Извештај: Српските затвори се најнатрупани во Европа

Mинистерот вели дека условите се подобруваат додека Србија ги зголемува своите затворски капацитети и ги изменува законите. Според еден неодамнешен извештај на Советот на Европа, Србија води во Европа во однос на пренатрупаноста на затворите. [AФП] Српските власти ги подобруваат капацитетите на затворите во земјата, но пренатрупаноста и понатаму претставува проблем, велат експертите. Извештајот на Советот на Европа во април покажа дека Србија е на прво место во Европа во однос на пренатрупаноста на затворите. Извештајот, кој се потпира на податоци од 2012 година, покажа дека Србија има 11.070 затвореници, а затворски капацитет од 6.950, односно просечно 159 затвореници на 100 легла. Италија се рангираше на второто место со 145 затвореници на 100 затворски легла, додека Кипар имал 140 затвореници на 100 легла. Проблемот со пренатрупаноста е најакутен во Србија, Кипар, Унгарија и Белгија, според овој извештај, кој покажа дека просекот во Европа е 98 затвореници на 100 затворски легла. Капацитетот на затворите ...
| | веќе видена | слични

Стотици сиријци беа ослободен од затвор откако беа амнестирани од претседателот Башар ал-Асад во обид да се одбележи неговиот реизбор за претседател. Во соопштението се вели дека 320 затвореници беа ослободени од пред три дена од централниот затвор во северниот дел на Алепо како Асад објави победа на претседателските избори. Се проценува дека во затворите низ Сирија има 18.000 затвореници. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Над стотици Сиријци се пуштени од затвор, бидејќи ги амнестираше претседателот Башар ал Асад во намерата да "го одбележи својот реизбор неделава", соопштија сиријските власти. Во соопштението се наведува дека 320 затвореници се пуштени пред три дена од Централниот затвор во северен Алеп кога е објавена победата на Асад на претседателските избори. Уште 480, меѓу кои и 80 жени ќе бидат ослободени од тој затвор во покраината Дамаск во наредните денови бидејќи затворот добива нова намена и ќе биде зграда на општината, пренесува АФП. Затворениците биле обвинети за „тероризам“, термин кој сирисјката влада го користи за оние кои биле вклучени во востанието. Се проценува дека во затворите ширум Сирија има околу 18 илјади затвореници, наведува АФП.
| | веќе видена | слични

320 затвореници се пуштени од Централниот затвор во Алепо кога беше објавена победата на Асад на претседателските избори пред три дена. Уште 480 од кои 80 жени ќе бидат ослободени од затвор во Дамаск, бидејќи затворот добива друга намена и ќе биде зграда за општина - пренесе Франс прес. Овие затвореници служеле затворска казна за „тероризам“ - термин кој властите го користат за демонстрантите против режимот. Во сириските затвори има 18 000 затвореници - информира Франс прес.
| | веќе видена | слични
10 копии

Стотици Сиријци се ослободени од затворите откако ги амнестираше претседателот Башар ал Асад, во намера да го „одбележи својот реизбор оваа недела“, соопшти сирискиот Центар за човекови права, со седиште во Лондон. Стотици Сиријци се ослободени од затворите откако ги амнестираше претседателот Башар ал Асад, во намера да го „одбележи својот реизбор оваа недела“, соопшти сирискиот Центар за човекови права, со седиште во Лондон. Во соопштението се наведува дека 320 затвореници се пуштени пред три дена од Централниот затвор во северно Алепо, кога беше објавена победата на Асад на претседателските избори. Оваа невладина организација соопштува дека десетици затвореници биле ослободени вчера од затворот Адре и оти вкупно 480, меѓу кои 80 жени, ќе бидат ослободени од тој затвор во покраината Дамаск во следните денови, а затворот ќе добие нова намена и ќе стане општинска зграда. Затворениците во Адре служеа казни по обвиненија за „тероризам“ - термин кој сириската Влада го користи за сите вклучени во ...
| | веќе видена | слични

Пукањете од прославата за реизборот на претседателот Башар Асад, зеде жртви и рани луѓе во Дамаск, соопшти весникот “Дејли стар”, цитиран од Њуз.ру и Стандард њуз. “На крајот на краиштата празничното пукање на приврзаниците на Асад уби тројца и рани десетици”, прецизира шефот на Сириската опсерваторија за човекови права Рами Абдел Рахман. Минути пред еуфоријата претседателот на парламентот Мохамад ал Лахам најави дека при преброени 100% билтени Асад освои 88,7 отсто од гласовите. Професорот од Дамаскиот универзитет Хасан ан Нури и пратеникот Махер Хаџар пак биле поддржани односно со 4,3% и 3,2% од гласовите. Претседателското гласање минало со одѕив од 73,4%. Победата на Асад беше поздравена со извици “Да живее Башар!” и истрели, иако претседателот повикалда не се трошат залудно куршуми. Додека Русија го поздрави одржувањето на изборите, Западот ги нарече фиктивни. “Во бруталноста на режимот на Асад, која доведе до конфликт, загинаа над 160 000 луѓе. Осуда за фиктивните избори од 3 јуни. За Асад нема иднина ...
| | веќе видена | слични

Башар Асад победи на претседателските избори во Сирија со 88,7 отсто од гласовите, соопшти претседтаелот на парламентот. На изборите гласале 73,4 отсто од избирачите. Најмалку три лица загинале синоќа во Дамаск на прославата за победата на старо-новиот претседател Башар ал Асад. Во текот на прославата повредени се и десетина луѓе. На изборите Асад освоил 88,7 отсто од гласовите, а неговите противкандидати, Хасан ал Нури и Махир ал Хаџар освоиле по 4,3, односно 3,2 отсто, соопштил претседателот на парламентот Мухамед ал Леман.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извештај: Српските затвори се најнатрупани во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: