Армиите на Балканот покажуваат соработка во кризни ситуации

Експертите и официјалните претставници се согласуваат дека соработката помеѓу вооружените сили се покажува како скапоцена во справувањето со природните непогоди. Спасувач држи в раце дете за време на евакуацијата на поплавена улица во северниот град Маглај во Босна и Херцеговина (БиХ) на 16 мај. [АФП] Вооружените сили во Западен Балкан имаат важна улога во надминувањето на итните состојби, како што се неодамнешните поплави во Босна и Херцеговина (БиХ), во Хрватска и во Србија, преку помош на тимовите за управување со кризи и на граѓаните во спасувањето луѓе, стока и имот. Според мајорот Јован Кривокапиќ, портпарол на српското Министерство за одбрана, членовите на српските вооружени сили биле вклучени во неколку кризни состојби во текот на 2014 година. Вооружените сили на Балканот одиграа клучна улога со тоа што им помагаа на Босна и Херцеговина (БиХ), на Хрватска и на Србија во спасувањето луѓе, стока и имот за време на неодамнешните поплави. [Никола Барбутов/SETimes] „Учествувавме во расчистувањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 215 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 302 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Армиите на Балканот покажуваат соработка во кризни ситуации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: