„Алфите“ запленија оружје, муниција и ножеви најдени во автомобил близу Сити мол

7 копии

На 10 јануари околу 21.50 часот полициски службеници од полициската станица Карпош во содејство со припадници на единицата "Алфа" при контрола на патничко возило форд фокус, со прилепски регистарски таблички паркирано во близина на ТЦ „Сити мол" откриле и заплениле одредено количество оружје и муниција.При прегледот на возилото, пронајдени се: еден пиштол марка умарех 4.5мм 177; еден пиштол марка Берета 4.5мм, еден пиштол марка екол алп кал.9.мм , една фантомка црна боја; четири ножеви на расклопување; три помали ножеви скриени во футрола; еден куршум 9мм за огнено оружје-пиштол; еден куршум НН калибар; седум куршуми за пиштол за светлосна звучна сигнализација, како и еден магацин од пиштол со 10 куршуми за светлосно звучна сигнализација и друго.Истовремено во полициската станица Карпош се приведени лицата А.К. (42), М.М. (31) и Ј.С. (32) сите од Прилеп, кои што биле во возилото и против нив по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци, соопштија од МВР.
| | веќе видена | слични
6 копии

Тројца прилепчани уапсени во близина на трговскиот центар Сите Мол во Скопје – На 10.01.2018 година околу 21,50 часот полициски службеници од ПС Карпош во содејство со припадници на единицата “Алфа“ при контрола на патничко возило “Форд фокус“ со прилепски регистарски таблички паркирано во близина на ТЦ “Сити Мол“ откриле и заплениле одредено количество оружје и муниција. Имено при прегледот на возилото, пронајдени се: еден пиштол марка “Умарех“ 4.5мм 177; еден пиштол марка “Берета“ 4.5мм, еден пиштол марка “Екол Алп“ кал.9.мм , една фантомка црна боја; четири ножеви на расклопување; три помали ножеви скриени во футрола; еден куршум 9мм за огнено оружје-пиштол; еден куршум непознат калибар; седум куршуми за пиштол за светлосна звучна сигнализација, како и еден магацин од пиштол со 10 куршуми за светлосно звучна сигнализација и друго, стои во соопштението на МВР Истовремено во ПС Карпош се приведени лицата А.К. (42), М.М. (31) и Ј.С. (32) сите од Прилеп, кои што биле во возилото и против нив по целосно ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Полициски службеници и припадниците на единицата „Алфа“ при контрола на патничко возило марка „Форд фокус“ со прилепски регистарски ознаки, паркирано во близина на ТЦ „Сити мол“, пронашле и заплениле одредено количество на оружје и муниција. При прегледот на возилото, пронајдени се: еден пиштол марка “Умарех“ 4.5мм 177; еден пиштол марка “Берета“ 4.5мм, еден пиштол марка “Екол Алп“ кал.9.мм, една фантомка црна боја, четири ножеви на расклопување; три помали ножеви скриени во футрола, еден куршум 9мм за огнено оружје-пиштол, еден куршум НН калибар, седум куршуми за пиштол за светлосна звучна сигнализација, како и еден магацин од пиштол со 10 куршуми за светлосно звучна сигнализација и друго. Истовремено во Полициската станица Карпош се приведени лицата А.К. (42), М.М. (31) и Ј.С. (32) сите од Прилеп, кои што биле во возилото и против нив по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични

Вчера во 10.20 часот во полициската станица Карпош Г.Б. (55) од Скопје пријавил дека на 10/11 јануари во периодот од 17 до 9 часот од паркинг просторот пред зграда на ул. „Никола Парапунов" од страна на непознат сторител било одземено возило ренџ ровер евок, со скопски регистарски ознаки.Украденото возило било сопственост на правно лице.Со извршеното кривично дело сторителот се стекнал со противправна имотна корист од 2.460.000 денари.Полицијата презема мерки за расчистување на настанот.
| | веќе видена | слични
7 копии

Полицијата поднела кривична пријава до Основното јавно обвинителство во Скопје против скопјанецот Д.М. (35) поради сомнение дека извршил две кривични дела, едно „разбојништво“ и едно кривично дело „тешка кражба“, при што се стекнал со противправна имотна корист од околу 38.000 денари.Како што информираат од МВР, првото кривично дело Д.М. го извршил на 1 јануари годинава околу 01:30 часот на улица „23 Октомври“, кога пред влез од зграда физички нападнал и ограбил девојка. Имено, откако дошол до наведената адреса и се уверил дека освен девојката нема никој друг во близина, најпрвин ѝ пришол одзади грб и со употреба на физичка сила ја турнал во влезот на зградата. Потоа почнал да ја удира со тупаници во пределот на главата, по што оштетената паднала на подот, но Д.М. продолжил да ја удира со тупаници и ѝ го земал ранецот кој оштетената го носела на грб. Во ранецот имало лични документи, еден мобилен телефон и еден пар слушалки.Второто кривично дело го извршил само еден час подоцна, односно околу 02:15 на ...
| | веќе видена | слични

По серијата кражби на лускузни теренци и автомобили изминатите денови, во четвртокот уште еден скопјанец пријавил дека од паркинг му е укреден џипот „ровер евок“. Во Полициската станица Карпош во четврокот претпладнето, 55-годишниот Г.Б. од Скопје пријавил дека на во периодот од средата попладнето до четвртокот претпладнето од паркинг просторот пред зграда на улица „Никола Парапунов“, во скопската населба Карпош 4, од страна на непознат сторител било одземено возило „Ренџ Ровер Евок“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на правно лице. Со извршеното кривично дело сторителот се стекнал со противправна имотна корист од 2.460.000 денари.
| | веќе видена | слични

Како што информира МВР, на 10 јануари околу 21.50 часот  при контрола на патничко возило „форд фокус“ со прилепски регистарски таблички паркирано во близина на ТЦ „Сити мол“ биле открени и запленети: еден пиштол марка „Умарех“ 4.5мм 177; еден пиштол марка „Берета“ 4.5мм, еден пиштол марка „Екол Алп“ кал.9.мм, една фантомка во црна боја; четири ножеви на расклопување; три помали ножеви скриени во футрола; еден куршум 9мм за огнено оружје-пиштол; еден куршум непознат калибар; седум куршуми за пиштол за светлосна звучна сигнализација, како и еден магацин од пиштол со 10 куршуми за светлосно-звучна сигнализација и друго. Истовремено во ПС Карпош се приведени лицата А.К. (42), М.М. (31) и Ј.С. (32) сите од Прилеп, коишто биле во возилото и против нив по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Полициската станица Карпош, вчера во 10.20 часот, Г.Б. (55) од Скопје пријавил дека на 10/11.01.2018 година во периодот од 17.00 до 09.00 часот од паркинг просторот пред зграда на улица „Никола Парапунов“ од страна на непознат сторител било одземено возило „Ренџ Ровер Евок“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на правно лице. Со извршеното кривично дело сторителот се стекнал со противправна имотна корист од 2.460.000 денари. Се преземаат мерки за расчистување на настанот.
| | веќе видена | слични

Полициски службеници во содејство со припадници на единицата „Алфа“ откриле и заплениле одредено количество оружје и муниција. при контрола на автомобил „форд фокус“ паркиран во близина на ТЦ „Сити мол“, завчера околу 21.50 часот.При прегледот на возилото, пронајдени се еден пиштол марка „Умарех“ 4.5мм 177; еден пиштол марка „Берета“ 4.5мм, еден пиштол марка „Екол Алп“ кал.9.мм, една фантомка во црна боја; четири ножеви на расклопување; три помали ножеви скриени во футрола; еден куршум 9мм за огнено оружје-пиштол; еден куршум непознат калибар; седум куршуми за пиштол за светлосна звучна сигнализација, како и еден магацин од пиштол со 10 куршуми за светлосно-звучна сигнализација и друго.Во полициската станица Карпош приведени се А.К. (42), М.М. (31) и Ј.С. (32), сите од Прилеп, коишто биле во возилото, и против нив по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.
| | веќе видена | слични

Првото кривично дело Д.М. го извршил на 1 јануари околу 1.30 часот на улица „23 Октомври“ пред влез од зграда каде што, откако се уверил дека во близина нема никој, ја нападнал од зад грб оштетената и со сила ја втурнал во влезот. Како што соопшти МВР, напаѓачот ја удирал со тупаници по главата, по што оштетената паднала на подот, но Д.М. продолжил да ја удира и и го зел ранецот што го носела на грб. Во ранецот имало лични документи, еден мобилен телефон и еден пар слушалки. Второто кривично дело, тешката кражба, Д.М. ја извршил истиот ден околу 2.15 часот на булеварот „АВНОЈ“, каде што од паркирано возило употребувајќи  шрафцигер со кој го скршил стаклото од задната десна страна, од задното седиште одзел машка јакна. Д.М. бил лоциран и приведен во Полициската станица Аеродром. При извршениот службен разговор тој во целост го појаснил начинот, времето и мотивот на извршување на кривичните дела, информира МВР. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Алфите“ запленија оружје, муниција и ножеви најдени во автомобил близу Сити мол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: