Во акциJа на Европол разбиена организирана криминална група


Грци шверцувале мигранти преку Македонија Европол разби организирана криминална група, која од Грција преку Македонија шверцувала мигранти во земјите од ЕУ, а за транспортот наплаќала по 16.000 евра од човек. Kако што информира Европол, освен преку копно, преку балканската рута, мигрантите биле префрлани во Западна Европа и со авиони, но со фалсификувани документи. Според првичните информации, нема осомничени или приведени македонски државјани, кои евентуално биле замешани во шверцот. Kако што информира Европол, операцијата за разбивање на бандата била спроведена заедно со грчката полиција, како и на Националната криминалистичка агенција на Велика Британија и тоа по неколку месечна истрага. Во големата акција што била спроведена во Атина на крајот на минатиот месец биле уапсени 12 лица, од кои седуммина члена на групата за организиран криминал. Четворица од уапсените се мигранти кои требало да бидат шверцувани, а еден е авганистански државјанин, кој бил уапсен за носење лажна лична карта. Според Европол, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Речиси 100 мигранти се спасени во пустината Сахара од страна на воените трупи на северен Нигер. Тие се наоѓале во многу тешка состојба, и доколку не биле најдени уште еден ден, најверојатно, ќе починеле, пренесува BBC. Водачите ја напуштиле групата во која имало и деца и жени оставени без вода и храна. Според непотврдени информации, едно дете починало. Рутата од Нигер до Либија е една од главните за мигрантите пред да заминат во водите на Медитеранот за да стигнат до Европа. Над 40 луѓе починале од жед пред неколку дена во Сахара, откако во пустината се расипал камионот со кој се превезувале.
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалничката на Рим, Вирџинија Раџи и порача на Владата на Италија да не испраќа повеќе мигранти во тој град, наведувајќи дека дополнитените пристигнувања ќе ги зајакнат општествените тензии. Повеќе од 500 илјади мигранти пристигнале со бродови преку медитеранската рута во Италија од 2014 година, а околу 200 илјади се сместени во центрите ширум земјата, јави Би-Би-Си. Раџи на налогот на Твитер објави дека не смее да се дозволи тензиите во општеството да се зајакнат. - Затоа велам дека е невозможно, дури и ризично, да се размислува за создавање нови места за прием, рече Раџи.
| | веќе видена | слични

Галуп открива дека преку 700 милиони жители на оваа планета не се задоволни од местото во кое живеат и би се преселиле на некое друго место, во друга држава. Освен кај стандардниот планетарен чемер, ваквата желба најмногу расте во европските држави кои се оставени надвор од ЕУ. Албанија, на пример, е во топ три потенцијални мигранти, а и ние не сме „лоши“. 14% од возрасното население на Земјава односно 710 милиони лица се гледаат себе си како потенцијали мигранти кои би го промениле местото на живеење. Резултатите на Галуп се направени со анкета на речиси 600.000 лица цо 156 земји во кои живее од вкупната популација и се однесуваат на периодот од 2013-2016. Ова претставува зголемување од претходните три години кога како мигранти лесно можеле да се замислат 13% од населението, односно 630 милиони луѓе. На светов постои 31 држава во која три од десет луѓе би киднале од неа. Таму сме и ние, како дел од групацијата европски држави надвор од ЕУ во која порастот е најголем (27% во однос на претходните 21%). ...
| | веќе видена | слични

Од безбедносен аспект Европа добро ја контролира Балканската рута, но  од друга страна   загрижува тоа што расте бројот на  криминални групи кои криумчарат мигранти. --Република Македонија прилично добро и прилично вешто се постави во една ваква глобална ситуација каде што предизвикот со мигрантите беше голем и за Македонија како една од помалите држави и впечаток е дека прилично добро се носи со овие предизвици и прилично добро излегува на крај кога станува збор за легалните миграциски текови, вели Трпе Стојановски универзитетски професор. Најголемиот дел од мигрантите ја користат Балканската рута, а не Медитеранот, како што велат европските медиуми,  бидејки така  им е најлесно да стигнат кон  север. -Резултатот од оваа појава од доаѓањето на мигрантите може да биде катастрофален на пример терористичкиот напад во Франција засегна,  беа инволвирани француските државјани но од администгративна гледна точка тоа се државјани кои имаат документи и се французи во нивните документи но не се французи културолошки ...
| | веќе видена | слични

Речиси сите мигранти се сместени во центрите и апсолутно е невозможно нелегално да ја поминат унгарската границаВо Србија во моментов има 7 илјади мигранти и состојбата е стабилна. Според Ненад Иванишевиќ, државен секретар во Министерството за вработување не се очекува дополнителен прилив на мигранти а со досегашните, во моментов успешно се справуваат.Европската унија, ќе издвои 4 милиони евра да и помогне на локалната самоуправа за полесно да се справи со трошоците од мигрантската криза.Иванишевиќ истакнал дека речиси сите мигранти се сместени во центрите и апсолутно е невозможно нелегално да ја поминат унгарската граница.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Србија во моментов има 7 илјади мигранти и состојбата е стабилна. Според Ненад Иванишевиќ, државен секретар во Министерството за вработување не се очекува дополнителен прилив на мигранти а со досегашните, во моментов успешно се справуваат. Европската унија, ќе издвои 4 милиони евра да и помогне на локалната самоуправа за полесно да се справи со трошоците од мигрантската криза. Иванишевиќ истакнал дека речиси сите мигранти се сместени во центрите и апсолутно е невозможно нелегално да ја поминат унгарската граница.
| | веќе видена | слични

Шверцот на мигранти станува најпрофитабилна дејност на организираните криминални групи, кои во 2015 година заработиле околу 6 милијарди евра, а наместо по илегален пат, илегалците с` почесто користат легални патишта да дојдат во земјите од ЕУ, но со фалсификувани документи. Токму последниот случај во кој беше разбиена банда од Грција што шверцувала мигранти преку Македонија покажува колку е развиен бизнисот со шверцот на мигранти. Kако што претходно информира „Дневник“, Европол во соработка со грчката полиција и Националната криминалистичка агенција на Велика Британија по неколкумесечна истрага разби организирана криминална група, која за транспортот наплаќала по 16.000 евра од човек. Освен преку копно, преку балканската рута, мигрантите биле префрлани во Западна Европа и со авиони, но со фалсификувани документи. Според првичните информации, нема осомничени или приведени македонски државјани, кои евентуално биле замешани во шверцот. Од истрагата било утврдено дека бандата била замешана во 26 случаи на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 95 | | | веќе видена

Jелена Карлеуша вчера сепак се појави на снимањето на “Ѕвездите на Гранд”. Пристигна видно нерасположена, во придружба на својот менаџер, избегнувајќи ги ...
сите 231 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 246 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во акциJа на Европол разбиена организирана криминална група

Од:
До кого (е-маил):
Порака: