Апсењата за воени злосторства во БиХ поздравени од МКТЈ

Главниот обвинител на МКТЈ Серж Брамерц рече дека напредокот на земјата во справувањето со воените криминалци е очигледен. „Регионалната соработка е од исклучителна важност за работата на случаите од предметот Категорија 2“, рече главниот обвинител на МКТЈ Серж Брамерц. [AФП] Неодамнешното апсење на 13 поранешни војници и полицајци од босанските Срби, осомничени за учество во убиствата и прогонот на десетици Хрвати и муслимански Бошњаци од БиХ за време на конфликтот во земјата од 1992 до 1995 година, беше поздравено од МКТЈ и граѓаните на БиХ. Официјални претставници на државното обвинителство велат дека меѓу уапсените од страна на Државната агенција за истрага и заштита на Босна и Херцеговина (БиХ) на 1-ви септември се и неколку високи полициски службеници од времето на војната и членовите на озлогласената воена група позната како „Mиче“. „Лицата кои се лишени од слобода се осомничени дека извршиле воени злосторства и злосторства против човештвото на подрачјето на Добој и Теслиќ во централна БиХ, во кои се ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Апсењата за воени злосторства во БиХ поздравени од МКТЈ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: