Оваа песна го намалува стресот кај луѓето


Тоа што го знаеме е дека музиката позитивно влијае на здравјето на луѓето. Научниците открија која е песната која тоа го прави најдобро.Доктор Дејвид Луис – Хоџсон од интернационалната лабораторија „Mind lab“, изјавил дека една песна посебно влијаела на релаксацијата на учесниците во истражувањето, односно се издвоила од останатите песни кои има биле пуштани. Станува збор за песната „Weightless“ на Marconi Union која ја намалила анксиозноста за 65%, а влијаела и на смирување на физиолошките состојби кај луѓето смирувајќи за 35%. Така што, следниот пат кога ќе се чувствувате вознемирени и анксиозни, ова е песната која треба да си ја пуштите.
| | веќе видена | слични

Социјалните мрежи менуваат многу аспекти од нашиот живот, а научниците само дознаваат како тоа влијае на сите нас. Неодамнешниот скандал на Фејсбук со Кембриџ Аналитика направи многу корисници одново да ја преиспитаат улогата на Фејсбук во нивните животи. Поради загриженоста во врска со приватноста, многумина ги избришаа своите фејсбук профили, што исто така се одрази и на цената на акциите на најпопуларната социјална мрежа. Се почесто се поставува прашањето дали неактивноста на социјалните мрежи е добра за нашето ментално здравје. Научниците од Универзитетот Квинсленд и австралискиот католички универзитет ги истражуваа менталните несакани ефекти од прекинувањето на користење на Фејсбук во една студија , неодамна објавена во списанието Journal of Social Psychology . За целите на експериментот биле анализирани 138 активни корисници на Фејсбук. Учесниците биле поделени во две групи. Едната група не користела Фејсбук за 7 дена, додека другата користела активно секој ден. После поминатите 7 дена во испитување, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Не e мал бројот на луѓе кои размислуваат да го напуштат Фејсбук односно целосно да го избришат својот профил од оваа социјална мрежа, по неодамнешниот скандал со повреда на приватноста на корисниците. Покрај тоа, научниците тврдат дека ваквиот потег може да биде прилично добар кога станува збор за здравјето.Една неодамнешна студија на Универзитетот во Квинсленд покажа дека напуштањето на Фејсбук за многу кратко време го намалува општото ниво на стрес.Од вкупно 138 корисници на оваа социјална мрежа вклучени во истражувањето, една половина престанала да користи Фејсбук во рок од пет дена.Истражувачите кај учесниците во студијата го мереле нивото на хормонот кортизол, познат како хормон на стрес, пред и по експериментот. Врз основа на овие мерења, тие откриле дека нивното ниво на патолошки стрес е намалено.Сепак, учесниците самите пријавиле кај научниците дека се чувствуваат „помалку добро“ по петдневна неупотреба на Фејсбук, пишува News Hub.„Луѓето тврдат дека во поголема мера не се чувствуваат задоволни со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не е мала бројката на луѓе кои размислуваат за потполно напуштање на Facebook и бришење на својот профил на оваа социјална мрежа, после неодамнешниот скандал со кршење на приватноста на корисниците од страна на компанијата Cambridge Analytica.. Покрај тоа, научниците тврдат дека овој потег може да биде прилично добар кога е здравјето во прашање. Неодамнешно истражување спроведено на Универзитетот Квинсленд, покажа дека напуштањето на Facebook за многу кратко време го намалува нивото на стрес. Од вкупно 138 корисници на оваа социјална мрежа вклучени во истражувањето, една половина прекинала да ја користи оваа социјална мрежа во период од пет дена. Научниците го мереле нивото на хормонот кортизол, познат како хормон на стрес, пред и после експериментот. Врз основа на тие мерења, откриле дека нивното ниво на патолошки стрес било намалено. Меѓутоа, учесниците сами пријавиле дека се чувствуваат „помалку добро“, после пет дена некористење на оваа социјална мрежа. „Тие луѓе тврдат дека во поголема мерка се ...
| | веќе видена | слични

 Иако, главно се користи како зачин, за лековитоста и сите позитивни влијанија кои ги има ванилата врз нашиот организам, ретко и кој знае. Мешунките на ванилата се плод во вид на ползечка орхидеја која расте во тропски шуми. Постојат над 150 видови ванила, а најпопуларни се типовите „бурбон“ и „тахити“. Некои индијански племиња ванилата ја користеле како противотров, за помош при белодробни заболувања, но и при појава на сифилис. По шафранот, мешунките од ванилата се еден од најскапите зачини, а особено се цени поради аромата. Ванилата содржи голем број на антиоксиданси, витамин Б, минерали, железо, цинк и магнезиум. Помага при проблематична кожа, ги смирува симптомите на грип, а може и да го користат и бремените жени за да го намалат гадењето. Кај девојките, помага за полесно поднесување на менструалните симптоми. Аромата на ванилата го намалува стресот и напнатоста, но и го покачува либидото. Притоа, со додавање на семките од мешунката во пудинг или друг десерт, можете да си ги олесните проблемите со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Секој кој се огрешил пред законот мора да одговара. Никој не е недопирлив – изјави утрово специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи пред судот.Таа додаде ...
сите 248 | | | веќе видена

За Законот за јавно обвинителство ќе се расправа во Собранието, откако работните групи на власта и опозиција не постигнаа договор пред сè за судбината на СЈО, ...
сите 189 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

По четиричасовен распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција од страна на шефицата Вилма Рускоска, специјалната обвинителка Катица Јанева ...
сите 556 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оваа песна го намалува стресот кај луѓето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: