Алиоски со ново признание

Македонскиот репрезентативец, Езџан Алиоски, ја одигра можеби најдобрата полусезона во својата кариера, откако со своите блесоци на терен го водеше својот Лидс до голем број на победи во есенскиот дел од Чемпионшип. Одличните игри на македонското крило му донесоа неколку индивидуални признанија, а од вчера е и второто најдобро засилување на Лидс во оваа сезона. „Иако неговиот старт беше бавен, тој во клучните моменти го инспирираше Лидс да ја прекине црната серија во ноември и повторно да им се врати на победите. Тој се испостави како фантастично засилување за овој тим, а тоа го докажа со четирите гола во петте натпревари во ноември“, пишува британскиот медиум „ХИТЦ“. Во изборот од 12 фудбалери кои ова лето го засилија Лидс, пред нашиот репрезентативец застана само зад одличниот, Саму Саиц.
| | веќе видена | слични

Тешки денови за Македонскиот интернационалец Езѓан Алиоски по нерешениот резултат без голови меѓу неговиот тим од втората англиска лига Лидс против Нотингем Форест. Алиоски кој во ноември даде 4 голови по ред на четири меча сега е на мета на навивачите како главна причина за лошите игри на Лидс.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тренерот на Лидс, Томас Кристијансен ја разбранува јавноста со изјавата дека во неговиот тим има играчи кои вредат колку и Меси од Барселона. Тој сакаше да направи споредба на Меси со неговиот играч Самуел Саиз, кој оваа сезона игра во топ форма и има постигнато пет голови и исто толку асистенции на 21 одигран натпревар. Инаку колку за илустрација, Саиз во редовите на Лидс дојде од Хуеска од Шпанија и по се изгледа е посакувана желба на одредени клубови од Премиерлигата, на што првиот стратег на Лидс запрашан од медиумите, која ќе му биде цената за евентуален трансфер, тој самo дополни дека неговата цена е иста како таа на Меси, со што сакаше да прати јасна порака дека овој играч не е на продажба.
| | веќе видена | слични

Главниот тренер на Лидс Јунајтед, Томас Кристијансен, се обиде да биде духовит за новогодишните празници, со тоа што еден негов играч го определи дека „тежи“ исто како и Лео Меси на фудбалскиот трансфер пазар. Плејмејкерот Самуел Саиз, кој во Лидс Јунајтед пристигна пред извесен период од шпанска Хуеска, беше платен 3 милиони фунти, а тренерот на Лидс се обиде да биде духовит со споредбата. Саиз е еден од поважните играчи за Лидс Јунајтед оваа сезона, бележејки досега 5 асистенции и 5 голови во 21 натпревар. На прашањето дали Саиз би бил достапен за трансфер оваа зима, Кристијансен одговори: Тој не е на продажба, но доколку бидејки, верувам дека тоа мора да биде приближно на она колку вреди Меси во Барселона“ .
| | веќе видена | слични

Езџан Алиоски одигра едно полувреме како стартер за Лидс, а новогодишните празници не му се погодија, бидејќи на последните два меча освоија само еден бод од можните шест. Денеска Лидс ремизираше без голови со Нотингем Форест. Двократниот европски првак гостуваше во Јорк на „Еланд Роуд“ и успеа да се одбрани против Лидс. Алиоски беше заменет по првото полувреме, но и без него домаќините не успеаја да го скршат отпорот на Нотингем Форест. Лидс се уште е во бараж зоната, на петтата позиција со 43 бода, шест помалку од Дерби, кој е втор и дури 15 помалку од лидерот Вулверхемптон. Првите две екипи ќе обебзедат директен пласман во Премиерлигата, а следните четири ќе ибграат бараж мечеви за уште едно место во елитата.
| | веќе видена | слични

Сосема неочекувано, иако беа фаворити фудбалерите на Лидс загубија од Бирмингем на гостински терен и ја завршија серијата од 6 меча без пораз. Денеска на „Сент Ендрјуз" стадионот и домаќините ставија крај на една низа, сосема спротивна од таа на Алиоски и соиграчите. Бирмингем со гол во финишот го изненади фаворитот и победи со 1:0, со што стави крај на „црната серија“ од 7 меча без победа. Алиоски го одигра целиот меч, а Лидс загуби важни бодови во битката за пласман во Премиерлигата.
| | веќе видена | слични

Алиоски и неговиот Лидс играат одлично во последно време, а на последниот меч против Бартон изведоа трик кој веднаш стана хит на Островот. Имено, Лидс губеше со 1:0 и во второто полувреме направи комплетен пресврт, а посебно внимание привлече израмнувачкиот гол. При изведувањето на еден слободен удар фудбалерите на Лидс направија втор жив ѕид и така го збунија домашниот тим и создадоа нервоза кај противничкиот голман…Погледнете! The full set up for the free kick #LUFC pic.twitter.com/C2mwVJZIvQ — Adam Floyd Thomas (@adzng5) December 26, 2017
| | веќе видена | слични

Лидс успеа да направи пресврт за многу кусо време со два гола во 61-ва и 64-та минута, а циркузот се случуваше кога стигнаа до израмнување. Додека Алиоски и Пабло Хернандез се местеа за слободниот удар, нивните колеги паралелно наместија жив ѕид на уште две места. Тоа делуваше збунувачки за домаќините кои некако не можеа да се помират со трикот, па нивниот голман од што се изнервира му го соблече шорцевите на еден од играчите на Лидс. Судијата му даде жолт картон и џабе се завчеле цела ситуација, кога Хернандес беше хируршки прецизен. The full set up for the free kick #LUFC pic.twitter.com/C2mwVJZIvQ — Adam Floyd Thomas (@adzng5) December 26, 2017 И од друг агол PABLO #LUFC pic.twitter.com/APzKgrvBKU — Adam Floyd Thomas (@adzng5) December 26, 2017
| | веќе видена | слични

Лидс е во извонредна серија од шест меча без пораз, а завршницата на годината може да им значи многу во битката за пласман во Премиерлигата. Декември е за паметење за Езџан Алиоски и соиграчите, па серијата е пет меча без пораз, со освоени 13 од можните 15 бодови. Ако се смета и ноемврискиот триумф против Барнсли на 25. ноември, ефектот е уште подобар, на шесте последни натпревари прокнижени се 16 од можните 18 бодови. И денеска Лидс славеше, со пресврт против Бартон на гостински терен, па добивката е зацврстување во Топ-6, позиции кои ветуваат пласман во Премиерлигата, директно, или преку б аража. За добар финиш на годината Алиоски и останатите играчи на Лидс треба да го победат Бирмингем на гостински терен на 30. декември. Моментно клубот од Јоркшир е на петтата позиција во Чемпионшип со 42 бода, 13 помалку од лидерот Вулверхемптон и пет помалку од Бристол Сити и Кардиф, кои се на делба на второто место. Првопласираните две екипи ќе одат директно во елитата, а останатите 4 низ бараж ќе бијат битка за уште ...
| | веќе видена | слични

Интересен и несекојдневен момент се случи на денешниот дуел од Чемпионшип меѓу Бартон и Лидс кој им припадна на гостите. Во второто полувреме, македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски и неговиот соиграч Пабло Ернандез се подготвуваа да изведат слободен удар, кога голманот на домаќините реши на интересен начин да протестира поради тактиката на Лидс со втор жив ѕид, зад тој на неговите соиграчи, да го блокираат неговиот поглед. Иако камерата не успеа тоа да го долови во вистински момент, Стивен Бајвотер му ги соблече шорцевите на фудбалерот на Лидс, Јунен О’Кејн. Откако гостите протестираа, главниот судија доби информација и од својот асистент, па му покажа жолт картон на голманот на Бартон. За да биде поинтересно, Ернандез постигна атрактивен гол од тој слободен удар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 145 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алиоски со ново признание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: