За десетина години сите ќе бидеме без работа


Наскоро роботите ќе н` заменат во сите работи, тврдат научниците од „Оксфорд“ и „Јејл“. Стручњаците од областа на роботиката предвидуваат дека робитите ќе почнат да им ја преземаат работата на луѓето веќе од 2024 година кога роботиката ќе биде појака и во преведувањето, па дури и во пишувањето училишни есеи. Во текот на 2027 година роботите ќе го преземат возењето камиони, во 2031 година ќе бидат главни во трговијата, а до средината на векот ќе постојат писатели машини кои ќе бидат задолжени за пишувањето на бестселерите. Луѓето што ќе се најдат во болниците во 2053 година ќе ги оперира д-р Робот. Научниците проценуваат дека постои 50 отсто веројатност дека вештачката интелигенција ќе ја надмине човековата во наредните 45 години и дека сите човечки работи ќе станат автоматизирани најдоцна за 120 години. Но експертите од Азија се децидни дека роботите ќе ги преземат човековите активности многу пред тој рок. Научната анкета е спроведена помеѓу стручњаците кои се занимаваат со роботи и пласирана е на ...
| | веќе видена | слични

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж предвидува дека човештвото наскоро не ќе може да го следи технолошкиот развој и да се носи со пропагандата која ќе ја контролира вештачка интелигенција. Тој смета дека вештачката интелигенција во многу ќе се разликува од тоа што го предвидуваат нејзините создаватели. -Замислите како „Дејли Меил“ го уредува и пишува само вештачка интелигенција, а во светот постои само тој медиум. Во тоа ќе се претворат и „Фејсбук“ и “Твитер“ . - рекол Асанж, пренесува RT. Асанж е уверен дека развојот на вештачката интелигенција и виртуелната реалност ќе го направат човештвото поранливо и поподложно на манипулации. -Луѓето отсекогаш биле под влијание на софистицираната технологија. Какво само влијание ќе имаат програмите со вештачка интелигенција кога ќе почнат да го собираат целиот материјал од интернет и да предвидуваат 20-30 чекори понапред. Луѓето не ќе можат да го следат тоа. - вели Асанж. Тој посочува дека во Силициумската долина во САД научниците веќе работат на создавање моќна ...
| | веќе видена | слични

Денес, интеграцијата на луѓе и роботи е непобитен факт. Но вата студија тврди дека постојат 50 отсто шанси дека вештачката интелигенција или роботите ќе ги надвладеат луѓето за 45 години, или до 2060та година. Овој заклучок се темели на истражување во кое учествувале повеќе од 350 експерти за вештачка интелигенција. Тоа е така затоа што се очекува вештачката интелигенција порано да успее да ги совлада бројните интелектуални активности и наредби. До 2024та година, на пример, вештачката интелигенција би можела да биде подобра од луѓето во преведување од еден на друг јазик. До 2026та би можела да биде подобра во правење на универзитетски есеи, а до 2027ма, може да биде подобра и во возење на камиони. Вештачката интелигенција или роботите би можеле да почнат да работат во трговија до 2031ва година. До 2049та би пишувале бестселери, а до 2053та веќе автономно ќе вршат оперативни зафати. Учесниците во испитувањето веруваат дека за 120 години, сите човечки задачи ќе бидат автоматизирани. Резултатот очигледно има ...
| | веќе видена | слични

Експерти од областа на роботиката од повеќе светски универзитети предвидуваат дека од 2024 роботите се повеќе ќе ја преземаат работата на луѓето, од возачи на камиони, трговци, па се до доктори и писатели на бестселери.Научниците проценуваат дека веројатноста вештачката интелигенција да ја надмине онаа човечката наредниве 45 години, е 50 отсто. Ова мислење е посебно застапено кај азиските експерти за роботика и футуристи.Во анкетата организирана од Оксфорд и Јејл, учествувале 352 експерти, пишува „Њу Саентист“.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 225 | | | веќе видена

Референдумот е за преименување во Северна Македонија, за Спогодбата со Грција, за промена на Уставот, нема гаранција за членство во ЕУ... Му благодариме на ...
сите 44 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За десетина години сите ќе бидеме без работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: