Армиите на Балканот покажуваат соработка во кризни ситуации

Експертите и официјалните претставници се согласуваат дека соработката помеѓу вооружените сили се покажува како скапоцена во справувањето со природните непогоди. Спасувач држи в раце дете за време на евакуацијата на поплавена улица во северниот град Маглај во Босна и Херцеговина (БиХ) на 16 мај. [АФП] Вооружените сили во Западен Балкан имаат важна улога во надминувањето на итните состојби, како што се неодамнешните поплави во Босна и Херцеговина (БиХ), во Хрватска и во Србија, преку помош на тимовите за управување со кризи и на граѓаните во спасувањето луѓе, стока и имот. Според мајорот Јован Кривокапиќ, портпарол на српското Министерство за одбрана, членовите на српските вооружени сили биле вклучени во неколку кризни состојби во текот на 2014 година. Вооружените сили на Балканот одиграа клучна улога со тоа што им помагаа на Босна и Херцеговина (БиХ), на Хрватска и на Србија во спасувањето луѓе, стока и имот за време на неодамнешните поплави. [Никола Барбутов/SETimes] „Учествувавме во расчистувањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 363 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 210 | | | веќе видена

Преговарачите од земјите-членки на Европската унија не успеаја да постигнат договор во врска со буџетот за еврозоната за 2019 година до крајниот рок кој истече ...
сите 233 | | | веќе видена

Немаше спас, опасно беше. Кад погледнамо одозгора – иде Дунав! Искочисмо надвор на своју храброст и вољу. Ризик јак, мила душа. И да погинеш, колку можеш ќе се ...
сите 145 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 55 | | | веќе видена

Поранешниот германски тенисер и тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер, изјави дека победата на Саша Зверев е добра за младите играчи, но и дека Србинот се уште ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Армиите на Балканот покажуваат соработка во кризни ситуации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: