Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

Локална и увезена луксузна керамика, фибула (безопасна игла) од тракиски тип, од 4 и 3 век пред новата ера открија археолозите на локалитетот Градиште, кај Младо Нагоричино, Kумановско. Тимот предводен од археологот Марјан Јованов, професор на катедрата за историја на уметноста и археологија при Филозофскиот факултет во Скопје, ги привршува едномесечните истражувања на локалитетот, кој во последните години е вистинско изненадување за научниците. Со археолозите од кумановскиот музеј тие и годинава работат на акрополата, каде што пред неколку години беше откриен голем, резиденцијален објект. Истражувањата завршуваат задутре, вели Дејан Ѓорѓиевски, директор на Музејот во Kуманово. Иако истражувањата се водат како дел од капиталните проекти на Владата, тие денес се пооскудно финансирани, за разлика од пред неколку години. Буџетот е доволен за едномесечни ископувања на теренот. - Работевме на акрополата и на источната падина на локалитетот. Најмногу на акпрополата каде што била поставена пробна сонда. Таму уште ...
| | веќе видена | слични

И Република Македонија отсега има свое место во балканската мрежа на палеолитската култура. Археолозите за првпат открија локалитет со камени орудија од средниот палеолит. Откритието е резултат на десетмечните археолошките истражувања во близина на Свети Николе.Узун Мери е името на локалитетот каде домашните археолози за првпат открија камени орудија кои ги користел хомо неандерталецот. Според познавачите, ваквото наоѓалиште е единствено и уникатно во земјава, Тие потенцираат дека палеолитскиот човек како свои засолништа најчесто ги користел пештерите, но овој пат, станува збор за отворена станица со елементи од материјалната култура, кои луѓето ги користеле под отворено небо.Универзитетскиот професор, Трајче Нацев оценува дека вакви палеолитски отворени станици се откриени во Грција, Бугарија, Србија, Црна Гора, Хрватска и Словенија, но како што вели, палеолитот во Македонија е истражуван многу малку.Археологот Дарко Стојановски пак, објаснува дека луѓето од палеолитот функционирале во мобилни групи, кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека се злоупотребува Претседателот на Република Македонија и ги негира изнесените наводи во службената белешка ...
сите 310 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 309 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 170 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 250 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 77 | | | веќе видена

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани за неговиот живот и ...
сите 470 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: