазари и фонтани. Жените, во анкетата посебно го нагласиле и проблемот со кучињата скитници, поставувањето на сообраќајните знаци на места каде што е неопходно, изградбата на објекти од јавен интерес, како што се банки, пошта, ресторан и здравствен дом. Целта на анкетата е мотивирање и јакнење на улогата на жените и нивната информираност за надлежностите на Општината. Kако што информира Општина Ѓорче Петров, анкетата е спроведена во април на три локации, кај маркетот „Тинекс“ во Ѓорче Петров, во дворот на ОУ „Страшо Пинџур“ и кај „Kики маркет“ во населбата Даме Груев.
| | веќе видена | слични
4 копии

Општина Ѓорче Петров информира дека се асфалтираат шест крака на улицата „Црногорска 2“, поточно 2, 4, 6, 8, 10 и 12 во непосредна близина на централните гробишта во Ѓорче.Проектот заеднички го реализираат Градот Скопје и општината Ѓорче Петров, а градежните работи ги изведуваат екипи од ЈП „Улици и патишта“.Вкупната должина за асфалтирање е 1.300 метри, а краците се со широчина од 3,5 до 4 метри, а од 4,5 до 5 метри широчина е главната улица на која се надоврзуваат краците.- Со деталната реконструкција ќе бидат избегнати сите проблеми што ги носеа временските прилики - соопшти општина Ѓорче Петров.Работите ќе траат до крајот на јуни 2017 година, а за овој проект издвоени се три милиони денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Улици кои за време на дожд и снег беа тешко проодни и преставуваа проблем за жителите на дел од населбата „ Дексион" , Општина Ѓорче Петров, веќе се минато. Асфалтирањето на шесте крака на улицата „Црногорска 2", проектот, кој заеднички го реализираат Градот Скопје и Општината Ѓорче Петров, на жителите од овој дел на општината ќе им овозможи современи услови за живот но и побрза комуникација со останатиот дел од населбата и градот Скопје. Градежните работи се во тек , а ги изведуваат екипи од ЈП „ Улици и патишта". Се асфалтираат краците : 2,4,6,8,10 и 12 на споменатата улица која се наоѓа во непосредна близина на централните гробишта во Ѓорче. Вкупна должина за асфалтирање е 1300 метри, краците се со широчина од 3,5 до 4 метри, а од 4,5 до 5 метри широчина е главната улица на која се надоврзуваат споменетите краци. И до сега општината секоја година вршеше санација на улиците но со првите поројни дождови истите брзо се раскопуваа. Со деталната реконструкција ќе бидат избегнати сите проблеми кои ги носеа ...
| | веќе видена | слични

Проектот заеднички го реализираат Град Скопје и општината Ѓорче Петров, а градежните работи ги изведуваат екипи од ЈП „Улици и патишта“. Вкупната должина за асфалтирање е 1.300 метри, а краците се со широчина од 3,5 до 4 метри, а од 4,5 до 5 метри широчина е главната улица на која се надоврзуваат краците. – Со деталната реконструкција ќе бидат избегнати сите проблеми кои ги носеа временските прилики, соопшти општина Ѓорче Петров. Работите ќе траат до крајот на јуни 2017 година, а за овој проект издвоени се три милиони денари.
| | веќе видена | слични

Деновиве интензивно се работи на асфалтирање четири нови улици во населбата Стопански Двор, во општината Ѓорче Петров. Имено, според надлежните, станува збор за краците еден, два, три и четири, кои се со вкупна должина од 620 метри и широчина од четири метри. На овие улични краци е поставена и фекална канализација. Како што велат надлежните, целата реконструкција би требало да заврши кон крајот на јуни. Парите за интервенцијата се обезбедени од Министерството за транспорт и врски, како и од општината Ѓорче Петров. По овие зафати, се очекува и асфалтирање на краците на главната улица во Волково, како и во населбата Кисела Јабука, поточно на улиците со броевите 10 и 46.
| | веќе видена | слични
8 копии

Деновиве се работи на асфалтирање на четири крака од улицата „ 51“ во населбата Стопански двор во Општина Ѓорче Петров. Тоа се краците 1, 2, 3 и 4 со вкупна должина од 620 метри и широчина од 4 метри. Претходно на истите беше поставена фекална канализација со што е решен долгогодишниот проблем на граѓаните кои претходно мораа да користат септички јами, кои како такви претставуваа потенцијален извор на зарази. Работите ги изведува „Македонија пат“ и истите целосно треба да завршат до крајот на јуни. Средствата се обезбедени преку Министерството за транспорт и врски и Општината Ѓорче Петров. Исто така, ќе се работи на асфалтирање на краци на главната улица во Волково. Набргу ќе почнат градежни работи во населбата Кисела Јабука, каде што ќе се асфалтираат краци на улиците „10“ и „46“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во основните училишта во Општина Ѓорче Петров во тек е Конкурс за доделување награди, дипломи и пофалници на учениците и просветните работници кои се доделуваат за особени постигнувања и постигнати успешни резултати во образованието На крајот од учебната година (10 јуни 2017 г) ќе биде прогласен првенец на генерација на Општина Ѓорче Петров за основно образование кој ќе биде награден со плакета и награда (часовник, компјутер, лаптоп или слично) во вредност од 10.000 денари. Најдобрите ученици од 4 до 9 одделение ќе добијат дипломи и награди (часовник, таблет, енциклопедија и сл.) во вредност од 3.000 денари. Пофалници за постигнат особен успех во спортот, музиката, ликовната уметност и друго ќе се доделат на поединци или групно на ученици или просветни работници кои постигнале успеси во одредени области, имаат освоено награди, дипломи и признанија и ја промовираат Општината Ѓорче Петров и ќе бидат наградени со посебна диплома и награда во вредност од 3.000ден. За истакнат просветен работник која се доделува ...
| | веќе видена | слични

Предходно, на тие улици беше поставена фекална канализација со што е решен долгогодишниот проблем на граѓаните кои мораа да користат септички јами. Работите ги изведува „Македонија пат“ и целосно треба да завршат до крајот на следниот месец. Средствата се обезбедени преку Министерството за транспорт и врски и општина Ѓорче Петров. Од општината најавуваат дека ќе се работи и на асфалтирање на краци на главната улица во Волково. Набргу треба да започнат градежни работи во населбата Кисела јабука каде што ќе се асфалтираат краци на улиците „ 10“ и „ 46“.
| | веќе видена | слични

Поплавени подруми и гаражи, уништен мебел и покуќнина. Ваква слика остави вчерашното невреме во скопскиот регион. Зоран Варга кој живее на Браќа Чакреви вели дека целата вода од улицата која е во градба му се слевала во гаражата. Штета од вчерашниот обилен дожд има и неговата соседка Соња Петровиќ. Вели дека од синоќа до пладне сама ја исцрпувала водата од подрумот. При обилни постојано се поплавувале, но ваква штета досега немале. Синоќа вода навлегла и во домот на нејзините први соседи. - Само на оваа улица Браќа Чакреви штета од вчерашното силно невреме кое го зафати скопскиот регион штета е предизвикана во десетина куќи. Вчера на неколку улици во Ѓорче Петров, Козле и Лисиче биле повикани и екипи на Против пожарната бригада. Од службата за Сител велат дека во исцрпувањето на вода помагале секаде каде можеле да стигнат. Додека траело невремето интервенирале и на два пожари во Скопје предизвикани од удар на гром. Вчера и бројот 195 на ЦУК е во прекин подари дефект предизвикан од силните грмотевици. Од ...
| | веќе видена | слични

Екипите на штабот за заштита и спасување на Град Скопје интервенираа на поголем број на локации по обемните врнежи на дожд кои го зафатија регионот. По обилните врнежи на дожд на неколку локации во Скопје се појавија поплави, во општините Бутел, Карпош и Ѓорче Петров. На терен интервенираа поголем број на екипи на штабот за заштита и спасување на Град Скопје, каде со возила и пумпи во повеќе поплавени објекти интервенираа екипи на Противпожарната бригада на Скопје и ЈП „Водовод и канализација“.И во наредниов период штабот за заштита и спасување на Град Скопје будно ќе ја следи состојбата на терен и доколку има потреба, соодветно ќе интервенира.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анкета за проблемите на жените од Ѓорче Петров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: