Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

Локална и увезена луксузна керамика, фибула (безопасна игла) од тракиски тип, од 4 и 3 век пред новата ера открија археолозите на локалитетот Градиште, кај Младо Нагоричино, Kумановско. Тимот предводен од археологот Марјан Јованов, професор на катедрата за историја на уметноста и археологија при Филозофскиот факултет во Скопје, ги привршува едномесечните истражувања на локалитетот, кој во последните години е вистинско изненадување за научниците. Со археолозите од кумановскиот музеј тие и годинава работат на акрополата, каде што пред неколку години беше откриен голем, резиденцијален објект. Истражувањата завршуваат задутре, вели Дејан Ѓорѓиевски, директор на Музејот во Kуманово. Иако истражувањата се водат како дел од капиталните проекти на Владата, тие денес се пооскудно финансирани, за разлика од пред неколку години. Буџетот е доволен за едномесечни ископувања на теренот. - Работевме на акрополата и на источната падина на локалитетот. Најмногу на акпрополата каде што била поставена пробна сонда. Таму уште ...
| | веќе видена | слични

И Република Македонија отсега има свое место во балканската мрежа на палеолитската култура. Археолозите за првпат открија локалитет со камени орудија од средниот палеолит. Откритието е резултат на десетмечните археолошките истражувања во близина на Свети Николе.Узун Мери е името на локалитетот каде домашните археолози за првпат открија камени орудија кои ги користел хомо неандерталецот. Според познавачите, ваквото наоѓалиште е единствено и уникатно во земјава, Тие потенцираат дека палеолитскиот човек како свои засолништа најчесто ги користел пештерите, но овој пат, станува збор за отворена станица со елементи од материјалната култура, кои луѓето ги користеле под отворено небо.Универзитетскиот професор, Трајче Нацев оценува дека вакви палеолитски отворени станици се откриени во Грција, Бугарија, Србија, Црна Гора, Хрватска и Словенија, но како што вели, палеолитот во Македонија е истражуван многу малку.Археологот Дарко Стојановски пак, објаснува дека луѓето од палеолитот функционирале во мобилни групи, кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Погребот на Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика, се одржа денеска во 15 часот во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. Голем број ...
сите 212 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: